22° Açık
 • EURO 7.30
 • DOLAR 6.20

Sevilay Çete şiddet kurbanı olurken biz…

Mezine Sırakaya - 19 Eylül 2017 18:11 A A

Hepimizi şok eden bir olay yaşadık birkaç gün önce; Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Sevilay Çete Kale kaçırıldı ve öldüresiye dövüldükten sonra hastaneye götürülmek üzere bir taksiye bindirildi.

Kale, gözlerini bir hastane odasında açarken biz yaşananlara anlam veremiyor, herkes olup biteni farklı alğılıyor, farklı yorumlar yapıyordu, öylesine konuşuyordu. Yıllardır tanırım kendisini, sevdiğim bir dostum ablamdır.  Toplumsal olaylara karşı özellikle de bu ülkede yaşayan kadınların sorunlarına karşı duyarlıdır ve her platformda kadınların sesi olmaya çalışır. Yine kadın şiddetine verdiği bir sesti onu bu sürece sürükleyen.

Söz konusu Kadına Şiddet olunca durup düşünmek, bir yerde birlik olmak lazım. Olup biteni anlamak ve acısını paylaşmak için hastanede ziyaret ettik kendisini…

Gördüklerim içimi o kadar acıttı ki! Bu toplumsal bir travmaydı. Her yönüyle başka bir dram..

Olayla ilgili dudaklarından dökülenler; “vücuduma inen her levye darbesinde  evlatlarım için ölüyorum, en azından onlara bir şey olmayacak” sözleri, derin bir yara oldu yüreğimde.

Maalesef Sevilay Kale’ye her inen levyenin ve her darbenin perde arkasında yine bir kadına şiddeti vakası yatıyordu.

Sevilay Hanım o günü anlatırken gözleri doluyor;

“Üç kişi iş yerimi bastı. Camları kırdılar. Kızımın başına levye ile vurdular. O arada kızım sekreterimizi kurtararak kaçmasını sağladı ve polisi ara diye bağırdı. O arada beni zorla arabaya bindirmeye çalıştılar.  O sırada inşaat işçileri ve etraftakiler olayı görmesine rağmen yardım etmediler sadece seyrettiler. Tabii karşı koyamadım beni zorla bindirdikleri araçta dövmeye başladılar. Neresi olduğunu bilmiyorum. Beni  40-45 dakika uzaklıkta bir mesafede bir boş araziye götürdüler. Bir ağaca bağladılar ve levye ile defalarca vurdular. Tüm bu yaşadıklarımın sebebi şiddet gören bir kadın!  Oğlumun yanında çalışan bir işçinin eşine uyguladığı şiddetten dolayı benden yardım istediler. Kadının eşi, eşinin babası ve eşinin bir arkadaşı hepsi madde bağımlısıydı. Ancak şiddet gören eş sığınma evine müracaat edip evden gidince eşini ve çocuklarını göremeyen şahıs, olaydan beni sorumlu tutmuş. Olayın temel sebebi bu ne yazık ki…

Baba, oğul ve üçüncü bir şahıs bana levye ile defalarca bu yüzden vurdular. Şiddet gören bir kadına yardımcı olmanın cezası da şiddet görmekmiş. Sonra beni döverken zorla bir senet imzalattılar ve oğlumun arabasını istediler. Ben de bunun üzerine; “ölürsem yada çocuklarıma bir şey olursa bu senedi ödemem” dedim. Her levye vuruşlarında oğluma, kızıma evlatlarıma bir şey olmasın, onların yerine ben öleyim. Ne olursa bana olsun yeter dedim. Çocuklarıma bir şey olmasın!

Sonra beni tekrar arabaya bindirdiler. Uzun süre ilerledikten sonra bir taksiye koyup, “Bunu bir hastaneye götür” deyip gittiler. En acısı da Taksici bana dönüp “Abla parayı kim ödeyecek” diye sormasıydı. Kanlar içinde can çekişirken bir insana, bir kadına yardımcı olmak yerine parayı kim ödeyecek sorusu da başka bir şiddetti benim için..

Derin bir sessizlik ve yaşadığı korku dolu anlar…

Odada ki hiç kimse bunun üzerine söyleyecek bir söz bulamadı. Sustuk. İnsanlığın geldiği nokta.

Zorbalar tarafından kaçırılan bir kadını seyretmekle yetinen insanlar, Parayı kim ödeyecek diyen bir taksici, Madde bağımlısı üç saldırganın kadına uyguladığı şiddet. Toplum olarak bananeci davranmanın bedelini er ya da geç öderiz. Bu kadar duyarsız, vurdumduymazlık olmaz.  Bu gün Sevilay ablamızın başına gelenlerin, yarın sizin başınıza gelmeyeceğinin garantisi yok.

Gaziantep Emniyet ekiplerinin dört koldan çalıştığını ifade eden Kale, polislerimize de ayrıca çok teşekkür etti. Bunu da buradan söylemek isterim.

Şehir eşkiyaları… Hep diyoruz ya Madde Bağımlılığı bu ülkenin en büyük sorunlarından biri..

Her ne sebep olursa olsun, bir kadına kaldırılan el acizliktir, insafsızlıktır, onursuzluk şerefsizliktir. Bunun başka tarifi varsa söyleyin. Gördüğüm manzara ve duyduklarım karşısında sanırım bir müddet kendime gelemem. Böyle bir canilik olamaz.

Kadına yönelik yaşanan şiddetin psikolojik nedenleri araştırılmalı. Türkiye’de her 100 kadından 45’i şiddet görüyor. Kadına Yönelik Şiddetin caydırıcı cezalarla azalması beklenirken her gün gazete sayfalarında yeni bir kadına şiddet vakası görüyoruz. Kadına Şiddetin arkasında nasıl bir psikolojik neden var ki bu durum bir türlü önlenemiyor onu da anlamakta güçlük çekiyorum.

Peki nasıl çözeceğiz?  Kadına Şiddet nasıl önlenecek? Bir kadın diğer bir kadına yardım etti diye hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, uygulanan bu canice saldırı, onların yanına mı kalacak?

Kadına şiddet olaylarında cezalar daha çok arttırılmalı diyoruz ya sanırım başlı başına bu da çözüm değil. Eğitim şart! İnsan olmanın gereğini bilmeyen bir insandan, insanlığa fayda gelmez. Asıl önlenmesi gereken CEHALET!

Kendi çocuklarına, eşine faydası olmayan, toplumda terör estiren bu caniler mümkünse ebediyen içeride kalsın! Islah edilmesi gereken ve uyuşturucu madde kullanan binlerce madde bağımlısı var bu ülkede!

Neyse ki Sevilay ablamızın hayati bir tehlikesi yok. Gördüğü bu şiddet kendisinde derin yaralar açtı elbet. Ancak aramızda olması benim için çok önemli. Kadına Şiddete hayır diyor yaşanan bu olayı esefle kınıyorum.

 

 

 

Bu haber 235 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 18:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Köse, “Kent Konseyi, ne oldu?”
  Gaziantep’in ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı M.Sait Köse, “ Söylemler hep sözde kalıyor. Ortak akıldan bahsediyoruz. O zaman nerede kent konseyi? Bunca soruna rağmen, bir yıldır toplanmıyorlar.” dedi. Gaziantep’te büyüyen şehirle birlikte sorunların da arttığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı M.Sait Köse, “ Bu sorunlara birlikte el atmamız gerekiyor. […]
 • 02
    Rahim Ağzı Kanseri sağlığınızı tehdit edebilir
  Medical Park Gaziantep Hastanesi ,Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nida Dai rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser olduğuna dikkat çekerek, “Rahim ağzı kanseri dünyada 2’nci sıklıkta görülen kadın genital hastalığı kanserlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı. Rahim ağzı kanseri ilk önce rahim ağzının yüzeyindeki hücrelerde başlar. Böylelikle de düzenli vajinal muayene sırasında teşhis edilmesi kolay olur; çünkü […]
 • 03
  GTB’den üyelerine KOBİ destek kredisi
  Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, ‘KOBİ Destek Kredisi’ başvurularının başladığını belirterek, borsa üyelerinin aylık yüzde 1,85 faizle, 18 ay vadeli üst limiti 200 bin lira olan KOBİ destek kredisine başvuruda bulunabileceklerini bildirdi. TOBB çatısı altındaki tüm oda ve borsaların güç birliği yaparak kaynaklarını üyeleri için seferber ettiğini kaydeden GTB Başkanı Akıncı, “Ülke […]
 • 04
  Yıldırım, “GTO Üyesi KOBİ’ler 100 bin liraya kadar kredi kullanabilecek”
  GTO BAŞKANI YILDIRIM:KOBİ’LER “NEFES” ALACAK Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “KOBİ Destek (Nefes) Kredisi başvurularına başlandığını söyledi. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, GTO Üyesi KOBİ’lerin aylık yüzde 1,85 ile 100 bin liraya kadar kredi kullanabileceğini belirtti. Yıldırım; aralarında katılım bankalarının da yer aldığı 8 banka ile imzalanan anlaşma ile “KOBİ DESTEK (NEFES) Kredisi” […]
 • 05
  Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO ’da
  KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI DOÇ. DR. GÜZEL, HASTA KABULÜNE BAŞLADI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, 1977 yılında Hatay’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Hatay’da tamamladı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU