Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

“6317 – BİR KAHRAMANLIK ÖYKÜSÜ” İZLEYENLERİ AĞLATTI

25 aralık Gaziantep’in Kurtuluşu için özel hazırladıkları, Orhan Uslu’nun yazıp Emrah Dağlı’nın yönettiği ‘6317 – Bir Kahramanlık Öyküsü’ isimli oyunlarını, Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde sergileyen Çeled Uşaglar, izleyenleri ağlattı.

Ayıntap Kültür ve Sanat Derneği, Çeled Uşaglar Tiyatro Okulu tarafından oynanan oyun, Antep Harbi’nde yaşanan olayları ve bilinmeyenleri anlatırken, Fransa’nın Ermeni soykırımına da göndermede bulundu.  Küçük bir kız çocuğunun rüyasına giren dedesinin, Antep Harbin de neler yaşadığını konu alan oyunda, Antep harbi kahramanlarının kendi ağızlarından canlandırmalar yapıldı. Oyunda Çeled Uşaglar ekibine, Gaziantep Otomobil ve Motor Sporları kulübü tarafından Gaziantep kültürüne, tarihine ve tanıtımına vermiş oldukları katkılardan ötürü bir plaket takdim edildi.

Oyun sonrası açıklama yapan, Çeled Uşaglar ekibinin kurucusu ve Ayıntap Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Orhan Uslu ‘’Bugün yine unutulmaz bir gün yaşadık, oyunumuzla hem biz hem de Gaziantep’liler  90 yıl öncesine gidip atalarımızın vermiş olduğu o mücadeleyi ve kahramanlığı bir kez daha yaşadık ve onlarla bir kez daha gururlandık. Bu şehir kolay kurtarılmadı, inanılmaz mücadeleler verildi, son günlerde Fransa’nın Ermeni Soykırımı safsatasına da güzel bir cevap oldu oyunumuz. Tarih de soykırım aramak isteyenler önce dönsün kendi kirli mazilerine baksınlar. Antep Harbinde 6317 kişiyi katletmekle asıl soykırımı yapan bizzat kendileridir. Bunu hatırlatmak ve unutturmamak istedik. Bizleri bu yolda asla yalnız bırakmayan ve yine salonu tıklım tıklım dolduran Gaziantep halkına şükranlarımızı sunuyoruz. Bilindiği üzere oyunlarımızı sergilemek için salon sıkıntısı çekmekteyiz, bizlere bu zamana kadar destek olan Gaziantep Valiliğine, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Asım Güzelbeye ve Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlun’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz, ancak bu salon sıkıntımıza da kalıcı bir çözüm bulmalarını başkanlarımızdan rica ediyoruz. Çeled Uşaglar bu şehrin öz çocuklarıdır, tek amacımız Gaziantep’dir. Gaziantepliler bu çocuklara sahip çıkmıştır şimdi sıra büyüklerimizdedir’’ dedi.

Oyun sonunda izleyiciler tarafından ayakta alkışlanan Çeled Uşaglar hız kesmeden yeni oyunlarının hazırlıklarına başladılar.

Etiketler:
1686 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?