Az bulutlu
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

Kira ve gayrimenkulde fiyat sorunu denklemini kim çözecek?

Mehmet Emin TATLI - 30 Mayıs 2017 15:01 A A

Kiralar ya da gayrimenkul fiyatları hatalı seyrediyor.

Gaziantep de konut fiyatları ve kiralar,konut fiyat endeksine göre hatalı seyrediyor. Hatalı dememden kasıt ise endeks hesaplamasındaki hata değildir. Fiyatların dengesiz artışı sorun olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Hedonik Konut Fiyat Endeksi hesaplaması geliştirilmiştir. Hedonik Konut Fiyat Endeksi ise; “kalite etkisinden arındırılmış saf fiyat değişimlerini ölçmek” amacıyla geliştirilmiştir.Amaç konutların gözlemlenebilen özelliklerinin zaman içinde kontrol edilebilmesidir. Bu endekstekonutun kalite etkisinden arındırılması büyük önem taşıyor; zira konut fiyatlarındaki reel artışın yüzde 50’si “kalite artışından” kaynaklanıyor.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Hedonik Fiyat Endeksi hesaplamasına göre; (HKFE) (2010=100), 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,30 oranında artarak 198,81 seviyesinde gerçekleşmiştir.

OECD ülkelerine göre karşılaştırmalı tabloya bakıldığında Türkiye konut fiyatları ile kiralar arasındaki uçurumun en üst seviye de düzensiz olduğu açıkça görülmektedir.Ayrıca artış hızına bakıldığında OECD şampiyonuyuz.

 

Örnek olarak 2012 öncesi bir konutun fiyatı 100 bin TL iken, kirası aylık 800 TL civarında seyrediyordu. Bugüne gelindiğinde ise 100 bin TL olan konutun kirası 1.200 TL civarında seyrediyor.

2012 öncesi bir konutun kira amorti süresi 10 ila 15 yıl idi. Bugüne gelindiğinde ise bu makas açılmış ve 20-25 yıla çıkmıştır. Bu şartlar altında her halükarda kira da kalınması ve ev alınmaması ekonomik olarak daha rantabldır. İşte ekonomide biz buna emlak balonu diyoruz.

Başlıca Sebepler;

 • Spekülatif hareketler
 • Nüfus artış hızına bağlı olarak konutların yeterince üretilememesi
 • Hazine arazilerinin konutlar için tahsis edilmemesi
 • Büyük arazi sahiplerinin spekülatif amaçlı arazileri ellerinde stok olarak tutması
 • Belediyelerin arazileri doğru haritalandırıp, iskan için tahsis etmemeleri
 • İmar çalışmalarının hukuk ve adliye konuları yüzünden yavaş ilerlemesi
 • Kentsel dönüşümde yaşanan ciddi problemler
 • Köylerden kentlere göç hareketlerinin yoğunluğu
 • Suriye’de yaşanan ciddi göç dalgalanmaları ve konut ihtiyacının hızlı artışı

Olarak sıralayabiliriz.

Türkiye’de yaşanan problemlerin çözümü noktasında bu konularda acil iyileştirme yapılmalıdır.

Çözümler;

 • Nüfus artış hızına bağlı olarak konut üretiminin teşvik edilmesi
 • Hazine arazilerinin konutlar için hızlıca tahsis edilmesi
 • Büyük arazi sahiplerinin ellerinde bulundurduğu arazilerin 3 yıl içinde konut veya yatırım için kullanılmadığının tespit edilmesi, bunların devletçe kamulaştırılmasının yapılması ve belediyelere veya TOKİ vb. kurumlara konut alanı olarak tahsis edilmesi
 • Belediyelerin iskan planlarının hızlandırılması
 • İhtisas imar hukuk dairelerinin kurulması veya yetkilendirilmesi
 • Kentsel dönüşüm için hakem heyetlerinin oluşturulması
 • Tarım ekonomisinin canlandırılması ve kırsalda yaşamın teşvik edilmesi
 • Suriye’deki problemlerin siyasi olarak çözümü

Nüfus değişimleri ile ilgili birkaç veri paylaşmak gerekirse;

Kentlerde ikamet edenlerin oranı 2012 yılında %76,8 iken, bu oran 2016 yılında %92,3’e yükselmiştir. Kırsalda yaşayanların oranı ise % 7,7 olmuştur. Köyden kente göç ise % 15,5 artmıştır.

Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen “bir kilometrekareye düşen kişi sayısı”, Türkiye genelinde 2012 yılında 97 iken, 7 kişi artarak 2016 sonu itibariyle 104 kişi olmuştur.

Bu verilerde ise kırsaldan kente göçün hızla arttığı ortadadır. Ayrıca Nüfus artışı da eklenince konut ihtiyacı açığı artmıştır.

Devlet otoritesi bu konulara gerektiği kadar gerektiği zaman müdahale etmesi de gerekiyor.

Mehmet Emin TATLI

Bu haber 283 kez okundu.
Mehmet Emin TATLI - 15:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şampiyon Zeynep Çelik gururlandırdı
  Milli judocu Zeynep Çelik, IBSA Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Türk Bayrağını göndere çektirdi. Portekiz’in Odivelas kentinde 268 sporcunun katıldığı şampiyonada mücadele eden milli sporcumuz Zeynep Çelik, finalde karşılaştığı Japon Junko Hirose’yi mağlup ederek şampiyon oldu. Milli sporcu Zeynep Çelik’in judoda dünya şampiyonluğunu kazanması Türkiye’yi gururlandırdı.
 • 02
  MHP’li Küççük, “Gaziantep’in sorunları çözüm bekliyor”
  MHP Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi A. Adayı Rıdvan Küççük, Gaziantep’in bir yığın sorunu olduğuna dikkat çekerek, sorunları ötelemek yerine çözüm üretmek gerektiğini söyledi. Trafik sorununun arap saçına döndüğünü belirten  Küççük, “Kilit noktalarda ki parkomat sistemini tamamen kaldırıp şerit sayısı arttırılması şart. Trafik çilesi her geçen gün artarken, bu sorunu sadece U dönüşlerini yasaklayarak çözemezsiniz” dedi. […]
 • 03
  Buse Tosun dünya şampiyonu oldu
  Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen dünya şampiyonasında 72 kilo finalinde mücadele eden Buse Tosun, Rumen Rakibi Alexandra Nicoleta’yı 10-0 sayı tuşuyla yenerek altın madalyayı kazandı. Milli güreşçimiz Buse Tosun’un dünya şampiyonluğu tüm Türkiye’yi gururlandırdı. 23 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası’nda, Türkiye’yi 72 kiloda temsil eden Buse Tosun, İtalyan Enrica Rinaldi’yi 7-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Milli sporcu, […]
 • 04
  Potanın perileri “ATATÜRK KUPASI” için mücadele etti
  Sanko Okulları, “Atatürk Kupası 6’ıncı Liselerarası Genç Kızlar Basketbol Turnuvası” düzenledi. Abdulkadir Konukoğlu Spor Merkezinde düzenlenen turnuvaya, Sanko Ortaokulu Yıldız Kızlar, Sanko Liseleri Kız Takımı, Yeryüzü Koleji, Deva Koleji, Seçkin Koleji, Gülşen Batar Anadolu Lisesi ve Merkez Anadolu Lisesi olmak üzere yedi takım katıldı. Turnuva sonunda Nihal Bartık, Deniz Körcük, Nurdan Ahi, Umut Dalsüren, Ece […]
 • 05
  Oğuzeli Belediyesi Ödüle doymuyor
  OĞUZELİ BELEDİYESİ’NİN ‘EZOGELİN’ GURURU Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda dereceye giren kültürel miras proje ödülleri, Antalya Expo Center’da açılan 26. YAPEX Restorasyon Fuarı’nda dağıtıldı. Oğuzeli Belediyesi Ezogelin- Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi Projesi’ ile Yılın Proje Ödülü’ne layık görüldü. Düzenlenen törende, Oğuzeli Belediyesi’nin ödülünü Başkan Mehmet […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU