Açık
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

Coğrafi işaretli ürünlerde amblem zorunluluğu

Ekonomi - 08 Ocak 2018 10:31 A A

Coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerde, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen amblemlerin kullanılması zorunlu hale getirildi.
Gaziantep Ticaret Borsası tarafından coğrafi işaret tescil belgesi alınan, Antep Bulguru, Antep Fıstık Ezmesi, Antep Lahmacunu, Antep Tırnaklı Pidesi, Antep Firiği ve Antep Köy Kahkesi için üreticiler TÜRKPATENT kurumunun belirlediği amblemi kullanabilecek. Amblemlerin ambalaj ve paketlerde kullanılabilmesi için ürünlerin tescil belgesinde belirtilen uygunluk şartlarını taşıması gerekecek.
Türk Patent ve Marka Kurumunun, ‘Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Amblem Yönetmeliği’nin, 29 Aralık 2017 tarih ve 30285 sayılı Resmî Gazetede yayımlandığını belirten GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram, 10 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yönetmeliğe göre tescilli ürünlerde amblem kullanılmasının zorunlu hale getirildiğini ifade etti.

Bayram, yaptığı açıklamada amblem kullanımına yönelik usul ve esasları düzenleyen yönetmeliğe göre, coğrafi işaretli ürünlerin tescil belgesinde belirtilen şartlara uygun olan ürünlerin üretim veya pazarlamasında faaliyet gösterenlerin kullanabileceğini dile getirdi.

Tescilli geleneksel ürün adının amblemsiz kullanımının 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerine tabi sayılmayacağını vurgulayan Bayram, yönetmelikle ilgi şu açıklamalarda bulundu:

“Tescilli geleneksel ürün adının amblemsiz kullanımı 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerine tabi sayılmayacak. Amblem, ilgili kanun hükümlerine uygun olarak coğrafi işaretli veya geleneksel ürün adı ile birlikte ürün veya ambalaj üzerinde yer alacak. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığı durumlarda ise işletmede kolayca görülebilecek şekilde kullanılacak. Tescilli adın türüne göre Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlediği amblemlerden uygun olanı kullanılacak ve amblem üzerinde değişiklik yapılamayacak. Amblem, coğrafi işaretli veya geleneksel ürün adını kullananlar tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu resmi internet sitesinden temin edilecek.”

GTB TARAFINDAN TESCİL EDİLEN ÜRÜNLER VE AMBLEMLERİ

GTB tarafından tescil ettirilen coğrafi işaretli ürünler için TÜRKPATENT Kurumunun resmî web sitesinde yer alan amblemlerin kullanılacağına dikkat çeken Bayram, Antep Bulguru, Antep Fıstık Ezmesi, Gaziantep Lahmacunu, Antep Tırnaklı Pidesi ve Antep Köy Kahkesi için Mahreç işareti ambleminin, Antep Firiği için ise Menşe adı ambleminin kullanılacağını belirtti.

Bayram, amblemin paket ve ambalajlarda kullanılabilmesi için ürünlerin tescil belgesinde belirtilen uygunluk şartlarını taşıması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu haber 68 kez okundu.
Ekonomi - 10:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şampiyon Zeynep Çelik gururlandırdı
  Milli judocu Zeynep Çelik, IBSA Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Türk Bayrağını göndere çektirdi. Portekiz’in Odivelas kentinde 268 sporcunun katıldığı şampiyonada mücadele eden milli sporcumuz Zeynep Çelik, finalde karşılaştığı Japon Junko Hirose’yi mağlup ederek şampiyon oldu. Milli sporcu Zeynep Çelik’in judoda dünya şampiyonluğunu kazanması Türkiye’yi gururlandırdı.
 • 02
  MHP’li Küççük, “Gaziantep’in sorunları çözüm bekliyor”
  MHP Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi A. Adayı Rıdvan Küççük, Gaziantep’in bir yığın sorunu olduğuna dikkat çekerek, sorunları ötelemek yerine çözüm üretmek gerektiğini söyledi. Trafik sorununun arap saçına döndüğünü belirten  Küççük, “Kilit noktalarda ki parkomat sistemini tamamen kaldırıp şerit sayısı arttırılması şart. Trafik çilesi her geçen gün artarken, bu sorunu sadece U dönüşlerini yasaklayarak çözemezsiniz” dedi. […]
 • 03
  Buse Tosun dünya şampiyonu oldu
  Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen dünya şampiyonasında 72 kilo finalinde mücadele eden Buse Tosun, Rumen Rakibi Alexandra Nicoleta’yı 10-0 sayı tuşuyla yenerek altın madalyayı kazandı. Milli güreşçimiz Buse Tosun’un dünya şampiyonluğu tüm Türkiye’yi gururlandırdı. 23 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası’nda, Türkiye’yi 72 kiloda temsil eden Buse Tosun, İtalyan Enrica Rinaldi’yi 7-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Milli sporcu, […]
 • 04
  Potanın perileri “ATATÜRK KUPASI” için mücadele etti
  Sanko Okulları, “Atatürk Kupası 6’ıncı Liselerarası Genç Kızlar Basketbol Turnuvası” düzenledi. Abdulkadir Konukoğlu Spor Merkezinde düzenlenen turnuvaya, Sanko Ortaokulu Yıldız Kızlar, Sanko Liseleri Kız Takımı, Yeryüzü Koleji, Deva Koleji, Seçkin Koleji, Gülşen Batar Anadolu Lisesi ve Merkez Anadolu Lisesi olmak üzere yedi takım katıldı. Turnuva sonunda Nihal Bartık, Deniz Körcük, Nurdan Ahi, Umut Dalsüren, Ece […]
 • 05
  Oğuzeli Belediyesi Ödüle doymuyor
  OĞUZELİ BELEDİYESİ’NİN ‘EZOGELİN’ GURURU Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda dereceye giren kültürel miras proje ödülleri, Antalya Expo Center’da açılan 26. YAPEX Restorasyon Fuarı’nda dağıtıldı. Oğuzeli Belediyesi Ezogelin- Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi Projesi’ ile Yılın Proje Ödülü’ne layık görüldü. Düzenlenen törende, Oğuzeli Belediyesi’nin ödülünü Başkan Mehmet […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU