Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık
01 Kasım 2011

“BEŞLER MAKARNA’DAN TÜRKİYE’DE BİR İLK”

GLUTENSİZ MAKARNA

Ulusal ve uluslararası platformlardan çok sayıda kalite ödülü alan; yeniliklerin ve kalitenin öncüsü Beşler Makarna, çok önemli bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.

Beşler Makarna, Gluten proteini içeren ürünleri tüketemeyen Çölyak hastaları için, Türkiye’de ilk kez Glutensiz Makarna üretti. Beşler A La Turca MacaroniRestaurant’ta konuya ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak, Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Derya Ukav ve Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof.Dr. Şenol İbanoğlu katıldı.

Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Beşler Makarna olarak, toplum sağlığının iyileştirilmesine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Bugün burada, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Çölyak hastaları için ürettiğimiz Glutensiz Makarnayı sizlere sunmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Makarnada en üst kaliteyi tüketiciye sunduğumuz, kutulu Premium ürünümüz olan SantaSophia’nın ardından; Glutensiz Makarna ile sektöre bir kez daha öncülük etmenin sevincini yaşıyoruz. Çölyak hastalarının makarna yiyebilmeleri için, Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ile işbirliği içerisinde, 2 yıl boyunca araştırma-geliştirme faaliyetleri yürüttük. Sağlıklı, besleyici, lezzetli bir gıda olan makarnanın, hepimizin hakkı olduğuna inanıyoruz. Beşler Glutensiz Makarnayı, çölyak hastalarının yaşam kalitesini artırmak; kısıtlı yemek seçeneklerini zenginleştirmek amacıyla, toplumsal sorumluluk anlayışımız doğrultusunda ürettik. Çölyaklıların, Beşler GlutensizMakarna’yı ithal ürünlere kıyasla %50 daha ucuz fiyatla tüketebilecek olmaları da projemizin önemini artırmaktadır. İnanıyorum ki Beşler Glutensiz Makarna, yakın zamanda çölyak hastası vatandaşlarımızın beğenisini kazanacak ve sofralarında yer alacaktır. Projemizde emeği bulunan Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’ne ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

ÇOK YAKINDA SOFRALARDA YERİNİ ALACAK

Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Derya Ukav ise Beşler Makarna yöneticilerine teşekkür ederek, “Bu makarna çölyak hastaları için birinci derece besin kaynağıdır. Beşler Makarna bu konuda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Bundan sonra glutensiz makarna Türk sofralarında yerini alacak. Glütensiz yaşam zor bir yaşamdır. Çünkü bu yaşam ömür boyu sürüyor. Tamamen buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan proteinden mahrum yaşanıyor. Bu ne demek; soframızın en baş besin kaynağı olan ekmek, makarna ve hamur işlerinden tamamen mahrumsunuz. Ama artık Beşler sayesinde Türk sofralarında glütensiz makarna bulunacak. Türk kültüründe yer alan bu makarnayı çölyak hastaları da tüketebilecek” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Derya Ukav, Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak’a teşekkür plaketi verdi.

Etiketler: » »
1320 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?