22° Açık
 • EURO 7.30
 • DOLAR 6.20

Türkiye’de 30 Milyon kişi oyun oynuyor

Mezine Sırakaya - 12 Nisan 2018 23:32 A A

Türkiye’de yüksek teknolojili telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte çocuklar, anneler, babalar ve gençler oyuncu oldu.

Evden çıkarken komşusuna selam vermeyen, sokakta karşılaştığı arkadaşı ile konuşmaya bile vakit ayıramayan bizler artık birer oyuncu olduk. Akşam evimizi şenlendiren misafirler artık kapımızı çalmıyor. Ailemiz ile vakit geçirmek şöyle dursun iki kelam edemez olduk.   Metrobüste, trafikte, yemek yerken, konuşurken, gezerken, işteyken, beklerken her yerde her bulduğumuz anda artık elimizde bir telefon dünya ile ilişki nakavt…

Akılı teknoloji ve Oyun Sektörü bizi dondurulmuş ürün haline getirdi. DON-DUK..

Bilgisayar dünyasında nereye tıklasanız karşınıza artık bir oyun reklamı çıkıyor. Çünkü dünyada dijital oyun sektörünün ulaştığı rakam 200 milyar TL. Mobil oyun pazarı her geçen gün hızla büyürken bir birimizle olan bağımız kopmaya başladı. Çocuklara kızarken artık anneler ve babalarda çoğu vaktini oyun oynayarak geçirmeye başladı. Türkiye’de kadınların oyun oynama oranında ki artış yaklaşık % 25 ve yaş aralığı 35-40. Yani bir anne çocuğuna evine ayıracağı vaktin çoğunluğunu bilgisayar başında geçirmeye başladı.

 

Türkiye’de neredeyse nüfusun yarısı oyun oynuyor. 30 milyon vatandaş oyuncu oldu. Oyun şirketleri insanların eğlence mecrası olarak gördükleri mobil oyundan milyar dolarlar kazanırken bizler zaman fakiri olmaya devam ediyoruz. Hayatımızın en güzel günleri bir ekran başında yok olup gidiyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oyun pazarı hızla gelişiyor. Türkiye oyun pazarından yaklaşık 600 milyon dolarlık pay alıyor.  Gaming İstanbul Fuarı’nda yapılan basın toplantısında dünya oyun pazarının 110 milyar dolar olduğunu, bu pazarın 40 milyar dolarını ise mobil oyunların oluşturduğu açıklandı.

Türkiye’de  5 oyun geliştirme şirketi bulunuyor. TaleWorlds Entertainment,Peak Games, Gram Games, Panteon ve Mildmania.

ABD’den 16, Japonya’dan 15, Çin’den 11 şirket bu sektörün sadece bir kısmı. Örneğin;  2000 yılında Kore’de kurulan Netmarble, dünya çapında en hızlı büyüyen mobil oyun şirketidir. 4000’in üzerinde çalışanı bulunmaktadır.

Bazı mobil oyun şirketlerinin değerleri:  Sony Computer Entertainment  (Japon) Grand TurismoŞirket değeri: 13,4 Milyar $ – Microsoft Studios, Şirket değeri: 12,82 Milyar $ -Nintendo Japon  Şirket değeri: 6,28 Milyar $- SEGA Japon Şirket değeri: 4,9 Milyar $.

Nielsen & AdColony araştırmasına göre, Türkiye’de çalışanların yüzde 95’i akıllı telefonundan aktif olarak oyun oynuyor. Gün içerisinde ise profesyonel kitlenin en sık oyun oynadığı zaman aralığı 20.00-23.00 saatleri olarak belirlendi.

Peki hal böyleyken profesyonel kitlenin bir diğer güne başlarken ruh halinin nasıl olacağı oynadığı oyundan elde ettiği kazanım olacak. Oyun = verimsizlik..

%95 çalışan kitlenin oyun oynamasının iş gücüne yansıması incelenmelidir.

Henüz 2 yaşında ki çocuğun elindeki tabletin etkileri tartışılmalıdır.

Gençlerin en güzel çağlarında teknolojiye esir olması gündem konusu olmalıdır.

Boşanma sebebi olan oyun bağımlılığı masaya yatırılmalıdır.

Anneler babalar ya size ne demeli… Çocuğunuzdan da utanmıyorsunuz değil mi? Onların tam da size ihtiyacı olduğu zaman siz sanal alemde hayal dünyasında kaybedenlerden oluyorsunuz.

Unutmayın! Akılı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler…. Oyunlar….. Kaybettiğiniz sağlığınızı ve zamanınızı  geri getirmez. Uyuşturucu gibi bedenimizi saran bu illet bizi yok etmeden biz onu yok etmenin yolunu bulmalıyız. En azından vaktimizin çoğunu değil, çok az bir kısmını hibe etmeliyiz.

Mobil oyun sektörü çok büyük ve hızlı büyüyen bir sektör rakamsal analiz yapıldığında işin ciddiyetini anlayabiliriz.

Milyon Dolarlar bağımlı hale getirilmek için yeterli sebep değil mi?

Sağlıcakla kalın…

 

 

 

Bu haber 77 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 23:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Köse, “Kent Konseyi, ne oldu?”
  Gaziantep’in ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı M.Sait Köse, “ Söylemler hep sözde kalıyor. Ortak akıldan bahsediyoruz. O zaman nerede kent konseyi? Bunca soruna rağmen, bir yıldır toplanmıyorlar.” dedi. Gaziantep’te büyüyen şehirle birlikte sorunların da arttığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı M.Sait Köse, “ Bu sorunlara birlikte el atmamız gerekiyor. […]
 • 02
    Rahim Ağzı Kanseri sağlığınızı tehdit edebilir
  Medical Park Gaziantep Hastanesi ,Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nida Dai rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser olduğuna dikkat çekerek, “Rahim ağzı kanseri dünyada 2’nci sıklıkta görülen kadın genital hastalığı kanserlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı. Rahim ağzı kanseri ilk önce rahim ağzının yüzeyindeki hücrelerde başlar. Böylelikle de düzenli vajinal muayene sırasında teşhis edilmesi kolay olur; çünkü […]
 • 03
  GTB’den üyelerine KOBİ destek kredisi
  Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, ‘KOBİ Destek Kredisi’ başvurularının başladığını belirterek, borsa üyelerinin aylık yüzde 1,85 faizle, 18 ay vadeli üst limiti 200 bin lira olan KOBİ destek kredisine başvuruda bulunabileceklerini bildirdi. TOBB çatısı altındaki tüm oda ve borsaların güç birliği yaparak kaynaklarını üyeleri için seferber ettiğini kaydeden GTB Başkanı Akıncı, “Ülke […]
 • 04
  Yıldırım, “GTO Üyesi KOBİ’ler 100 bin liraya kadar kredi kullanabilecek”
  GTO BAŞKANI YILDIRIM:KOBİ’LER “NEFES” ALACAK Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “KOBİ Destek (Nefes) Kredisi başvurularına başlandığını söyledi. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, GTO Üyesi KOBİ’lerin aylık yüzde 1,85 ile 100 bin liraya kadar kredi kullanabileceğini belirtti. Yıldırım; aralarında katılım bankalarının da yer aldığı 8 banka ile imzalanan anlaşma ile “KOBİ DESTEK (NEFES) Kredisi” […]
 • 05
  Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO ’da
  KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI DOÇ. DR. GÜZEL, HASTA KABULÜNE BAŞLADI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, 1977 yılında Hatay’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Hatay’da tamamladı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU