22° Açık
 • EURO 7.30
 • DOLAR 6.20

Kira ve gayrimenkulde fiyat sorunu denklemini kim çözecek?

Mehmet Emin TATLI - 30 Mayıs 2017 15:01 A A

Kiralar ya da gayrimenkul fiyatları hatalı seyrediyor.

Gaziantep de konut fiyatları ve kiralar,konut fiyat endeksine göre hatalı seyrediyor. Hatalı dememden kasıt ise endeks hesaplamasındaki hata değildir. Fiyatların dengesiz artışı sorun olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Hedonik Konut Fiyat Endeksi hesaplaması geliştirilmiştir. Hedonik Konut Fiyat Endeksi ise; “kalite etkisinden arındırılmış saf fiyat değişimlerini ölçmek” amacıyla geliştirilmiştir.Amaç konutların gözlemlenebilen özelliklerinin zaman içinde kontrol edilebilmesidir. Bu endekstekonutun kalite etkisinden arındırılması büyük önem taşıyor; zira konut fiyatlarındaki reel artışın yüzde 50’si “kalite artışından” kaynaklanıyor.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Hedonik Fiyat Endeksi hesaplamasına göre; (HKFE) (2010=100), 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,30 oranında artarak 198,81 seviyesinde gerçekleşmiştir.

OECD ülkelerine göre karşılaştırmalı tabloya bakıldığında Türkiye konut fiyatları ile kiralar arasındaki uçurumun en üst seviye de düzensiz olduğu açıkça görülmektedir.Ayrıca artış hızına bakıldığında OECD şampiyonuyuz.

 

Örnek olarak 2012 öncesi bir konutun fiyatı 100 bin TL iken, kirası aylık 800 TL civarında seyrediyordu. Bugüne gelindiğinde ise 100 bin TL olan konutun kirası 1.200 TL civarında seyrediyor.

2012 öncesi bir konutun kira amorti süresi 10 ila 15 yıl idi. Bugüne gelindiğinde ise bu makas açılmış ve 20-25 yıla çıkmıştır. Bu şartlar altında her halükarda kira da kalınması ve ev alınmaması ekonomik olarak daha rantabldır. İşte ekonomide biz buna emlak balonu diyoruz.

Başlıca Sebepler;

 • Spekülatif hareketler
 • Nüfus artış hızına bağlı olarak konutların yeterince üretilememesi
 • Hazine arazilerinin konutlar için tahsis edilmemesi
 • Büyük arazi sahiplerinin spekülatif amaçlı arazileri ellerinde stok olarak tutması
 • Belediyelerin arazileri doğru haritalandırıp, iskan için tahsis etmemeleri
 • İmar çalışmalarının hukuk ve adliye konuları yüzünden yavaş ilerlemesi
 • Kentsel dönüşümde yaşanan ciddi problemler
 • Köylerden kentlere göç hareketlerinin yoğunluğu
 • Suriye’de yaşanan ciddi göç dalgalanmaları ve konut ihtiyacının hızlı artışı

Olarak sıralayabiliriz.

Türkiye’de yaşanan problemlerin çözümü noktasında bu konularda acil iyileştirme yapılmalıdır.

Çözümler;

 • Nüfus artış hızına bağlı olarak konut üretiminin teşvik edilmesi
 • Hazine arazilerinin konutlar için hızlıca tahsis edilmesi
 • Büyük arazi sahiplerinin ellerinde bulundurduğu arazilerin 3 yıl içinde konut veya yatırım için kullanılmadığının tespit edilmesi, bunların devletçe kamulaştırılmasının yapılması ve belediyelere veya TOKİ vb. kurumlara konut alanı olarak tahsis edilmesi
 • Belediyelerin iskan planlarının hızlandırılması
 • İhtisas imar hukuk dairelerinin kurulması veya yetkilendirilmesi
 • Kentsel dönüşüm için hakem heyetlerinin oluşturulması
 • Tarım ekonomisinin canlandırılması ve kırsalda yaşamın teşvik edilmesi
 • Suriye’deki problemlerin siyasi olarak çözümü

Nüfus değişimleri ile ilgili birkaç veri paylaşmak gerekirse;

Kentlerde ikamet edenlerin oranı 2012 yılında %76,8 iken, bu oran 2016 yılında %92,3’e yükselmiştir. Kırsalda yaşayanların oranı ise % 7,7 olmuştur. Köyden kente göç ise % 15,5 artmıştır.

Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen “bir kilometrekareye düşen kişi sayısı”, Türkiye genelinde 2012 yılında 97 iken, 7 kişi artarak 2016 sonu itibariyle 104 kişi olmuştur.

Bu verilerde ise kırsaldan kente göçün hızla arttığı ortadadır. Ayrıca Nüfus artışı da eklenince konut ihtiyacı açığı artmıştır.

Devlet otoritesi bu konulara gerektiği kadar gerektiği zaman müdahale etmesi de gerekiyor.

Mehmet Emin TATLI

Bu haber 219 kez okundu.
Mehmet Emin TATLI - 15:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Köse, “Kent Konseyi, ne oldu?”
  Gaziantep’in ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı M.Sait Köse, “ Söylemler hep sözde kalıyor. Ortak akıldan bahsediyoruz. O zaman nerede kent konseyi? Bunca soruna rağmen, bir yıldır toplanmıyorlar.” dedi. Gaziantep’te büyüyen şehirle birlikte sorunların da arttığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı M.Sait Köse, “ Bu sorunlara birlikte el atmamız gerekiyor. […]
 • 02
    Rahim Ağzı Kanseri sağlığınızı tehdit edebilir
  Medical Park Gaziantep Hastanesi ,Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nida Dai rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser olduğuna dikkat çekerek, “Rahim ağzı kanseri dünyada 2’nci sıklıkta görülen kadın genital hastalığı kanserlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı. Rahim ağzı kanseri ilk önce rahim ağzının yüzeyindeki hücrelerde başlar. Böylelikle de düzenli vajinal muayene sırasında teşhis edilmesi kolay olur; çünkü […]
 • 03
  GTB’den üyelerine KOBİ destek kredisi
  Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, ‘KOBİ Destek Kredisi’ başvurularının başladığını belirterek, borsa üyelerinin aylık yüzde 1,85 faizle, 18 ay vadeli üst limiti 200 bin lira olan KOBİ destek kredisine başvuruda bulunabileceklerini bildirdi. TOBB çatısı altındaki tüm oda ve borsaların güç birliği yaparak kaynaklarını üyeleri için seferber ettiğini kaydeden GTB Başkanı Akıncı, “Ülke […]
 • 04
  Yıldırım, “GTO Üyesi KOBİ’ler 100 bin liraya kadar kredi kullanabilecek”
  GTO BAŞKANI YILDIRIM:KOBİ’LER “NEFES” ALACAK Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “KOBİ Destek (Nefes) Kredisi başvurularına başlandığını söyledi. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, GTO Üyesi KOBİ’lerin aylık yüzde 1,85 ile 100 bin liraya kadar kredi kullanabileceğini belirtti. Yıldırım; aralarında katılım bankalarının da yer aldığı 8 banka ile imzalanan anlaşma ile “KOBİ DESTEK (NEFES) Kredisi” […]
 • 05
  Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO ’da
  KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI DOÇ. DR. GÜZEL, HASTA KABULÜNE BAŞLADI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, 1977 yılında Hatay’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Hatay’da tamamladı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU