Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Uluslararası Erdemli Sempozyumu Mersin İli Erdemli İlçesi’nde yapıldı

Uluslararası Erdemli Sempozyumu Mersin İli Erdemli İlçesi’nde yapıldı
  • 22.04.2018
  • 42 kez okundu
Reklam

Erdemli Belediyesinin öncülüğünde Mersin Üniversitesinin katkılarıyla Erdemli’de ilk defa ve uluslararası kapsamlı olarak düzenlenen Sempozyuma Erdemliler yoğun ilgi gösterdi.

Erdemli Belediyesi Kültür Merkezin’de düzenlenen sempozyumun açılışına K.K.T.C. Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Kaymakam Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Akdeniz İlçesi Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, akademisyenler,  öğretim görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Mükerrem Tollu açılışta yaptığı konuşmada,  “Erdemli, 64 yıl önce ilçe olmuş kültürü, sosyal yapısı ve doğası ile ülkemizin en nadide ilçelerin bir tanesidir. Alt yapısı ve üst yapısı ile belediye olarak elimizden hizmeti yaparak ilçemizi güzelleştirip, ilçemiz için neler yapabiliriz, neler katabiliriz anlamı ile çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda Mersin Üniversitesi ile bu yıl ilkini düzenlediğimiz sempozyumumuzun ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Sempozyumda akademisyenler hazırladığı sunumlarla katılımcıları büyüledi. Öğrencilerde bu sunumları ilgiyle izledi. Mersin Üniversitesi Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu bahçesine açılan stantlarda büyük ilgi gördü.

Sempozyum başkanı Prof. Dr. Murat Yakar ise sempozyuma ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Erdemli, Mersin İli’nin 6.büyük İlçesi olup, büyük ve derin tarihi, zengin kültürel birikimi, eşsiz doğal güzellikleri, yaylaları, ören yerleri ve önemli tarımsal olanakları ile ön plana çıkmaktadır. Gelişimini ve büyümesini sürdüren İlçenin, bugünü ve geleceği üzerinde düşünce üretilmesi ve değerlendirilmesi gereken birçok konunun olduğu düşünülmektedir. Bu amaçla, Erdemli ile ilgili görüşlerin ve proje önerilerinin bilimsel ve kamuoyu yararını gözeten bir yaklaşımla ele alınacağı, tartışılacağı ve çözüm önerilerinin sunulacağı, bu sayede gelecekteki işbirlikleri için iş veya araştırma ilişkilerinin kurulacağı bir farkındalık yaratılmak istenilmiştir. Yakın geçmişte “Büyükşehir” niteliği kazanan Mersin ve İlçeleri’nin gelişimine katkı sağlamak amacıyla Erdemli Belediyesinin öncülüğünde Mersin Üniversitesinin katkılarıyla Erdemli’de ilk defa ve uluslararası kapsamlı olarak düzenlediğimiz sempozyumun kentimize ve ilçemize faydalı olacağına inanıyoruz.”

Yörük kültürünün de tanıtıldığı sempozyum düzenlenen gala yemeği ile son buldu.

 

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ