23° Açık
 • EURO 7.30
 • DOLAR 6.18

Türkiye’nin üzerindeki ekonomik karabasan kâbusu

Mehmet Emin TATLI - 28 Mart 2017 17:26 A A

Bu belirsizlik ekonomiyi öldürecek. Türkiye’ ne zaman taburcu olacak? Ne zaman ayağa kalkacak? Ne zaman işe başlayacak? Sorular, sorular, sorular kafamdaki sorular aklımı alacak.

Seçim havasında olduğumuz şu günlerde Türkiye borcunun yokmuş gibi davranması ve çevre ülkelerle çatışma halinde olması ekonominin üstüne karabasan gibi çöktü.

Türkiye ekonomik anlamda ivme kazanmak istiyor, sanayi alanında güçlenmek istiyor, bölgesel siyasette güçlü ve dünya siyasetinde söz almak istiyor. Neticesi Türkiye süper güç olmak hevesinde ve mevcut prangalarından kurtulup ringe atlamak derdindedir. Kısaca Türkiye Dünya ticaretinden %1 değil de %1,5 pay almak istiyor. Dünyada bu kadar Türkiye karşıtı ülke varken bu nasıl mümkün olacak? Bu payı Türkiye’ye yedirirler mi?

Peki; nasıl olacak? Ekonomik büyüme dediğimiz şey ancak düşünce dünyamızın değişmesiyle olur. Biz söz biliyorum. İnsanlar demirden uçak yaptı ve uçurdu derler uçak için, ancak hiçte öyle değildir. İnsan kendisini uçurdu demek lazım. Çünkü felsefe öğretilerinde bu önemli bir söylemdir. Sizin düşünce dünyanızın değişmesi lazımdır.

Ekonomik büyümeye gelince; Merkez bankasının kasasında 120 milyar dolar var deniyor. Bu bilgi TCMB‘sının Haftalık Para ve Banka İstatistikleri raporunda her hafta yayınlanır. Ve 120 milyar dolar brüt rezervdir. Hatta bu rakamın 20 milyar dolara yakını Altın rezervidir. Diğer 100 milyar doları ise döviz rezervidir. Önemli olan soru şu Türkiye prangalarının bir kısmından kurtulmak mı istiyor. O zaman Döviz rezervi politikasında revizeye gidip altın rezervi döviz rezervi ile oransal olarak yer değişikliği kararı vermeli bu yönde adımlarını hızlı bir şekilde atmalıdır.

Gelelim TCMB hisse senetleri (A), (B), (C) ve (D) olmak üzere dört sınıfa ayrılmış olup (A) sınıfı hisse senetleri %55,12 ‘si münhasıran Hazineye, %25,74 (B) sınıfı hisse senetleri Türkiye’de faaliyette bulunan milli bankalara, %0,02 (C) sınıfı hisse senetleri 15.000 hisseyi geçmemek üzere milli bankalar dışında kalan diğer bankalarla imtiyazlı şirketlere, %19,12 (D) sınıfı hisse senetleri ise Türk ticaret müesseselerine ve Türk vatandaşlığını haiz tüzel ve gerçek kişilere tahsis edilmiştir.

Bu hisse yapısına göre 120 milyar doların yarı oranına yakını TCMB ‘sına zaten ait değildir. Ayrıca net döviz rezervlerini de düşünürsek Türkiye’nin döviz rezervleri yaklaşık 40 milyar dolar civarındadır. Kaldı ki iç ve dış borcu olan bir ülkenin kasasında bu kadar rezerv para tutması da ayrıca sakıncalıdır. Çünkü elde tutulan ve borcu ödenmeyen her kuruşun ayrıca elde tutma maliyetini de göz önüne alırsak belki de eksili rakamlara döneriz.

Türkiye’ bu dönemde çok riskli manevralar yapıyor. Türkiye’nin durumu şöyle özetleyelim, kredi çekip evdeki kasasına bu parayı koyan ve aylık olarak taksitlerini bu kasadaki paradan ödeyen kişinin durumuna çok benziyor. Tabi buna siz delilik demeyiniz. 

Türkiye’yi yolunda hızla giden bir arabaya benzetir isek inşallah tekerleri yeni ve balataları sağlamdır.

Bizim gibi borçlu ülkelerde rezerv tutmanın ciddi faiz maliyetleri var ama bu bir yarış, gövde gösterisi ve Türkiye bu yarıştan kopamıyor. Eleştirdiğim kısım ise rezervi olduğundan büyük ve öz sermayeymiş, bu ülkenin tasarrufuymuş gibi gösterme çabası, bu çok sakıncalıdır.  Çünkü vatandaş borcumuz bitti sanıyor. Kasada da 120 milyar dolar paramız var zannediyor bu yanılgıdır. Kısaca kasamızda 120 milyar dolar yok.

 

Bu haber 50 kez okundu.
Mehmet Emin TATLI - 17:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Köse, “Kent Konseyi, ne oldu?”
  Gaziantep’in ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı M.Sait Köse, “ Söylemler hep sözde kalıyor. Ortak akıldan bahsediyoruz. O zaman nerede kent konseyi? Bunca soruna rağmen, bir yıldır toplanmıyorlar.” dedi. Gaziantep’te büyüyen şehirle birlikte sorunların da arttığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı M.Sait Köse, “ Bu sorunlara birlikte el atmamız gerekiyor. […]
 • 02
    Rahim Ağzı Kanseri sağlığınızı tehdit edebilir
  Medical Park Gaziantep Hastanesi ,Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nida Dai rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser olduğuna dikkat çekerek, “Rahim ağzı kanseri dünyada 2’nci sıklıkta görülen kadın genital hastalığı kanserlerinden bir tanesi olduğunu vurguladı. Rahim ağzı kanseri ilk önce rahim ağzının yüzeyindeki hücrelerde başlar. Böylelikle de düzenli vajinal muayene sırasında teşhis edilmesi kolay olur; çünkü […]
 • 03
  GTB’den üyelerine KOBİ destek kredisi
  Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, ‘KOBİ Destek Kredisi’ başvurularının başladığını belirterek, borsa üyelerinin aylık yüzde 1,85 faizle, 18 ay vadeli üst limiti 200 bin lira olan KOBİ destek kredisine başvuruda bulunabileceklerini bildirdi. TOBB çatısı altındaki tüm oda ve borsaların güç birliği yaparak kaynaklarını üyeleri için seferber ettiğini kaydeden GTB Başkanı Akıncı, “Ülke […]
 • 04
  Yıldırım, “GTO Üyesi KOBİ’ler 100 bin liraya kadar kredi kullanabilecek”
  GTO BAŞKANI YILDIRIM:KOBİ’LER “NEFES” ALACAK Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “KOBİ Destek (Nefes) Kredisi başvurularına başlandığını söyledi. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, GTO Üyesi KOBİ’lerin aylık yüzde 1,85 ile 100 bin liraya kadar kredi kullanabileceğini belirtti. Yıldırım; aralarında katılım bankalarının da yer aldığı 8 banka ile imzalanan anlaşma ile “KOBİ DESTEK (NEFES) Kredisi” […]
 • 05
  Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO ’da
  KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI DOÇ. DR. GÜZEL, HASTA KABULÜNE BAŞLADI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, 1977 yılında Hatay’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Hatay’da tamamladı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU