11° Açık
 • EURO 6.02
 • DOLAR 5.32

Türkiye’nin üzerindeki ekonomik karabasan kâbusu

Mehmet Emin TATLI - 28 Mart 2017 17:26 A A

Bu belirsizlik ekonomiyi öldürecek. Türkiye’ ne zaman taburcu olacak? Ne zaman ayağa kalkacak? Ne zaman işe başlayacak? Sorular, sorular, sorular kafamdaki sorular aklımı alacak.

Seçim havasında olduğumuz şu günlerde Türkiye borcunun yokmuş gibi davranması ve çevre ülkelerle çatışma halinde olması ekonominin üstüne karabasan gibi çöktü.

Türkiye ekonomik anlamda ivme kazanmak istiyor, sanayi alanında güçlenmek istiyor, bölgesel siyasette güçlü ve dünya siyasetinde söz almak istiyor. Neticesi Türkiye süper güç olmak hevesinde ve mevcut prangalarından kurtulup ringe atlamak derdindedir. Kısaca Türkiye Dünya ticaretinden %1 değil de %1,5 pay almak istiyor. Dünyada bu kadar Türkiye karşıtı ülke varken bu nasıl mümkün olacak? Bu payı Türkiye’ye yedirirler mi?

Peki; nasıl olacak? Ekonomik büyüme dediğimiz şey ancak düşünce dünyamızın değişmesiyle olur. Biz söz biliyorum. İnsanlar demirden uçak yaptı ve uçurdu derler uçak için, ancak hiçte öyle değildir. İnsan kendisini uçurdu demek lazım. Çünkü felsefe öğretilerinde bu önemli bir söylemdir. Sizin düşünce dünyanızın değişmesi lazımdır.

Ekonomik büyümeye gelince; Merkez bankasının kasasında 120 milyar dolar var deniyor. Bu bilgi TCMB‘sının Haftalık Para ve Banka İstatistikleri raporunda her hafta yayınlanır. Ve 120 milyar dolar brüt rezervdir. Hatta bu rakamın 20 milyar dolara yakını Altın rezervidir. Diğer 100 milyar doları ise döviz rezervidir. Önemli olan soru şu Türkiye prangalarının bir kısmından kurtulmak mı istiyor. O zaman Döviz rezervi politikasında revizeye gidip altın rezervi döviz rezervi ile oransal olarak yer değişikliği kararı vermeli bu yönde adımlarını hızlı bir şekilde atmalıdır.

Gelelim TCMB hisse senetleri (A), (B), (C) ve (D) olmak üzere dört sınıfa ayrılmış olup (A) sınıfı hisse senetleri %55,12 ‘si münhasıran Hazineye, %25,74 (B) sınıfı hisse senetleri Türkiye’de faaliyette bulunan milli bankalara, %0,02 (C) sınıfı hisse senetleri 15.000 hisseyi geçmemek üzere milli bankalar dışında kalan diğer bankalarla imtiyazlı şirketlere, %19,12 (D) sınıfı hisse senetleri ise Türk ticaret müesseselerine ve Türk vatandaşlığını haiz tüzel ve gerçek kişilere tahsis edilmiştir.

Bu hisse yapısına göre 120 milyar doların yarı oranına yakını TCMB ‘sına zaten ait değildir. Ayrıca net döviz rezervlerini de düşünürsek Türkiye’nin döviz rezervleri yaklaşık 40 milyar dolar civarındadır. Kaldı ki iç ve dış borcu olan bir ülkenin kasasında bu kadar rezerv para tutması da ayrıca sakıncalıdır. Çünkü elde tutulan ve borcu ödenmeyen her kuruşun ayrıca elde tutma maliyetini de göz önüne alırsak belki de eksili rakamlara döneriz.

Türkiye’ bu dönemde çok riskli manevralar yapıyor. Türkiye’nin durumu şöyle özetleyelim, kredi çekip evdeki kasasına bu parayı koyan ve aylık olarak taksitlerini bu kasadaki paradan ödeyen kişinin durumuna çok benziyor. Tabi buna siz delilik demeyiniz. 

Türkiye’yi yolunda hızla giden bir arabaya benzetir isek inşallah tekerleri yeni ve balataları sağlamdır.

Bizim gibi borçlu ülkelerde rezerv tutmanın ciddi faiz maliyetleri var ama bu bir yarış, gövde gösterisi ve Türkiye bu yarıştan kopamıyor. Eleştirdiğim kısım ise rezervi olduğundan büyük ve öz sermayeymiş, bu ülkenin tasarrufuymuş gibi gösterme çabası, bu çok sakıncalıdır.  Çünkü vatandaş borcumuz bitti sanıyor. Kasada da 120 milyar dolar paramız var zannediyor bu yanılgıdır. Kısaca kasamızda 120 milyar dolar yok.

 

Bu haber 126 kez okundu.
Mehmet Emin TATLI - 17:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İYİ Parti Şehitkamil Meclis Üyesi Aday listesi belli oldu
  KONTENJAN 1-Orhan Kuyucu 2-Seyfullah Altunova 3-Ahmet Serdar Kaya 4-Ali Polat 5-Osman Selim Ateş 1-Murat Demir 2-Ergün Karhan 3-Serkan yılmazkar 4-Coşkun Genç 5-Faruk Artaş 6-Fatih Tosun 7-Burak Çelik 8-Ramazan özel 9-Kemal Şahan 10-Ayşe Dalbudak 11-Abdullah Güngör 12-Mehmet Özcan 13-İsmail Yalçın 14-Özge Zeytinci 15-Can Fırat Kaya 16-Mehmet Alagöz 17-Cemil Şimşek 18-Samet Çelik 19-İbrahim Sürmelihindi 20-Ali Akbay 21-Ali […]
 • 02
  İYİ Parti’nin Şahinbey Meclis Üyesi Aday listesi
  İYİ Parti  Şahinbey Belediye Meclis Üyeleri belli oldu.   1- Ali Kendirci 2 -Cengiz Kılınç 3 -Mehmet Şahin 4 -Osman Erkendirci 5 -Ramazan Kurt 6 -Metin Kiya 7 -Hüseyin Efe 8 -Cengiz Yılmaz 9 -Turgay Köşker 10- Bereket Aslan 11- Burhan Bilgiç 12 -Numan Albayram 13- Murat Kılınç 14- Ali Pişkin 15 -Osman Toprak 16- […]
 • 03
  CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu. İşte Liste! CHP ŞAHİNBEY MECLİS ÜYESİ ADAYLAR Yılmaz Kireç Mahmut Demirel Hasan Türk Hurşit Besle Hasan Şencan Uğur Kalkan Mahmut Öztürk Mehmet Dokbay Orhan Yılmaz Ramazan Demir Erol göbelek Mehmet Aydın Yıldırım Mustafa Kaya Hanifi Kaplan Edip volkan Albayram Faruk Topalbekiroğlu Birgül Yıldırım Siret […]
 • 04
  CHP Şehitkamil Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı
  Cumhuriyet Halk Partisi ŞEHİTKAMİL Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı. İşte o liste! KONTENJAN 1-Nizamettin Özseven 2-Canan Doğan 3-Mehmet Şentürk 4-İ.Halil Kılıç 5-Cuma Özdemir CHP ŞEHİTKAMİL MECLİS ÜYESİ ADAYLARI 1- Beyhan Külekçi 2 Mehmet Sucu 3- Seydi Vakkas Tuncer 4-Adnan Erol 5-Hasan Nesanır 6-Ersin Atar 7-Remzi Büyüknacar 8-Ali Güdücü 9-Yahya Atar 10-Hasan Çolak 11-Nuray Göktepe 12-Hurşit Yıldırım 13-Ömer […]
 • 05
  AKP Şahinbey Meclis üyeleri belli oldu
  Cumhur İttifakı’nın Gaziantep Şahinbey İlçesi Meclis Üyesi Aday Listesi belli oldu. AKP  Şahinbey Belediye meclis üyeleri aday listesi oldu. Listede, MHP’den isimler yer aldı. KONTENJAN 1-Cuma Güzel 2-Aslettin Yıldız 3-Hüseyin Kılıç 4-Mehmet Akıncıoğlu 5-Şakir Doktoroğlu 1-Osman Toprak 2-Erdem Güzelbey 3-Ayşenur Mirkelam 4-Mustafa Kaplan 5-Ahmet İnal 6-Halil Uğur 7-Şükran Yılmaz 8-Sait Şahin 9-İlker Kazıklı 10-Hilmi Öztürk […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU