10° Açık
 • EURO 6.02
 • DOLAR 5.32

Kira ve gayrimenkulde fiyat sorunu denklemini kim çözecek?

Mehmet Emin TATLI - 30 Mayıs 2017 15:01 A A

Kiralar ya da gayrimenkul fiyatları hatalı seyrediyor.

Gaziantep de konut fiyatları ve kiralar,konut fiyat endeksine göre hatalı seyrediyor. Hatalı dememden kasıt ise endeks hesaplamasındaki hata değildir. Fiyatların dengesiz artışı sorun olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Hedonik Konut Fiyat Endeksi hesaplaması geliştirilmiştir. Hedonik Konut Fiyat Endeksi ise; “kalite etkisinden arındırılmış saf fiyat değişimlerini ölçmek” amacıyla geliştirilmiştir.Amaç konutların gözlemlenebilen özelliklerinin zaman içinde kontrol edilebilmesidir. Bu endekstekonutun kalite etkisinden arındırılması büyük önem taşıyor; zira konut fiyatlarındaki reel artışın yüzde 50’si “kalite artışından” kaynaklanıyor.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Hedonik Fiyat Endeksi hesaplamasına göre; (HKFE) (2010=100), 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,30 oranında artarak 198,81 seviyesinde gerçekleşmiştir.

OECD ülkelerine göre karşılaştırmalı tabloya bakıldığında Türkiye konut fiyatları ile kiralar arasındaki uçurumun en üst seviye de düzensiz olduğu açıkça görülmektedir.Ayrıca artış hızına bakıldığında OECD şampiyonuyuz.

 

Örnek olarak 2012 öncesi bir konutun fiyatı 100 bin TL iken, kirası aylık 800 TL civarında seyrediyordu. Bugüne gelindiğinde ise 100 bin TL olan konutun kirası 1.200 TL civarında seyrediyor.

2012 öncesi bir konutun kira amorti süresi 10 ila 15 yıl idi. Bugüne gelindiğinde ise bu makas açılmış ve 20-25 yıla çıkmıştır. Bu şartlar altında her halükarda kira da kalınması ve ev alınmaması ekonomik olarak daha rantabldır. İşte ekonomide biz buna emlak balonu diyoruz.

Başlıca Sebepler;

 • Spekülatif hareketler
 • Nüfus artış hızına bağlı olarak konutların yeterince üretilememesi
 • Hazine arazilerinin konutlar için tahsis edilmemesi
 • Büyük arazi sahiplerinin spekülatif amaçlı arazileri ellerinde stok olarak tutması
 • Belediyelerin arazileri doğru haritalandırıp, iskan için tahsis etmemeleri
 • İmar çalışmalarının hukuk ve adliye konuları yüzünden yavaş ilerlemesi
 • Kentsel dönüşümde yaşanan ciddi problemler
 • Köylerden kentlere göç hareketlerinin yoğunluğu
 • Suriye’de yaşanan ciddi göç dalgalanmaları ve konut ihtiyacının hızlı artışı

Olarak sıralayabiliriz.

Türkiye’de yaşanan problemlerin çözümü noktasında bu konularda acil iyileştirme yapılmalıdır.

Çözümler;

 • Nüfus artış hızına bağlı olarak konut üretiminin teşvik edilmesi
 • Hazine arazilerinin konutlar için hızlıca tahsis edilmesi
 • Büyük arazi sahiplerinin ellerinde bulundurduğu arazilerin 3 yıl içinde konut veya yatırım için kullanılmadığının tespit edilmesi, bunların devletçe kamulaştırılmasının yapılması ve belediyelere veya TOKİ vb. kurumlara konut alanı olarak tahsis edilmesi
 • Belediyelerin iskan planlarının hızlandırılması
 • İhtisas imar hukuk dairelerinin kurulması veya yetkilendirilmesi
 • Kentsel dönüşüm için hakem heyetlerinin oluşturulması
 • Tarım ekonomisinin canlandırılması ve kırsalda yaşamın teşvik edilmesi
 • Suriye’deki problemlerin siyasi olarak çözümü

Nüfus değişimleri ile ilgili birkaç veri paylaşmak gerekirse;

Kentlerde ikamet edenlerin oranı 2012 yılında %76,8 iken, bu oran 2016 yılında %92,3’e yükselmiştir. Kırsalda yaşayanların oranı ise % 7,7 olmuştur. Köyden kente göç ise % 15,5 artmıştır.

Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen “bir kilometrekareye düşen kişi sayısı”, Türkiye genelinde 2012 yılında 97 iken, 7 kişi artarak 2016 sonu itibariyle 104 kişi olmuştur.

Bu verilerde ise kırsaldan kente göçün hızla arttığı ortadadır. Ayrıca Nüfus artışı da eklenince konut ihtiyacı açığı artmıştır.

Devlet otoritesi bu konulara gerektiği kadar gerektiği zaman müdahale etmesi de gerekiyor.

Mehmet Emin TATLI

Bu haber 389 kez okundu.
Mehmet Emin TATLI - 15:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İYİ Parti Şehitkamil Meclis Üyesi Aday listesi belli oldu
  KONTENJAN 1-Orhan Kuyucu 2-Seyfullah Altunova 3-Ahmet Serdar Kaya 4-Ali Polat 5-Osman Selim Ateş 1-Murat Demir 2-Ergün Karhan 3-Serkan yılmazkar 4-Coşkun Genç 5-Faruk Artaş 6-Fatih Tosun 7-Burak Çelik 8-Ramazan özel 9-Kemal Şahan 10-Ayşe Dalbudak 11-Abdullah Güngör 12-Mehmet Özcan 13-İsmail Yalçın 14-Özge Zeytinci 15-Can Fırat Kaya 16-Mehmet Alagöz 17-Cemil Şimşek 18-Samet Çelik 19-İbrahim Sürmelihindi 20-Ali Akbay 21-Ali […]
 • 02
  İYİ Parti’nin Şahinbey Meclis Üyesi Aday listesi
  İYİ Parti  Şahinbey Belediye Meclis Üyeleri belli oldu.   1- Ali Kendirci 2 -Cengiz Kılınç 3 -Mehmet Şahin 4 -Osman Erkendirci 5 -Ramazan Kurt 6 -Metin Kiya 7 -Hüseyin Efe 8 -Cengiz Yılmaz 9 -Turgay Köşker 10- Bereket Aslan 11- Burhan Bilgiç 12 -Numan Albayram 13- Murat Kılınç 14- Ali Pişkin 15 -Osman Toprak 16- […]
 • 03
  CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu. İşte Liste! CHP ŞAHİNBEY MECLİS ÜYESİ ADAYLAR Yılmaz Kireç Mahmut Demirel Hasan Türk Hurşit Besle Hasan Şencan Uğur Kalkan Mahmut Öztürk Mehmet Dokbay Orhan Yılmaz Ramazan Demir Erol göbelek Mehmet Aydın Yıldırım Mustafa Kaya Hanifi Kaplan Edip volkan Albayram Faruk Topalbekiroğlu Birgül Yıldırım Siret […]
 • 04
  CHP Şehitkamil Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı
  Cumhuriyet Halk Partisi ŞEHİTKAMİL Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı. İşte o liste! KONTENJAN 1-Nizamettin Özseven 2-Canan Doğan 3-Mehmet Şentürk 4-İ.Halil Kılıç 5-Cuma Özdemir CHP ŞEHİTKAMİL MECLİS ÜYESİ ADAYLARI 1- Beyhan Külekçi 2 Mehmet Sucu 3- Seydi Vakkas Tuncer 4-Adnan Erol 5-Hasan Nesanır 6-Ersin Atar 7-Remzi Büyüknacar 8-Ali Güdücü 9-Yahya Atar 10-Hasan Çolak 11-Nuray Göktepe 12-Hurşit Yıldırım 13-Ömer […]
 • 05
  AKP Şahinbey Meclis üyeleri belli oldu
  Cumhur İttifakı’nın Gaziantep Şahinbey İlçesi Meclis Üyesi Aday Listesi belli oldu. AKP  Şahinbey Belediye meclis üyeleri aday listesi oldu. Listede, MHP’den isimler yer aldı. KONTENJAN 1-Cuma Güzel 2-Aslettin Yıldız 3-Hüseyin Kılıç 4-Mehmet Akıncıoğlu 5-Şakir Doktoroğlu 1-Osman Toprak 2-Erdem Güzelbey 3-Ayşenur Mirkelam 4-Mustafa Kaplan 5-Ahmet İnal 6-Halil Uğur 7-Şükran Yılmaz 8-Sait Şahin 9-İlker Kazıklı 10-Hilmi Öztürk […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU