Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

“ KAMİL OCAK STADININ YIKILMASINI İSTEMİYORUZ”

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık; kentin en yoğun bölgesinde yer alan Kamil Ocak stadının yerine ticari merkezler ve konut yapılmasını istemediklerini böyle bir yapılanmanın beraberinde birçok sorunu getireceğini Kamil Ocak stadının yıkılması yerine modernize edilmesi gerektiğini söyledi.

Kamil Ocak stadının bulunduğu bölgeye serbest konut ve ticari alan yapılma kararının askı alınmasını üzüntü ile karşıladıklarını ve bu karardan vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen GTO Yönetim Kurulu Başkanı Bartık, “ Kamil Ocak Stadının yerine ucu açık yüksek katlı binalar yapılması durumunda kent merkezi bina ve trafik yönünden içinden çıkılmaz hale gelecektir. Ayrıca böyle bir proje aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin kale ve çevresinde yaptığı kültür projesinin binalar arasında kalmasına neden olabileceği gibi son yıllarda turizmde gelişme kaydeden Gaziantep’in bu sektörde olumsuz etkilenmesine neden olacaktır” dedi.

Kamil Ocak Stadı’nın mevcut halinin korunarak daha fazla kapasiteye sahip bir yer oluşturulması gerektiğini dile getiren GTO Başkanı Bartık : “ Kamil Ocak stadının mevcut hali korunarak kendisi ve  çevresi modernize edilmelidir. Şehrin ekonomisine 15 günde bir de olsa önemli ölçüde katkı sağlayan stadyum yıkılmamalıdır. Şu anda Kamil Ocak stadyumunun mevcut hali ile trafiğin aksamasına neden olabilecek bir durum yaratması söz konusu değil. Ayrıca tarihi mekanlara yakın bir yer. Stadyumun yıkılması halinde ve yerine ticari ve çok katlı binalar yapılması bu bölgede ve çevresindeki mevcut nüfus yoğunluğuna ve araç trafiğine fazladan insan ve araç yoğunluğu getirecektir. Bu durum göz önüne alındığında mevcut stadın yerine yapılacak yüksek yoğunluklu inşaatlar kent merkezini içinden çıkılmaz hale getirecektir” şeklinde konuştu.

YENİ STADYUM BERABERİNDE BİRÇOK SORUNU DA GETİRECEK

Beylerbeyi bölgesine yapılmasına karar verilen yeni stadyumun beraberinde bir çok sorunu da getireceğine dikkat çeken GTO Başkanı Bartık, bu konuda yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“ Kamuoyunun, Belediyelerin, Odaların, Sivil Toplum kuruluşlarının ortak hassasiyet gösterdiği bu konuya duyarsız kalınmamalıdır.

Gaziantep’e yeni yapılacak stada karşılık TOKİ’ye devredilen Kamil Ocak Stadı’nın yerine AVM veya ticari alan yapılması bu bölgede ve çevresindeki mevcut nüfus yoğunluğuna ve araç trafiğine fazladan insan ve araç yoğunluğu getirecektir. Yine bu durum göz önüne alındığında mevcut stadın yerine yapılacak yüksek yoğunluklu inşaatlar kent merkezini içinde çıkılmaz bir hale getirecektir.

1974 yılında hizmete açılan ve imar planında spor alanı olarak görülen Gaziantep Kamil Ocak stadyumunun yine öyle kalması ve modernize edilmesinde yarar görüyoruz. Gaziantepspor’un Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ile yaptığı karşılaşmaların dışında kalan maçlarda seyirci sayısı 2.500-3.500 arasında değişmektedir. Bunun yanında Kamil Ocak stadyumunun bulunduğu alanın yakın çevresi birlikte düşünüldüğünde konumsal olarak ayrıcalıklı öneme sahiptir.

Yine şehre kazandırılmaya çalışılan yeni stadyumun beraberinde birçok sorunu da getirecektir.

Bu nedenle;

Kent kimliği açısından Gazianteplilerin yıllardır sahiplendiği alışılmış bir buluşma noktası olan Kamil Ocak Spor Kompleksi’nin yer aldığı alanın kamusal alan özelliğinin koruması önemlidir. Bu çerçevede değerlendirildiğinde Kamil Ocak Spor Kompleksi’nin yıkılması söz konusu olmadan, yenilerek resmi törenlerde ve maçlarda kullanılması özel önem taşımaktadır. Kamil Ocak Stadı’nın yerine Gaziantep Kalesi sülietini ve kültür yolu projesinin aksını bozmayacak şekilde ve kent dokusuna uygun bir meydan yapılmalıdır. Kamil Ocak stadının mevcut hali ile korunması veya yıkılması halinde ise meydan yapılması konusunda Oda olarak girişimlerde bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz.  Kamuoyunun hassasiyet gösterdiği bu konuda duyarsız kalınmamalıdır.

Etiketler: » » » » » »
683 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?