28° Açık
 • EURO 6.84
 • DOLAR 5.99

Coğrafi işaretli ürünlerde amblem zorunluluğu

Ekonomi - 08 Ocak 2018 10:31 A A

Coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen amblemlerin kullanılması zorunlu hale getirildi.
Gaziantep Ticaret Borsası tarafından coğrafi işaret tescil belgesi alınan, Antep Bulguru, Antep Fıstık Ezmesi, Antep Lahmacunu, Antep Tırnaklı Pidesi, Antep Firiği ve Antep Köy Kahkesi için üreticiler TÜRKPATENT kurumunun belirlediği amblemi kullanabilecek. Amblemlerin ambalaj ve paketlerde kullanılabilmesi için ürünlerin tescil belgesinde belirtilen uygunluk şartlarını taşıması gerekecek.
Türk Patent ve Marka Kurumunun, ‘Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Amblem Yönetmeliği’nin, 29 Aralık 2017 tarih ve 30285 sayılı Resmî Gazetede yayımlandığını belirten GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram, 10 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yönetmeliğe göre tescilli ürünlerde amblem kullanılmasının zorunlu hale getirildiğini ifade etti.

Bayram, yaptığı açıklamada amblem kullanımına yönelik usul ve esasları düzenleyen yönetmeliğe göre, coğrafi işaretli ürünlerin tescil belgesinde belirtilen şartlara uygun olan ürünlerin üretim veya pazarlamasında faaliyet gösterenlerin kullanabileceğini dile getirdi.

Tescilli geleneksel ürün adının amblemsiz kullanımının 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerine tabi sayılmayacağını vurgulayan Bayram, yönetmelikle ilgi şu açıklamalarda bulundu:

“Tescilli geleneksel ürün adının amblemsiz kullanımı 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerine tabi sayılmayacak. Amblem, ilgili kanun hükümlerine uygun olarak coğrafi işaretli veya geleneksel ürün adı ile birlikte ürün veya ambalaj üzerinde yer alacak. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığı durumlarda ise işletmede kolayca görülebilecek şekilde kullanılacak. Tescilli adın türüne göre Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlediği amblemlerden uygun olanı kullanılacak ve amblem üzerinde değişiklik yapılamayacak. Amblem, coğrafi işaretli veya geleneksel ürün adını kullananlar tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu resmi internet sitesinden temin edilecek.”

GTB TARAFINDAN TESCİL EDİLEN ÜRÜNLER VE AMBLEMLERİ

GTB tarafından tescil ettirilen coğrafi işaretli ürünler için TÜRKPATENT Kurumunun resmî web sitesinde yer alan amblemlerin kullanılacağına dikkat çeken Bayram, Antep Bulguru, Antep Fıstık Ezmesi, Gaziantep Lahmacunu, Antep Tırnaklı Pidesi ve Antep Köy Kahkesi için Mahreç işareti ambleminin, Antep Firiği için ise Menşe adı ambleminin kullanılacağını belirtti.

Bayram, amblemin paket ve ambalajlarda kullanılabilmesi için ürünlerin tescil belgesinde belirtilen uygunluk şartlarını taşıması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu haber 10 kez okundu.
Ekonomi - 10:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  8 madalya ile büyük gurur yaşattılar
  CMAS 20. Paletli Yüzme Avrupa Gençler Şampiyonası’nda tarihi başarılara imza atan Şehitkamil Belediye Sporlu milli sporcular Muhammed Emin Bay ve Tuğcan Kaytar,  başarının sevincini bu kez yeşil-siyahlı kulübün altyapısında sualtı sporları branşlarında faaliyet gösteren sporcularla paylaştılar. Şehitkamil Belediyesi Alleben Yüzme Havuzunda, Avrupa Şampiyonası’nda elde edilen büyük başarıların mutluluğu yaşanmaya devam ediyor. CMAS 20. Paletli Yüzme […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 02
  GTO Üyeleri Özbekistan heyetiyle buluştu
    Özbekistan Ceviz Üreticileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Kemal Abdullaev ve beraberindeki heyet, GTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Acıoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen ticari iş birliği ve istişare toplantısında GTO üyeleriyle bir araya geldi. Özbek heyeti Gaziantep Ticaret Odası’nda görmekten ötürü memnun olduklarını dile getiren GTO Başkan Vekili Acıoğlu, “Aynı zamanda bizim üyemiz olan ve Gaziantep’te […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 03
  İşsizlik geçen yıla göre azaldı
  TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan işgücü istatistikleri değerlendirildi. Açıklamada Türkiye genelinde işsizlik oranının %9,7 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 89 bin kişi azalarak 3 milyon 136 bin kişi oldu. […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 04
  Taylandlı turistler rotayı Gaziantep’e çevirecek
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tayland Ankara Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohit’i makamında ağırladı. İkili, Tayland ile Gaziantep arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde görüş alışverişinde bulundu. Taylandlı turistlere yönelik günübirlik gezilerin düzenlenmesi için Başkan Şahin ve Büyükelçi Ekarohit ortak çalışma kararı aldı. Başkan Fatma Şahin, Tayland Ankara Büyükelçiliği görevine getirilen Phantipha Lamsudha Ekarohit’e […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 05
  GSO Sektörel Ticaret Heyeti Tayvan’da
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ile Tayvan Ticaret Merkezi (TAITRA) işbirliğinde, plastik ve ayakkabı sektör temsilcilerinin katılımlarıyla TAIPEI PLAS ve SHOETECH TAIPEI fuarlarına sektörel ticaret heyeti organizasyonu düzenlendi. Heyet, organizasyon kapsamında fuar ziyaretleri yaparak GSO ile Tayvan Ticaret Merkezi arasında işbirliği toplantısı gerçekleştirdi. GSO Meclis Üyesi Nevzat Kara, Tayvan Ticaret Merkezi Direktörü Thomas Huang’ın katılımlarıyla Gaziantep […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU