15° Açık
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

Evde hemodiyaliz tüm şehirlerde yaygınlaştırılmalı

Hareketli Manşet - 14 Aralık 2017 16:30 A A
Gaziantep’te, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çabalarıyla hastalara ücretsiz olarak sunulan “Evde Hemodiyaliz” hastaların da katılımıyla tartışıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı üyesi Prof. Dr. Ercan Ok, merkezde hemodiyaliz ve evde hemodiyaliz yöntemleri hakkında karşılaştırmalı bilgiler verdi. Ok,  dünyada ve Türkiye’de Ev Hemodiyalizi’nin bulunduğu durumu aktardı.
Haftada 3 kez merkezde yapılan 4 saat hemodiyaliz tedavisinin hastaların ihtiyacını tam karşılamadığını, bu tedavinin böbreğin gerçekleştirdiği temizlemenin ancak yüzde 10’una tekabül ettiğini ifade eden Prof. Dr. Ok, “Yetersiz temizlenmenin yanı sıra, 4 saatlik tedavilerdeki hızlı değişimlerin de diyalizde tansiyon düşmesi-kramp, diyaliz sonrası halsizlik-bitkinlik gibi sorunlara yol açmaktadır” dedi.
Prof. Dr. Ercan Ok, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinde sık görülen sorunların ise kalp hastalığı, kansızlık, kemik hastalığı, zihinsel ve bedensel fonksiyonlarda bozulma olduğunu ifade etti.
EVDE HEMODİYALİZ NEDİR ?
Hastaların, öncelikle diyaliz merkezlerinde iki aylık bir eğitime tabi tutulduklarını, bu eğitimlerle diyaliz yapmayı öğrendiklerini dile getiren Prof. Dr. Ercan Ok, eğitimlerin başarıyla tamamlanmasının ardından evlerine kurulan diyaliz makinesi sayesinde, başlangıçta hemşire gözetiminde evlerinde diyaliz tedavilerini yapmaya başladıklarını belirterek şu bilgilere yer verdi:
TÜM MALZEMELER SGK TARAFINDAN KARŞILANIYOR
Her ay diyaliz tedavisi için gereken tüm malzemeler hastanın evine teslim ediliyor. Bunların tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor, hastalar hiçbir ödeme yapmıyorlar. Hastaların evlerinde 4 saat yerine, 8 saat diyaliz oluyorlar, böylece temizlenme iki katına çıkıyor. Bu tedaviyi de genellikle geceleri, uyurken yapıyorlar, böylece gündüzler tamamen boş kalıyor, bu da hastaların çalışabilmesine, sosyal yaşamlarını, aile yaşamlarını istedikleri gibi düzenleyebilmesine olanak veriyor.
DÜNYADA 50 YILI AŞKIN SÜREDİR UYGULANIYOR
Evde Hemodiyaliz dünyada 50 yılı aşkın süredir uygulanan, güvenli ve etkili bir yöntemdir. Ülkemizde de yaklaşık 7 yıl önce uygulanmaya başladı, umarım yakın bir gelecekte tüm şehirlerde hastalara bu hizmet sunulabilir olacak. Gece uykuda 8 saat diyalizde sonuçların mükemmel olduğunu, kadavradan böbrek nakline yaklaşan bir başarı yakalandığını söyleyebilirim.
EVDE HEMODİYALİZ İLE TÜM VÜCUT İŞLEVLERİ DÜZELİYOR
Evde hemodiyaliz ile zihinsel fonksiyonlardan, üreme fonksiyonlarına dek tüm vücut işlevlerinde önemli düzelmeler oluyor. Sağlıklı bebekler doğuran kadınlar, üniversiteyi bitiren öğrenciler, ağır işlerde çalışabilen erkekler, yüzerek İstanbul boğazını geçenler, profesyonel bisikletçilik, dağcılık yapanlar, bunlar hepsi bizim Ev Hemodiyalizi hastalarımız, sekiz saat diyaliz sayesinde bunları yapabilir oldular. Bu tedavide tansiyon düşmesi, kramp, diyaliz sonrası halsizlik yakınmalarının hemen hemen hiç görülmedi. Ayrıca, sıkı diyet uygulama ve pek çok ilaç kullanma zorunluluğunun ortadan kalkması da önemli bir avantajdır.
DİYALİZ HASTALARI DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
Toplantının son bölümünde, Gaziantep’te evde diyaliz hastalarının tedavisini üstlenen nefroloji uzmanı Dr. Erkan Mahsereci hastalarıyla ilgili bilgilendirmeler yaptı.
Evde diyaliz yapan hastalar deneyimlerini paylaşırken, mutluluktan göz yaşartan sahneler yaşandı.
8 YAŞINDAKİ KIZIMLA DAHA ÇOK İLGİLENEBİLMEK İÇİN DAHA SAĞLIKLI OLMAK ZORUNDAYIM
Evde hemodiyaliz yapan hastalardan Şebnem Ekici, tek göz bodrum katında yaşadığını ifade ederek,” Çalışabilmek ve sekiz yaşındaki kızımla daha çok ilgilenebilmek için, daha sağlıklı olmak zorundaydım, işte bunun için evde gece sekiz saat diyalize başladım” dedi,
Atakan Gecekuşu (26) ise  yaklaşık 1 yıldır evde geceleri diyaliz yaptığını, gündüzleri bir inşaat şirketinde çalıştığını belirtirken, 60 yaşındaki Elif Çevik de kalp hastası eşini gündüzleri evde bırakıp haftada üç kez diyaliz merkezine gidiyordum. Artık, evde uykuda sekiz saat diyalize başlayacağım, hasta eşime bakacağım” şeklinde konuştu.
Bu haber 211 kez okundu.
Hareketli Manşet - 16:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şampiyon Zeynep Çelik gururlandırdı
  Milli judocu Zeynep Çelik, IBSA Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Türk Bayrağını göndere çektirdi. Portekiz’in Odivelas kentinde 268 sporcunun katıldığı şampiyonada mücadele eden milli sporcumuz Zeynep Çelik, finalde karşılaştığı Japon Junko Hirose’yi mağlup ederek şampiyon oldu. Milli sporcu Zeynep Çelik’in judoda dünya şampiyonluğunu kazanması Türkiye’yi gururlandırdı.
 • 02
  MHP’li Küççük, “Gaziantep’in sorunları çözüm bekliyor”
  MHP Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi A. Adayı Rıdvan Küççük, Gaziantep’in bir yığın sorunu olduğuna dikkat çekerek, sorunları ötelemek yerine çözüm üretmek gerektiğini söyledi. Trafik sorununun arap saçına döndüğünü belirten  Küççük, “Kilit noktalarda ki parkomat sistemini tamamen kaldırıp şerit sayısı arttırılması şart. Trafik çilesi her geçen gün artarken, bu sorunu sadece U dönüşlerini yasaklayarak çözemezsiniz” dedi. […]
 • 03
  Buse Tosun dünya şampiyonu oldu
  Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen dünya şampiyonasında 72 kilo finalinde mücadele eden Buse Tosun, Rumen Rakibi Alexandra Nicoleta’yı 10-0 sayı tuşuyla yenerek altın madalyayı kazandı. Milli güreşçimiz Buse Tosun’un dünya şampiyonluğu tüm Türkiye’yi gururlandırdı. 23 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası’nda, Türkiye’yi 72 kiloda temsil eden Buse Tosun, İtalyan Enrica Rinaldi’yi 7-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Milli sporcu, […]
 • 04
  Potanın perileri “ATATÜRK KUPASI” için mücadele etti
  Sanko Okulları, “Atatürk Kupası 6’ıncı Liselerarası Genç Kızlar Basketbol Turnuvası” düzenledi. Abdulkadir Konukoğlu Spor Merkezinde düzenlenen turnuvaya, Sanko Ortaokulu Yıldız Kızlar, Sanko Liseleri Kız Takımı, Yeryüzü Koleji, Deva Koleji, Seçkin Koleji, Gülşen Batar Anadolu Lisesi ve Merkez Anadolu Lisesi olmak üzere yedi takım katıldı. Turnuva sonunda Nihal Bartık, Deniz Körcük, Nurdan Ahi, Umut Dalsüren, Ece […]
 • 05
  Oğuzeli Belediyesi Ödüle doymuyor
  OĞUZELİ BELEDİYESİ’NİN ‘EZOGELİN’ GURURU Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda dereceye giren kültürel miras proje ödülleri, Antalya Expo Center’da açılan 26. YAPEX Restorasyon Fuarı’nda dağıtıldı. Oğuzeli Belediyesi Ezogelin- Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi Projesi’ ile Yılın Proje Ödülü’ne layık görüldü. Düzenlenen törende, Oğuzeli Belediyesi’nin ödülünü Başkan Mehmet […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU