"Anadolu'da Yarın 2012" Gaziantep Üniversitesi'nde | Narkoz Haber
10° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.24
 • DOLAR 6.70

“Anadolu’da Yarın 2012” Gaziantep Üniversitesi’nde

Eğitim - 15 Mart 2012 20:11 A A

CNN Türk Televizyonu tarafından gerçekleştirilen “Anadolu’da Yarın 2012” toplantılarının ilki Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Gençler Kariyerlerine Nasıl Hazırlanmalı” konulu panele; Vestel İK ve Eğitim Müdürü Ebru Sunal, BSH Türkiye İK Direktörü Işık Gürol, Renault İK ve Endüstri İlişkileri Direktörü Cenap Binici konuşmacı olarak katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ve Üniversitelerin yüksek lise olmadığını söyleyen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, üniversiteye gelen gençleri eğitim basamağının son evresi olan üniversitede hayata hazırlamak için çalıştıklarını söyledi.

Prof. Dr. Coşkun, “Bir yandan kendi alanlarınızda değerli akademisyenlerin eşliğinde ciddi bir bilgi donanımını sizlere vermek, bir yandan ise geleceğe her açıdan estetik, sanat, fikir, düşünce, yaratıcılık, kişisel beceri gibi alanlarda da sizleri hayata hazırlamak için çaba sarf ediyoruz. Çünkü üniversite salt bilginin hocadan öğrenciye aktarıldığı bir süreç olarak nitelendirilemez. Eğitim artık bu konseptten çıkmalıdır. Bizde birkaç yıldır bunun çabasını veriyoruz ama istediğimiz noktaya gelmedik. Bu süreci devam ettireceğiz. Çok daha güzel, yepyeni müfredatlarla daha aktif bir metotla karşınızda olacağız” şeklinde konuştu.

Gaziantep Üniversitesinin Türkiye’ye örnek olacak projelere imza attığına dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun, “Sizin hayata hazırlanmanız noktasında yaratıcılığınızı besleyen her açıdan girişimci olmanızı sağlayacak iklimleri tesis etmeye çalışıyoruz. Türkiye’de bir ilk olan Toplumsal Duyarlılık Projeleri dersini birinci sınıfta okuyan öğrencilerimize veriyoruz. Çok iyi yetişmeniz ve üniversite bittikten sonra sizi dışarıda bekleyen yarış ve risklere karşı sizin ciddi anlamda donanımlı kılınmanız içindir. Bu nedenle gençlerinde desteğiyle bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum” ifadesinde bulundu.

Aile, eğitim sistemi, çevre gibi nedenlerden dolayı gençlerin bazı sorunlar yaşadıklarını söyleyen CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, “Gençlerin, gerçekler ne kadar gerçek konusunda hiç şüphesi yok. Annenizin, babanızın, hocalarınızın söylediği şeyin salt gerçek olduğuna dönük güçlü bir inancınız var. Aslında modern bilim her zaman şüphe üzerine kurulur. Bir şeyi bilen adam bir şeyi söyledi diye o bir şey gerçek olmaz. Siz her an her yerde gerçek nedir sorusunu sormalısınız ve bunun peşinden koşmalısınız” diye konuştu.

Bilimin bakış biçimi olduğunu söyleyen Çapa, “Bilim bizim hayatımızın temeli olmalıdır. Her şeye sorgulayarak bakmalısınız.  Genel olarak Türk toplumunda özel olarak da gençlerde her şeyin bir siyah ve beyaz olduğunu düşünüyorum. Hiçbir şey tek boyutlu değildir. Her şey katmanlardan oluşur. Hele insana dair her şey çok katmanlıdır” ifadesinde bulundu.

Stajyer öğrenci seçerken dikkat ettikleri özellikleri belirten Vestel İK ve Eğitim Müdürü Ebru Sunal, “Biz her yıl Mart ayı itibariyle staj başvurularını açıyoruz. Tüm Vestel şirketlerine staj başvurularını alıyor ve değerlendiriyoruz. Şirketimize 3 binin üzerinde başvuru geliyor. Yoğun olarak mühendislik ve teknik ekiplere öncelik verdiğimiz için hem işe alımlarda hem de part – time kadrolarda ve stajyerlerde bölümlerin talepleri mühendislik olduğu için bizi mühendislik öğrencilerine çok daha fazla yer veriyoruz. Tamamen üretim ve AR – Ge bazlı bir şirket olduğumuz için genelde böyle oluyor. Bize başvuran öğrencinin kaçıncı sınıfta olduğu, zorunlu staj olup olmadığı, okuldaki başarı ve not durumları bizim için önem taşıyor” diye konuştu.

Bir konu hakkında düşünen, fikir yürüten öğrencilerin şirket için önem taşıdığını vurgulayan BSH Türkiye İK Direktörü Işık Gürol, “Gerçekten düşünen adam, sorgulayan adam bizim için önemli. O kişileri bu sıralardan bulup, onların sorgulamalarını sağlayabilmeliyiz. Klasik staj sistematiğimiz var ama bunun yanında bir mühendislik alanında, bir satış alanında, bu yıldan başlamak üzere de satış sonrası hizmetler alanında doğrudan üniversiteye giderek onları üçüncü sınıfta aralarından seçtiğimiz bir proje stajyer sistemimiz var. Onlarla birlikte üçüncü sınıf yazlarında birlikte bizim projelerimizi yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Farklı kanallardan staj başvuruları aldıklarını belirten Renault İK ve Endüstri İlişkileri Direktörü Cenap Binici, “Öğrenciler staj konusunu önemsedikleri için yoğun taleplerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu bizim için aynı zamanda da bir sosyal sorumluluk. Onların yetişmesini, iyi yerlere gelmesini, geleceğimizin yarınlarımızın gençlerine katkı sağlamamız lazım. Muhasebeden pazarlamaya, iletişime kadar tüm departmanlara mutlaka stajyer alıyoruz. Her şirketin bir kültürü, hedefleri, vizyonu vardır. O vizyona uygun insan bulmak gerçekten çok zor. Daha yetişme evresinden alıp şirketin kendi kültürüyle beslemeye başlayınca, vizyonunda sürekliliği sağlanmış oluyor” ifadesinde bulundu.

Programın sonunda Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından konuşmacılara hediye takdim etti.

Bu haber 103 kez okundu.
Eğitim - 20:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Nergis Kumbasar, “Hayatla İnatlaşmamak Gerek”
  Nergis Kumbasar’la çok özel! “HAYATLA İNATLAŞMAMAK GEREK” 19 yaşında mankenlikle başlayan kariyerine oyunculuk ve sunuculuk yaparak devam eden, ünlü oyuncu ve sunucu Nergis Kumbasar Narkoz Sağlık Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu. Canped ve Kontinans Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’ nün ünlü sunucusu Nergis Kumbasar özel hayatına ve kadınların sağlık konusundaki yaklaşımına dair özel […]
 • 02
  Şehitkamil’de sağlık için yoğun mesai
  Şehitkamil Belediyesi, kurduğu özel ekiple yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçmek adına yayılmayı önleyici tedbir çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürüyor. Halk sağlığını güvence altına alan çalışmalar kapsamında ekipler, yoğun mesai ile görevlerini yapmayı sürdürüyorlar. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek için ilk günden sıkı tedbirler alan ve ilçe genelinde adeta bir hijyen seferberliği başlatan […]
 • 03
  KİTSO ve KESOB’tan çağrı
  Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası (KESOB) Başkanı Şevket Memiler ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO)  Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı Kilislilere seslenerek  “Evde Kal” çağrısında bulundu. KESOB ve KİTSO’dan yapılan açıklamada, tespit edilen vaka sayısının 16 olduğuna dikkat çekilerek Corona Virüsü yayılma hızını engellemek için esnafın Cumartesi ve Pazar günü iş yerlerini kapatması […]
 • 04
  Bakan Koca açıkladı: Corona Virüsü can kaybı 356’ya çıktı
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada vaka sayısını açıkladı. Türkiye’de Korona’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 356’ya çıktı. Toplam test sayısı 125.566 Test sayımız düne göre 4.000’in üstünde artış gösterdi. Test sayısına oranla pozitif vaka sayımız ise azaldı. İyileşen 82 yeni hastamız var. Son 24 saat içinde kaybettiğimiz hastaların %82’sinin 60 yaşını aşmış kişiler olması […]
 • 05
  Mustafa Topçuoğlu, “Kurallara Uyarak Birlikte Başaracağız”
  Gaziantep Valiliği tarafından yürütülen gönül seferberliği kampanyasına da üç bin koli bağışı yaparak sorunların birlikte aşılacağını ifade eden Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu koronavirüsle mücadelede herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayarak “Millet olarak kenetlenerek el birliğiyle başaracağız” dedi. Dünyayı kasıp kavuran ve her geçen gün büyük bir hızla yayılarak insanlık için büyük tehdit […]

YOL DURUMU