27° Açık
 • EURO 6.70
 • DOLAR 5.89

Ünlü Modacı İvana Sert kutnudan yapılan kıyafetlere hayran kaldı

Hareketli Manşet - 11 Ocak 2018 22:08 A A

2018’İN MODASI KUTNİA OLACAK

Gaziantep’te iş kadını Jülide Konukoğlu’nun uzun yıllardır üzerinde çalıştığı kutnuyu markaya dönüştürme fikri sonunda gerçek olurken, kutnu kumaşı KUTNİA markasıyla söz edilmeye başlandı.

Türkiye’de sadece Gaziantep’te dokunan kutnu kumaşı, titiz çalışmalar sonucu günümüze uyarlanarak KUTNİA markasıyla birlikte Türk moda dünyasının ilgisini çekti. Ünlü stilist ve moda tasarımcısı İvana Sert, film çekimi için geldiği Gaziantep’te, KUTNİA markasının oluşturulmasını sağlayan Jülide Konukoğlu ile görüştü, kutnu kumaşının birbirinden güzel kıyafet, ayakkabı ve ev tekstili ürünlerini inceledi.

MARKALAŞMA FİKRİ ÇOK İSABETLİ OLMUŞ

Kutnu kumaşını bugüne kadar görmemesinden dolayı şaşkınlık içerisinde olduğunu belirten İvana Sert, “Kutnu hak ettiği değeri görmemiş. Kutnuyu markalaşma sürecine taşıyan Jülide Hanım’ı kutluyorum. Bu çalışma çok önemli ve son derece isabetli olmuş. İddia ediyorum; 2018 yılının modası kutnu ve KUTNİA markası olacak” dedi.

İVANA’NIN GÖZLERİ KAMAŞTI

KUTNİA mağazasını gezerken adeta gözleri kamaşan İvana Sert “Ev tekstili ürünleri muhteşem. Kıyafetler bir başka güzel ama terliklere bayıldım. Gizli kalmış, unutulma tehlikesi le karşı karşıya bulunan bir ürünü, moda dünyasına kazandırdığı için Jülide Konukoğlu’nu kutluyorum. Bundan sonraki çalışmalarımda kutnu kumaşını ağırlıklı olarak kullanacağım” ifadelerine yer verdi.

KUTNİA’NIN BAŞARISI TÜRKİYE’NİN BAŞARISI OLACAK

Gaziantep’in geleneksel kumaşı kutnunun, KUTNİA markası ile gündeme gelme sürecinin mimarı olan AJK Tekstil Kurucu Ortağı Jülide Konukoğlu, kutnuyu Ar-Ge çalışmaları ile özüne sadık kalarak geliştirdiklerini, KUTNİA markası ile çantadan ayakkabıya, nevresim takımından pantolona kadar çok farklı ürün gruplarında kullanılabilir hale getirdiklerini söyledi.

İvana Sert’in övgü dolu değerlendirmelerine teşekkür eden Jülide Konukoğlu, “Kutnu kumaşıyla ilgili 4 yıl önce başlattığımız serüvenimiz oldu. Son 1.5 yıldan beri de kutnu kumaşından bir marka oluşturmak için çaba gösteriyorduk” diye konuştu.

KUTNİA BİR KUMAŞ OLMAKTAN DAHA FAZLASINI İFADE EDİYOR

Profesyonel bir ekipten destek aldıklarını ve kutnu kumaşının DNA’sından gelen eklektik (seçmeci) bir yaşam tarzı sunan KUTNİA ile ev tekstilinden giyime çok geniş bir yelpazede, Günseli Türkay’ın kreatif direktörlüğünde özel olarak tasarlanmış ürünler sunduklarına vurgu yapan Jülide Konukoğlu, şöyle devam etti:

“İlk mağazamızı Gaziantep’te açtık. Takdir edersiniz ki Gaziantep kutnunun da yaşatıldığı bir kent ve bu mağaza ile kentimize vefamızı gösterdik. Buradan yola çıkarak, önce Türkiye’nin birçok kentinde, ardından Avrupa’nın önemli şehirlerine zincir mağazalar açmayı planlıyoruz.  KUTNİA markası başarılı olacak, çünkü KUTNİA bir kumaş olmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. KUTNİA’nın başarısı, aynı zamanda Türkiye’nin bu alanda dünyadaki başarısı olacak.”

KUTNU KUMAŞI

Geçmişi 16’ıncı yüzyıla dayanan kutnu dokumacılığı, tamamen el tezgahlarında, değişik şekillerde dokunan ipekli bir dokuma türüdür. Anadolu Selçuklularından bu yana dokunan kutnu kumaşlı, eskiden Anadolu’da özellikle alımlı giyinmek isteyen insanların hayallerini süsler, Osmanlı padişahları tarafından da elbise olarak diktirilirdi. Görkem, zarafet ve estetik ifade eden kutnu kumaşların hammaddesi filoş olan suni ipek ve pamuk ipliğidir.

Kumaşlar Gaziantep’te kutnu ustaları tarafından el tezgahlarında el emeği ve göz nuruyla dokunmakta olup, her birinin kendisini ve ustalığını ifade eden özel imzasını taşımaktadır. KUTNİA markasının amacı, kutnu kumaşını özgün tasarımlarla günümüz insanın evlerine, yaşamlarına dahil ederek dünyada sevilen bir markaya dönüştürmektir.

Kutnunun gelecek nesillere taşınması ve kumaşın günümüz ürünlerinde kullanılması için kutnu üzerine uzmanlaşmış danışmanların yönlendirmesiye, ustalarla birlikte aylarca Ar-Ge çalışmaları yapıldı, kumaşın mukavemeti ve ışık haslığı özüne sadık kalınarak geliştirildi. Bu çalışmayla kutnu kumaşı ile birlikte, şimdiye kadar kutnu ustalarının birbirlerine kadardığı kutnu üretimi bilgileri kayda alınmış oldu.

Bu haber 6 kez okundu.
Hareketli Manşet - 22:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  8 madalya ile büyük gurur yaşattılar
  CMAS 20. Paletli Yüzme Avrupa Gençler Şampiyonası’nda tarihi başarılara imza atan Şehitkamil Belediye Sporlu milli sporcular Muhammed Emin Bay ve Tuğcan Kaytar,  başarının sevincini bu kez yeşil-siyahlı kulübün altyapısında sualtı sporları branşlarında faaliyet gösteren sporcularla paylaştılar. Şehitkamil Belediyesi Alleben Yüzme Havuzunda, Avrupa Şampiyonası’nda elde edilen büyük başarıların mutluluğu yaşanmaya devam ediyor. CMAS 20. Paletli Yüzme […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 02
  GTO Üyeleri Özbekistan heyetiyle buluştu
    Özbekistan Ceviz Üreticileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Kemal Abdullaev ve beraberindeki heyet, GTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Acıoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen ticari iş birliği ve istişare toplantısında GTO üyeleriyle bir araya geldi. Özbek heyeti Gaziantep Ticaret Odası’nda görmekten ötürü memnun olduklarını dile getiren GTO Başkan Vekili Acıoğlu, “Aynı zamanda bizim üyemiz olan ve Gaziantep’te […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 03
  İşsizlik geçen yıla göre azaldı
  TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan işgücü istatistikleri değerlendirildi. Açıklamada Türkiye genelinde işsizlik oranının %9,7 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 89 bin kişi azalarak 3 milyon 136 bin kişi oldu. […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 04
  Taylandlı turistler rotayı Gaziantep’e çevirecek
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tayland Ankara Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohit’i makamında ağırladı. İkili, Tayland ile Gaziantep arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde görüş alışverişinde bulundu. Taylandlı turistlere yönelik günübirlik gezilerin düzenlenmesi için Başkan Şahin ve Büyükelçi Ekarohit ortak çalışma kararı aldı. Başkan Fatma Şahin, Tayland Ankara Büyükelçiliği görevine getirilen Phantipha Lamsudha Ekarohit’e […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";
 • 05
  GSO Sektörel Ticaret Heyeti Tayvan’da
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ile Tayvan Ticaret Merkezi (TAITRA) işbirliğinde, plastik ve ayakkabı sektör temsilcilerinin katılımlarıyla TAIPEI PLAS ve SHOETECH TAIPEI fuarlarına sektörel ticaret heyeti organizasyonu düzenlendi. Heyet, organizasyon kapsamında fuar ziyaretleri yaparak GSO ile Tayvan Ticaret Merkezi arasında işbirliği toplantısı gerçekleştirdi. GSO Meclis Üyesi Nevzat Kara, Tayvan Ticaret Merkezi Direktörü Thomas Huang’ın katılımlarıyla Gaziantep […] var dd_offset_from_content = 40;var dd_top_offset_from_content = 0;var dd_override_start_anchor_id = "";var dd_override_top_offset = "";

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU