27° Açık
 • EURO 6.70
 • DOLAR 5.89

Evde hemodiyaliz tüm şehirlerde yaygınlaştırılmalı

Hareketli Manşet - 14 Aralık 2017 16:30 A A
Gaziantep’te, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çabalarıyla hastalara ücretsiz olarak sunulan “Evde Hemodiyaliz” hastaların da katılımıyla tartışıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı üyesi Prof. Dr. Ercan Ok, merkezde hemodiyaliz ve evde hemodiyaliz yöntemleri hakkında karşılaştırmalı bilgiler verdi. Ok,  dünyada ve Türkiye’de Ev Hemodiyalizi’nin bulunduğu durumu aktardı.
Haftada 3 kez merkezde yapılan 4 saat hemodiyaliz tedavisinin hastaların ihtiyacını tam karşılamadığını, bu tedavinin böbreğin gerçekleştirdiği temizlemenin ancak yüzde 10’una tekabül ettiğini ifade eden Prof. Dr. Ok, “Yetersiz temizlenmenin yanı sıra, 4 saatlik tedavilerdeki hızlı değişimlerin de diyalizde tansiyon düşmesi-kramp, diyaliz sonrası halsizlik-bitkinlik gibi sorunlara yol açmaktadır” dedi.
Prof. Dr. Ercan Ok, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinde sık görülen sorunların ise kalp hastalığı, kansızlık, kemik hastalığı, zihinsel ve bedensel fonksiyonlarda bozulma olduğunu ifade etti.
EVDE HEMODİYALİZ NEDİR ?
Hastaların, öncelikle diyaliz merkezlerinde iki aylık bir eğitime tabi tutulduklarını, bu eğitimlerle diyaliz yapmayı öğrendiklerini dile getiren Prof. Dr. Ercan Ok, eğitimlerin başarıyla tamamlanmasının ardından evlerine kurulan diyaliz makinesi sayesinde, başlangıçta hemşire gözetiminde evlerinde diyaliz tedavilerini yapmaya başladıklarını belirterek şu bilgilere yer verdi:
TÜM MALZEMELER SGK TARAFINDAN KARŞILANIYOR
Her ay diyaliz tedavisi için gereken tüm malzemeler hastanın evine teslim ediliyor. Bunların tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor, hastalar hiçbir ödeme yapmıyorlar. Hastaların evlerinde 4 saat yerine, 8 saat diyaliz oluyorlar, böylece temizlenme iki katına çıkıyor. Bu tedaviyi de genellikle geceleri, uyurken yapıyorlar, böylece gündüzler tamamen boş kalıyor, bu da hastaların çalışabilmesine, sosyal yaşamlarını, aile yaşamlarını istedikleri gibi düzenleyebilmesine olanak veriyor.
DÜNYADA 50 YILI AŞKIN SÜREDİR UYGULANIYOR
Evde Hemodiyaliz dünyada 50 yılı aşkın süredir uygulanan, güvenli ve etkili bir yöntemdir. Ülkemizde de yaklaşık 7 yıl önce uygulanmaya başladı, umarım yakın bir gelecekte tüm şehirlerde hastalara bu hizmet sunulabilir olacak. Gece uykuda 8 saat diyalizde sonuçların mükemmel olduğunu, kadavradan böbrek nakline yaklaşan bir başarı yakalandığını söyleyebilirim.
EVDE HEMODİYALİZ İLE TÜM VÜCUT İŞLEVLERİ DÜZELİYOR
Evde hemodiyaliz ile zihinsel fonksiyonlardan, üreme fonksiyonlarına dek tüm vücut işlevlerinde önemli düzelmeler oluyor. Sağlıklı bebekler doğuran kadınlar, üniversiteyi bitiren öğrenciler, ağır işlerde çalışabilen erkekler, yüzerek İstanbul boğazını geçenler, profesyonel bisikletçilik, dağcılık yapanlar, bunlar hepsi bizim Ev Hemodiyalizi hastalarımız, sekiz saat diyaliz sayesinde bunları yapabilir oldular. Bu tedavide tansiyon düşmesi, kramp, diyaliz sonrası halsizlik yakınmalarının hemen hemen hiç görülmedi. Ayrıca, sıkı diyet uygulama ve pek çok ilaç kullanma zorunluluğunun ortadan kalkması da önemli bir avantajdır.
DİYALİZ HASTALARI DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
Toplantının son bölümünde, Gaziantep’te evde diyaliz hastalarının tedavisini üstlenen nefroloji uzmanı Dr. Erkan Mahsereci hastalarıyla ilgili bilgilendirmeler yaptı.
Evde diyaliz yapan hastalar deneyimlerini paylaşırken, mutluluktan göz yaşartan sahneler yaşandı.
8 YAŞINDAKİ KIZIMLA DAHA ÇOK İLGİLENEBİLMEK İÇİN DAHA SAĞLIKLI OLMAK ZORUNDAYIM
Evde hemodiyaliz yapan hastalardan Şebnem Ekici, tek göz bodrum katında yaşadığını ifade ederek,” Çalışabilmek ve sekiz yaşındaki kızımla daha çok ilgilenebilmek için, daha sağlıklı olmak zorundaydım, işte bunun için evde gece sekiz saat diyalize başladım” dedi,
Atakan Gecekuşu (26) ise  yaklaşık 1 yıldır evde geceleri diyaliz yaptığını, gündüzleri bir inşaat şirketinde çalıştığını belirtirken, 60 yaşındaki Elif Çevik de kalp hastası eşini gündüzleri evde bırakıp haftada üç kez diyaliz merkezine gidiyordum. Artık, evde uykuda sekiz saat diyalize başlayacağım, hasta eşime bakacağım” şeklinde konuştu.
Bu haber 19 kez okundu.
Hareketli Manşet - 16:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  8 madalya ile büyük gurur yaşattılar
  CMAS 20. Paletli Yüzme Avrupa Gençler Şampiyonası’nda tarihi başarılara imza atan Şehitkamil Belediye Sporlu milli sporcular Muhammed Emin Bay ve Tuğcan Kaytar,  başarının sevincini bu kez yeşil-siyahlı kulübün altyapısında sualtı sporları branşlarında faaliyet gösteren sporcularla paylaştılar. Şehitkamil Belediyesi Alleben Yüzme Havuzunda, Avrupa Şampiyonası’nda elde edilen büyük başarıların mutluluğu yaşanmaya devam ediyor. CMAS 20. Paletli Yüzme […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 02
  GTO Üyeleri Özbekistan heyetiyle buluştu
    Özbekistan Ceviz Üreticileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Kemal Abdullaev ve beraberindeki heyet, GTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Acıoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen ticari iş birliği ve istişare toplantısında GTO üyeleriyle bir araya geldi. Özbek heyeti Gaziantep Ticaret Odası’nda görmekten ötürü memnun olduklarını dile getiren GTO Başkan Vekili Acıoğlu, “Aynı zamanda bizim üyemiz olan ve Gaziantep’te […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 03
  İşsizlik geçen yıla göre azaldı
  TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan işgücü istatistikleri değerlendirildi. Açıklamada Türkiye genelinde işsizlik oranının %9,7 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 89 bin kişi azalarak 3 milyon 136 bin kişi oldu. […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 04
  Taylandlı turistler rotayı Gaziantep’e çevirecek
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tayland Ankara Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohit’i makamında ağırladı. İkili, Tayland ile Gaziantep arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde görüş alışverişinde bulundu. Taylandlı turistlere yönelik günübirlik gezilerin düzenlenmesi için Başkan Şahin ve Büyükelçi Ekarohit ortak çalışma kararı aldı. Başkan Fatma Şahin, Tayland Ankara Büyükelçiliği görevine getirilen Phantipha Lamsudha Ekarohit’e […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 05
  GSO Sektörel Ticaret Heyeti Tayvan’da
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ile Tayvan Ticaret Merkezi (TAITRA) işbirliğinde, plastik ve ayakkabı sektör temsilcilerinin katılımlarıyla TAIPEI PLAS ve SHOETECH TAIPEI fuarlarına sektörel ticaret heyeti organizasyonu düzenlendi. Heyet, organizasyon kapsamında fuar ziyaretleri yaparak GSO ile Tayvan Ticaret Merkezi arasında işbirliği toplantısı gerçekleştirdi. GSO Meclis Üyesi Nevzat Kara, Tayvan Ticaret Merkezi Direktörü Thomas Huang’ın katılımlarıyla Gaziantep […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU