23° Toz
 • EURO 6.76
 • DOLAR 5.84

Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı

Sağlık - 17 Ekim 2017 15:37 A A

SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. MARALCAN:

-“ERKEN TEŞHİS VE ERKEN TEDAVİ, MEME KANSERİNE KARŞI MÜCADELEDE EN DOĞRU VE EN BAŞARILI YOL” 

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD Başkanı Prof. Dr. Göktürk Maralcan, erken teşhis ve erken tedavinin, meme kanserine karşı mücadelede en doğru ve en başarılı yol olduğunu söyledi.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde de görev yapan Prof. Dr. Maralcan, meme kanseri farkındalık ayı dolayısıyla “Meme Kanserinin Farkında Olmak” konulu bir açıklama yaptı.

Bir gün meme kanseri riskinin sekizde bir olasılıkla kişinin kendisine denk gelebileceğini bilmenin meme kanserinin farkında olmak anlamına geldiğine vurgu yapan Prof. Dr. Maralcan, “Her kadının, hekimden kendi memesini muayene etmeyi öğrenmesi ve bunun yanı sıra meme muayenesi için mutlaka genel cerrahi uzmanına başvurması gerektiğini bilmesi gerekir” dedi.

Meme kanseri tedavisinin var olduğunu ve tedavi sayesinde birçok meme kanseri hastasının yaşamlarının uzun yıllar hastalıksız olarak sürdüğünü, bir kısmının da tamamen hastalıktan kurtulduğunu anımsatan Prof. Dr. Maralcan, erken teşhis ve erken tedavinin, meme kanserine karşı mücadelede en doğru ve en başarılı yol olduğunun altını çizdi.

Meme kanserinin farkında olmanın bir başka göstergesinin de, meme kanseri erken teşhisi için kadınların düzenli olarak genel cerrahi uzmanı muayenesine gitmesi olduğu kaydeden Prof. Dr. Maralcan, şöyle devam etti:

“Meme kanserinin farkında olmak, 20-40 yaşları arasında 2-3 yılda bir, 40 yaşından itibaren yılda 1 kez meme muayenesi olmak ve hekimin istediği tetkikleri yaptırmak demektir. Tarama amaçlı mamografi yapılmış olsa bile mutlaka genel cerrahi uzmanı muayenesi gerekmektedir. Meme kanseri tanı ve tedavisi; genel cerrahi uzmanı, medikal onkoloji uzmanı, radyoloji uzmanı, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı ve radyasyon onkolojisi uzmanı başta olmak üzere birçok disiplinin birlikte yürüttüğü bir farkındalık konusudur.” 

KİMLER DAHA DUYARLI OLMALI

Ailesinde özellikle de anne, kız kardeşler, anneanne, teyze, teyze kızı gibi bir veya birden fazla kadında meme kanseri görülen insanların bu konuda daha tedbirli olmalarının gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Maralcan, “Bu kişiler, hekime bir an önce muayene için başvurmalı ve ailesinde meme kanseri olanlar, genetik testler yaptırmalıdır” diye konuştu.

Prof. Dr. Maralcan, meme kanserinin farkında olmanın, bu kanserin sistemik bir hastalık olduğunu, bu nedenle vücudun herhangi bir yerine ulaşmış olabilecek kanser hücrelerini yok etmek amacıyla kemoterapi denen ilaç tedavisi protokollerinin de uygulanacağını bilmek anlamına geldiğini ifade etti.

Meme kanserinin bölgesel kontrolünü sağlamak için ameliyat ve bazen bunun üzerine de radyoterapinin gerekli olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Maralcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meme kanserinin farkındalığını sağlamakta bilgilendirme, aydınlatma görevi sağlık çalışanlarına aittir. Ülkemizde meme kanseri ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takip prosedürleri uygulanmaktadır. Meme kanserinin başarılı yönetimi, erken tanı konması ve erken tedavi edilmesiyle sağlanabilir. Meme kanseri farkındalığı deyince erken tanı ve erken tedaviyi anlamak, genel cerrahi uzmanına muayene olmak ve istenilen tetkikleri yaptırmak en güvenli, gerçekçi yol olarak görünmektedir.”

Prof. Dr. Maralcan, meme ile ilgili şikayet olduğunda veya meme için kontrol yaptırılma istenildiğinde hekime başvurmaktan çekinilmemesi ve utanılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu haber 191 kez okundu.
Sağlık - 15:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Gazierler Taraftarlar Derneği Yahya Kemal Bayatlı Lisesi öğrencileriyle buluştu
  Gazierler Taraftarlar Derneği, Yahya Kemal Bayatlı Lisesi öğrencileri ile buluşarak  madde bağımlılığının zararları hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Gazierler Taraftarlar Derneği Şükrü Ceylan, Yahya Kemal Bayatlı Lisesinde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, her türlü bağımlılığın insanın kafasında başlayıp, kafasında bittiğini belirterek, insanların özellikle zararlı bağımlılıklarından kurtulmaları için bu tür etkinliklerin çok faydalı olduğunu söyledi. Sigara, alkol, esrar, eroin, […]
 • 02
  Attilâ İlhan vefatının 13. yılında anıldı
  Edebiyatımızın Kaptanı Attilâ İlhan vefatının 13. yılında anıldı. Hatice Aslan, Attila İlhan şiirlerinden oluşan şarkılar söyledi. Edebiyatımızın Kaptanı Attilâ İlhan aramızdan ayrılışının 13. Yılında, Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı ve Kadıköy Belediyesiiş birliğiyle,Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde anıldı. Attilâ İlhan, şair, romancı, deneme yazarı, senarist, düşünür olarak bir çok alanda eser vermiş çok önemli bir […]
 • 03
  E-Ticarette, Gaziantep-İzmir İşbirliği
  Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve İzmir Ticaret Borsası arasında, e- ticaret platformları üzerinde gıda ve tarım ürünleri ticaretinin geliştirilmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, Gaziantep GTBBAZAAR ve İzmir E-Commodity Bazaar, ulusal ve uluslararası alanda güç birliği yaparak ortak faaliyetlerde bulunacak. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve beraberindeki meclis ve yönetim kurulu […]
 • 04
  Dünyanın en güvenli şehri “Abu Dabi”
  2018 yılının ilk yarısının güncel verilerine bakıldığında, dünyanın en güvenli şehri Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi oldu. Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, dünya üzerindeki farklı şehirlerin güvenlilik oranlarını ele alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Numbeo verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, dünyanın en güvenli şehri Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi oldu. Abu Dabi sadece yüzde […]
 • 05
  “Tribünlerde çiçek açacak”
  Güneydoğu Anadolu’nun ilk kadın taraftar derneği Gaziantep’te kuruldu. Gazişehir Kadın Taraftarlar Derneği Başkanı Mezine Sırakaya amaçlarının tribünlerde ki şiddeti ve küfrü önlemek, kadınların spora katkı sunmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Spor Toto 1’inci Lig ve 2’nci Lig’de futbol takımları ve Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde basketbol takımı bulunan kentte Güneydoğu Anadolu’nun ilk kadın taraftar derneği kuruldu. Bugün […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU