"Enerji Savaşları ve Türkiye'nin Konumu" | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.89

“Enerji Savaşları ve Türkiye’nin Konumu”

Eğitim - 01 Kasım 2011 20:57 A A

Gaziantep Üniversitesi Kültür Müdürlüğüne bağlı faaliyetlerini sürdüren Atatürkçü Düşünce Topluluğuna üye öğrenci Elif Yöndem tarafından, Üniversite Fen – Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda “Enerji Savaşları ve Türkiye’nin Konumu” konulu söyleşi düzenlendi.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Üniversite Atatürkçü Düşünce Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, “Atatürkçü düşüncede demokrasinin özü kendisini tam olarak ifade eden bir üniversitedir. Bunun ayrılmaz parçası öğrencilerdir. Dolayısıyla biz öğrencilere birkaç yıldır Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak seminerler düzenliyoruz. Böylece öğrencilerimizin kendilerini ifade edebilmesini, konuyla ilgili fikirlerini ortaya koymasını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Günümüz ülke politikalarında enerjinin başrol oynadığına dikkat çeken Atatürkçü Düşünce Topluluğuna üye öğrenci Elif Yöndem, bir ülkenin bağımsızlığının artık kendi enerjisini karşılayabilme potansiyeli ile belirlendiğini söyledi.

“Enerji olmadan endüstri, endüstri olmadan refah ve mutlu toplum veya bağımsızlığını koruyabilme yeteneği olmayacağı için enerjisiz bir ülke siyaseti düşünülemez” diye konuşan Yöndem, “Dünyadaki enerji tüketiminde petrolün payı yüzde 40 civarıdır, doğalgazın payı ise yüzde 22’dir. Doğalgazın ısınmada yüzde 75’i kullanılır. Toplam enerji tüketim değerlerinde her yıl yüzde 4-5’lik bir artma yaşanmaktadır. Türkiye, toplam enerji tüketiminin yüzde 17’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından, yüzde 81’ini ise fosil yakıtlardan karşılamaktadır. Fosil yakıtlardan petrolün yüzde 90’ı ithal edilir. Doğalgazın ise enerji tüketiminde yüzde 24’lük bir payı bulunmaktadır” ifadesinde bulundu.

Dünyada bulunan ya da planlanan enerji transfer hatlarının birkaç ana başlıkta gruplandırılabildiğini söyleyen Yöndem, “Nabucco Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, Mavi Akım Projesi, Samsun-Ceyhan Boru Hattı, Güney Akım Projesi olmak üzere enerji transfer hatlarını gruplandırabiliriz. Türkiye’nin komşusu olan bölge ülkeleri içerisindeki mevcut stratejik önemini ziyadesiyle ortaya çıkarmış bulunması; 21. yüzyıla girerken Hazar bölgesi enerji kaynaklarının dünya pazarlarına naklinde istikrarlı ve güvenilir bir ülke konumunda olması dolayısıyla doğu-batı enerji koridoru üzerinde stratejik bir rol üstlenmiştir” şeklinde konuştu.

Bu haber 129 kez okundu.
Eğitim - 20:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU