"BEŞLER MAKARNA'DAN TÜRKİYE'DE BİR İLK" | Narkoz Haber
Az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

“BEŞLER MAKARNA’DAN TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Sektör - 01 Kasım 2011 19:39 A A

GLUTENSİZ MAKARNA

Ulusal ve uluslararası platformlardan çok sayıda kalite ödülü alan; yeniliklerin ve kalitenin öncüsü Beşler Makarna, çok önemli bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.

Beşler Makarna, Gluten proteini içeren ürünleri tüketemeyen Çölyak hastaları için, Türkiye’de ilk kez Glutensiz Makarna üretti. Beşler A La Turca MacaroniRestaurant’ta konuya ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak, Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Derya Ukav ve Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof.Dr. Şenol İbanoğlu katıldı.

Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Beşler Makarna olarak, toplum sağlığının iyileştirilmesine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Bugün burada, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Çölyak hastaları için ürettiğimiz Glutensiz Makarnayı sizlere sunmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Makarnada en üst kaliteyi tüketiciye sunduğumuz, kutulu Premium ürünümüz olan SantaSophia’nın ardından; Glutensiz Makarna ile sektöre bir kez daha öncülük etmenin sevincini yaşıyoruz. Çölyak hastalarının makarna yiyebilmeleri için, Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ile işbirliği içerisinde, 2 yıl boyunca araştırma-geliştirme faaliyetleri yürüttük. Sağlıklı, besleyici, lezzetli bir gıda olan makarnanın, hepimizin hakkı olduğuna inanıyoruz. Beşler Glutensiz Makarnayı, çölyak hastalarının yaşam kalitesini artırmak; kısıtlı yemek seçeneklerini zenginleştirmek amacıyla, toplumsal sorumluluk anlayışımız doğrultusunda ürettik. Çölyaklıların, Beşler GlutensizMakarna’yı ithal ürünlere kıyasla %50 daha ucuz fiyatla tüketebilecek olmaları da projemizin önemini artırmaktadır. İnanıyorum ki Beşler Glutensiz Makarna, yakın zamanda çölyak hastası vatandaşlarımızın beğenisini kazanacak ve sofralarında yer alacaktır. Projemizde emeği bulunan Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’ne ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

ÇOK YAKINDA SOFRALARDA YERİNİ ALACAK

Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Derya Ukav ise Beşler Makarna yöneticilerine teşekkür ederek, “Bu makarna çölyak hastaları için birinci derece besin kaynağıdır. Beşler Makarna bu konuda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Bundan sonra glutensiz makarna Türk sofralarında yerini alacak. Glütensiz yaşam zor bir yaşamdır. Çünkü bu yaşam ömür boyu sürüyor. Tamamen buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan proteinden mahrum yaşanıyor. Bu ne demek; soframızın en baş besin kaynağı olan ekmek, makarna ve hamur işlerinden tamamen mahrumsunuz. Ama artık Beşler sayesinde Türk sofralarında glütensiz makarna bulunacak. Türk kültüründe yer alan bu makarnayı çölyak hastaları da tüketebilecek” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Derya Ukav, Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak’a teşekkür plaketi verdi.

Bu haber 511 kez okundu.
Sektör - 19:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU