Parçalı bulutlu
 • EURO 6.04
 • DOLAR 5.32

Türkiye’de 30 Milyon kişi oyun oynuyor

Mezine Sırakaya - 12 Nisan 2018 23:32 A A

Türkiye’de yüksek teknolojili telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte çocuklar, anneler, babalar ve gençler oyuncu oldu.

Evden çıkarken komşusuna selam vermeyen, sokakta karşılaştığı arkadaşı ile konuşmaya bile vakit ayıramayan bizler artık birer oyuncu olduk. Akşam evimizi şenlendiren misafirler artık kapımızı çalmıyor. Ailemiz ile vakit geçirmek şöyle dursun iki kelam edemez olduk.   Metrobüste, trafikte, yemek yerken, konuşurken, gezerken, işteyken, beklerken her yerde her bulduğumuz anda artık elimizde bir telefon dünya ile ilişki nakavt…

Akılı teknoloji ve Oyun Sektörü bizi dondurulmuş ürün haline getirdi. DON-DUK..

Bilgisayar dünyasında nereye tıklasanız karşınıza artık bir oyun reklamı çıkıyor. Çünkü dünyada dijital oyun sektörünün ulaştığı rakam 200 milyar TL. Mobil oyun pazarı her geçen gün hızla büyürken bir birimizle olan bağımız kopmaya başladı. Çocuklara kızarken artık anneler ve babalarda çoğu vaktini oyun oynayarak geçirmeye başladı. Türkiye’de kadınların oyun oynama oranında ki artış yaklaşık % 25 ve yaş aralığı 35-40. Yani bir anne çocuğuna evine ayıracağı vaktin çoğunluğunu bilgisayar başında geçirmeye başladı.

 

Türkiye’de neredeyse nüfusun yarısı oyun oynuyor. 30 milyon vatandaş oyuncu oldu. Oyun şirketleri insanların eğlence mecrası olarak gördükleri mobil oyundan milyar dolarlar kazanırken bizler zaman fakiri olmaya devam ediyoruz. Hayatımızın en güzel günleri bir ekran başında yok olup gidiyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oyun pazarı hızla gelişiyor. Türkiye oyun pazarından yaklaşık 600 milyon dolarlık pay alıyor.  Gaming İstanbul Fuarı’nda yapılan basın toplantısında dünya oyun pazarının 110 milyar dolar olduğunu, bu pazarın 40 milyar dolarını ise mobil oyunların oluşturduğu açıklandı.

Türkiye’de  5 oyun geliştirme şirketi bulunuyor. TaleWorlds Entertainment,Peak Games, Gram Games, Panteon ve Mildmania.

ABD’den 16, Japonya’dan 15, Çin’den 11 şirket bu sektörün sadece bir kısmı. Örneğin;  2000 yılında Kore’de kurulan Netmarble, dünya çapında en hızlı büyüyen mobil oyun şirketidir. 4000’in üzerinde çalışanı bulunmaktadır.

Bazı mobil oyun şirketlerinin değerleri:  Sony Computer Entertainment  (Japon) Grand TurismoŞirket değeri: 13,4 Milyar $ – Microsoft Studios, Şirket değeri: 12,82 Milyar $ -Nintendo Japon  Şirket değeri: 6,28 Milyar $- SEGA Japon Şirket değeri: 4,9 Milyar $.

Nielsen & AdColony araştırmasına göre, Türkiye’de çalışanların yüzde 95’i akıllı telefonundan aktif olarak oyun oynuyor. Gün içerisinde ise profesyonel kitlenin en sık oyun oynadığı zaman aralığı 20.00-23.00 saatleri olarak belirlendi.

Peki hal böyleyken profesyonel kitlenin bir diğer güne başlarken ruh halinin nasıl olacağı oynadığı oyundan elde ettiği kazanım olacak. Oyun = verimsizlik..

%95 çalışan kitlenin oyun oynamasının iş gücüne yansıması incelenmelidir.

Henüz 2 yaşında ki çocuğun elindeki tabletin etkileri tartışılmalıdır.

Gençlerin en güzel çağlarında teknolojiye esir olması gündem konusu olmalıdır.

Boşanma sebebi olan oyun bağımlılığı masaya yatırılmalıdır.

Anneler babalar ya size ne demeli… Çocuğunuzdan da utanmıyorsunuz değil mi? Onların tam da size ihtiyacı olduğu zaman siz sanal alemde hayal dünyasında kaybedenlerden oluyorsunuz.

Unutmayın! Akılı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler…. Oyunlar….. Kaybettiğiniz sağlığınızı ve zamanınızı  geri getirmez. Uyuşturucu gibi bedenimizi saran bu illet bizi yok etmeden biz onu yok etmenin yolunu bulmalıyız. En azından vaktimizin çoğunu değil, çok az bir kısmını hibe etmeliyiz.

Mobil oyun sektörü çok büyük ve hızlı büyüyen bir sektör rakamsal analiz yapıldığında işin ciddiyetini anlayabiliriz.

Milyon Dolarlar bağımlı hale getirilmek için yeterli sebep değil mi?

Sağlıcakla kalın…

 

 

 

Bu haber 160 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 23:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İYİ Parti Şehitkamil Meclis Üyesi Aday listesi belli oldu
  KONTENJAN 1-Orhan Kuyucu 2-Seyfullah Altunova 3-Ahmet Serdar Kaya 4-Ali Polat 5-Osman Selim Ateş 1-Murat Demir 2-Ergün Karhan 3-Serkan yılmazkar 4-Coşkun Genç 5-Faruk Artaş 6-Fatih Tosun 7-Burak Çelik 8-Ramazan özel 9-Kemal Şahan 10-Ayşe Dalbudak 11-Abdullah Güngör 12-Mehmet Özcan 13-İsmail Yalçın 14-Özge Zeytinci 15-Can Fırat Kaya 16-Mehmet Alagöz 17-Cemil Şimşek 18-Samet Çelik 19-İbrahim Sürmelihindi 20-Ali Akbay 21-Ali […]
 • 02
  İYİ Parti’nin Şahinbey Meclis Üyesi Aday listesi
  İYİ Parti  Şahinbey Belediye Meclis Üyeleri belli oldu.   1- Ali Kendirci 2 -Cengiz Kılınç 3 -Mehmet Şahin 4 -Osman Erkendirci 5 -Ramazan Kurt 6 -Metin Kiya 7 -Hüseyin Efe 8 -Cengiz Yılmaz 9 -Turgay Köşker 10- Bereket Aslan 11- Burhan Bilgiç 12 -Numan Albayram 13- Murat Kılınç 14- Ali Pişkin 15 -Osman Toprak 16- […]
 • 03
  CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu. İşte Liste! CHP ŞAHİNBEY MECLİS ÜYESİ ADAYLAR Yılmaz Kireç Mahmut Demirel Hasan Türk Hurşit Besle Hasan Şencan Uğur Kalkan Mahmut Öztürk Mehmet Dokbay Orhan Yılmaz Ramazan Demir Erol göbelek Mehmet Aydın Yıldırım Mustafa Kaya Hanifi Kaplan Edip volkan Albayram Faruk Topalbekiroğlu Birgül Yıldırım Siret […]
 • 04
  CHP Şehitkamil Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı
  Cumhuriyet Halk Partisi ŞEHİTKAMİL Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı. İşte o liste! KONTENJAN 1-Nizamettin Özseven 2-Canan Doğan 3-Mehmet Şentürk 4-İ.Halil Kılıç 5-Cuma Özdemir CHP ŞEHİTKAMİL MECLİS ÜYESİ ADAYLARI 1- Beyhan Külekçi 2 Mehmet Sucu 3- Seydi Vakkas Tuncer 4-Adnan Erol 5-Hasan Nesanır 6-Ersin Atar 7-Remzi Büyüknacar 8-Ali Güdücü 9-Yahya Atar 10-Hasan Çolak 11-Nuray Göktepe 12-Hurşit Yıldırım 13-Ömer […]
 • 05
  AKP Şahinbey Meclis üyeleri belli oldu
  Cumhur İttifakı’nın Gaziantep Şahinbey İlçesi Meclis Üyesi Aday Listesi belli oldu. AKP  Şahinbey Belediye meclis üyeleri aday listesi oldu. Listede, MHP’den isimler yer aldı. KONTENJAN 1-Cuma Güzel 2-Aslettin Yıldız 3-Hüseyin Kılıç 4-Mehmet Akıncıoğlu 5-Şakir Doktoroğlu 1-Osman Toprak 2-Erdem Güzelbey 3-Ayşenur Mirkelam 4-Mustafa Kaplan 5-Ahmet İnal 6-Halil Uğur 7-Şükran Yılmaz 8-Sait Şahin 9-İlker Kazıklı 10-Hilmi Öztürk […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU