-0° Açık
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

“Adam gibi Kadın” değil, “Kadın gibi Kadın” olmak istiyoruz

Mezine Sırakaya - 08 Mart 2018 06:48 A A

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle hazırladığım “Kadına Dair Gaziantep” konulu sergide Gaziantep’in başarılı kadınlarıyla bir araya geldik.

Mesleki kariyerimde hedeflerimden birini daha gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyim. Gaziantep’te iş, siyaset, eğitim,  spor kısacası hayatın her alanında başarıyı yakalamış kadınlarımızın hayat hikayelerinin yer aldığı “Kadına Dair Gaziantep” konulu sergiyi açmak bugüne nasip oldu.

Buradaki yaşam hikayeleri ile başarıyı yakalamış, mücadeleden vazgeçmeyen ve her şeye rağmen ayakta kalabilmeyi başarmış Gaziantepli kadınlarımıza bakarak zafere ulaşmak mümkün.

“KADIN İSTİHDAMI” 

Gaziantep büyüyen ekonomisiyle göz kamaştırırken, şehrimizin Türkiye sanayi şehirleri arasında ilk onda olduğunu göreceksiniz. Ancak Gaziantep sanayisinde istihdam edilen kadın sayısının erkeklere oranla az olması bizi üzüyor.

Gaziantepli kadınlara da istihdam sağlayacak alanlarda yatırım yapacak yatırımcıların artması en büyük dileğimiz.

Gaziaşehrimiz’e soralım: Kaç kadın kaymakam, kaç kadın valimiz var? Kaç bürokrat kadınımız, kaç kadın milletvekilimiz var? Kaç kadın şube müdürümüz, kaç kadın Milli Eğitim müdürümüz ve kaç okul müdiremiz var?  yada kaç üst düzey kadın yöneticimiz var? Kaç kadın Belediye Başkanımız var? Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası kaç iş kadınımız var? Odalarda kaç kadın oda başkanımız var? Haydi cevaplayın. Sonuç iki milyonluk nüfusun kadın temsil oranı sadece %1. İşte bu kötü  sonuç tüm Türkiye’ye yansıyan acı tablo.

Türkiye nüfusunun %49,8’ini oluşturan kadınlarımız toplumda hak ettiği cinsiyet eşitliğini yakalamalıdır. Kadın istihdamı en fazla hizmet sektöründe olmasına rağmen cinsiyete ve ekonomik faaliyetlere göre istihdam oranı incelendiğinde, Türkiye’de yönetici pozisyonundaki kadın oranı sadece  %17’dir. Bu oranın artması gerekmektedir.

Son dönemlerde artan kadına şiddet olayları hepimizi ürkütüyor ancak kadın sorunu çözecek olan anahtar biz kadınların elinde. Her platformda bir araya gelerek biz bize kadın kadına destek olabilir kucak açabilir sorunların çözümü noktasında neler üretilebilir bunlar tartışılmalı. Sorun yaşanıp bitiğinde değil, sorun kapımızı çalmadan önce önlem almada çözüm odaklı çalışmalıyız. Türkiye’de ve dünya da yaşanan bu sorunların perde arkasında çözülmesi gereken bir çok problem var.  Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, toplumsal baskı, ekonomik sıkıntılar ve Çoklu Kişilik bozukluğu gibi hastalıklar ve benzeri sorunları peş peşe sıralayabiliriz.Ülke olarak kadın politikalarımızı gözden geçirmeli kalıcı ve uzun vadeli  politikalar üretmeliyiz.

“SİYASETTE KADIN ÜLKEYE MUTLULUK GETİRİYOR”

Kadınların siyasette ki yerini incelediğimizde ise Türkiye Büyük Millet Meclisindeki kadın milletvekili oranı 1935 yılında %4,5 iken, 81 yıl sonra bu oran ancak %14,7’ye yükseldi. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlementolar Arası Birlik tarafından yayınlanan “Siyasette Kadın 2017” haritasında tüm dünyada hükümet ve parlementolardaki kadın vekil sayısı erkeklere oranla %23 le temsil ediliyor. Türkiye’de mecliste kadın oranı %14

82 kadın vekille 186 ülke arasında 132. Sırada yer alıyoruz. Türkiye 2017 yılında tek bakan kadın ile 193 ülke arasında ise 168. Sırada yer aldı. Komşumuz Bulgaristan kadın bakanlarıyla % 52 yi yakalayarak dünya birincisi olmuştur. Mecliste kadın vekil %42 lik oran ile İskandinav ülkeleri yani Norveç, Finlandiya, Danimarka, İsveç, İzlanda, ilk sırada yer alıyor. Dünya mutluluk raporuna göre en mutlu ülkelerde İskandinav ülkeleri oldu. Sonuç olarak ülke yönetiminde ne kadar çok kadın olursa, o ülke o kadar çok mutlu oluyor.

“ŞİDDET TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR”

Kadınlara yönelik taciz, psikolojik ve fiziksel şiddet, ülkemizin önüne geçilemeyen kanayan yarasıdır.

2016 yılında yerel ve ulusal medyaya yansıyan haberlere göre 328 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Baktığınız da Kadına karşı şiddet hız kesmiyor, her yıl giderek artıyor. 2017 yılında da 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 332 kadına cinsel şiddet uygulandı, 20 çocuk öldürüldü. Şehrimiz de bu yıl geçen yıla oranla yine kadın cinayetlerinde artış olduğunu görüyoruz.  Artık kadın erkek ayrımı yapmadan sosyal hayatın paylaşımı noktasında insan olmak ve gerekliliğinin yerine getirilmesini istiyoruz.

“KADIN PROGRAMLARI KALDIRILSIN”

Sabah kuşağında yer alan Kadın Programları yarattıkları polemik ve kargaşayla kadınlarımızı ekrana kilitlemeyi başarıyor ve rekor reytingler alıyor. Ekranlara kilitlenmiş milyonlarca kadın sabah kuşağında izledikleri programlarla güne ağlayarak başlıyor. Psikolojik travmalara yol açan bu programlar kadınlarımızın günlük hayatını maalesef olumsuz etkiliyor.  Neden hep kadın programları var? Neden Erkek programları yok?

Biz kadınlar “Sen erkeksin yapamazsın” ” Aferin Erkek olduğun halde zoru başardın” demiyorsak sizlerde bize ” Sen Kadınsın” “Aferin kadın olduğun halde zoru başardın” kelimelerini kullanmayın. Biz “Erkek gibi kadın” değil,  “Kadın gibi kadın” olmak, yüce Allah’ın bize bahşettiği bu güzel dünyada hayatımıza  erkek ve kadın olarak insan olmanın gerekliliğini yerine getirerek sürdürmek istiyoruz.

Kısacası Kadın – Erkek cinsiyet ayrımcılığı değil, sadece insan olmak istiyoruz.

Güzel günlere mutlu kadınlar olarak uyanmak dileğiyle;

Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz annelerimizin,  özellikle tüm şehit annelerimizin, bizi biz yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya kadınlar günü kutluyorum.

 

 

Bu haber 105 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 06:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şampiyon Zeynep Çelik gururlandırdı
  Milli judocu Zeynep Çelik, IBSA Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Türk Bayrağını göndere çektirdi. Portekiz’in Odivelas kentinde 268 sporcunun katıldığı şampiyonada mücadele eden milli sporcumuz Zeynep Çelik, finalde karşılaştığı Japon Junko Hirose’yi mağlup ederek şampiyon oldu. Milli sporcu Zeynep Çelik’in judoda dünya şampiyonluğunu kazanması Türkiye’yi gururlandırdı.
 • 02
  MHP’li Küççük, “Gaziantep’in sorunları çözüm bekliyor”
  MHP Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi A. Adayı Rıdvan Küççük, Gaziantep’in bir yığın sorunu olduğuna dikkat çekerek, sorunları ötelemek yerine çözüm üretmek gerektiğini söyledi. Trafik sorununun arap saçına döndüğünü belirten  Küççük, “Kilit noktalarda ki parkomat sistemini tamamen kaldırıp şerit sayısı arttırılması şart. Trafik çilesi her geçen gün artarken, bu sorunu sadece U dönüşlerini yasaklayarak çözemezsiniz” dedi. […]
 • 03
  Buse Tosun dünya şampiyonu oldu
  Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen dünya şampiyonasında 72 kilo finalinde mücadele eden Buse Tosun, Rumen Rakibi Alexandra Nicoleta’yı 10-0 sayı tuşuyla yenerek altın madalyayı kazandı. Milli güreşçimiz Buse Tosun’un dünya şampiyonluğu tüm Türkiye’yi gururlandırdı. 23 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası’nda, Türkiye’yi 72 kiloda temsil eden Buse Tosun, İtalyan Enrica Rinaldi’yi 7-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Milli sporcu, […]
 • 04
  Potanın perileri “ATATÜRK KUPASI” için mücadele etti
  Sanko Okulları, “Atatürk Kupası 6’ıncı Liselerarası Genç Kızlar Basketbol Turnuvası” düzenledi. Abdulkadir Konukoğlu Spor Merkezinde düzenlenen turnuvaya, Sanko Ortaokulu Yıldız Kızlar, Sanko Liseleri Kız Takımı, Yeryüzü Koleji, Deva Koleji, Seçkin Koleji, Gülşen Batar Anadolu Lisesi ve Merkez Anadolu Lisesi olmak üzere yedi takım katıldı. Turnuva sonunda Nihal Bartık, Deniz Körcük, Nurdan Ahi, Umut Dalsüren, Ece […]
 • 05
  Oğuzeli Belediyesi Ödüle doymuyor
  OĞUZELİ BELEDİYESİ’NİN ‘EZOGELİN’ GURURU Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda dereceye giren kültürel miras proje ödülleri, Antalya Expo Center’da açılan 26. YAPEX Restorasyon Fuarı’nda dağıtıldı. Oğuzeli Belediyesi Ezogelin- Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi Projesi’ ile Yılın Proje Ödülü’ne layık görüldü. Düzenlenen törende, Oğuzeli Belediyesi’nin ödülünü Başkan Mehmet […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU