"ENGELSİZ GAZİANTEP PLATFORMU" KURULDU | Narkoz Haber
Az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

“ENGELSİZ GAZİANTEP PLATFORMU” KURULDU

Editörün Seçtikleri - 08 Aralık 2011 19:38 A A

Gaziantep‘te bulunan 13 engelli derneğinin bir araya gelerek kurduğu Engelsiz Gaziantep Platformunun açılışı Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Emin Korkmaz tarafından yapıldı.

Zihinsel Engellileri Koruma Derneği, Antepli Şahin Dilsizleri Koruma Derneği, Bilim Eğitim Meslek ve İstihdamı Destekleme Derneği, Gaziantep Bedensel Engelliler Derneği, Gaziantep Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği, Sakatlar Birlik ve Beraberlik Derneği, Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği, Talasemi Derneği, Özel Eğitim Gönülleri Derneği, Zeugma Görme Engelliler Derneği ve Omurilik Felçlileri Derneği tarafından oluşturulan “Engelsiz Gaziantep Platformu” engelli vatandaşların sorunlarının çözümü için önemli projelerle çalışmalara başladı.

Engelli derneklerinin tek çatı altında toplanarak daha etkin çalışmalarını sağlamak amacıyla kurulan Engelsiz Gaziantep Platformunun açılışını ise Gaziantep Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Emin Korkmaz yaptı. Korkmaz, tüm derneklerin aynı çatı altında toplanmasının kendilerini mutlu ettiğini, Devletin engellilere büyük önem verdiğini söyledi. “Evde bakım ücretleri, 2022 sayılı yasanın iyileştirilmesi, SODES projeleriyle engelliler desteklenmektedir. Bizler her zaman sizlerin yanındayız. Kurmuş olduğunuz platform sayesinde bir çok dernekle iç içe çalışma imkanımız olacak. Siz dernek idarecileri ile birlikte engellilerin topluma kazandırılması, onların meslek sahibi olması için elimizden gelen gayreti hep birlikte göstereceğiz.” dedi.

Platformun açılışına katılan Engelli Muhammet Akyıl; bugünün engelliler için çok önemli olduğunu, engellilerin hayatta her alanda zorluk yaşadığını tekerlekli sandalyeli olan bir engelli olarak kaldırımlar ve ulaşım konusunda çok sıkıntı çektiğini söyledi. Akyıl; Devlet bize bir miktar ödeme yapıyor ve bununla bir şekilde geçinmeye çalışıyoruz. Ben evliyim ve eşimde benim gibi engelli. Biz Devletimizden bizim şartlarımıza uygun çalışabileceğimiz bir iş istiyoruz, bugüne kadar değişik projelerle bizlere iş imkanı sağlanmaya çalışıldı ancak özel sektörde özellikle benim gibi tekerlekli sandalyedeki engellilerin çalışması çok zor. Bugüne kadar gittiğimiz her yerde biz sizi ararız, biz size döneriz gibi cümleler duymaktan artık sıkıldım” dedi.

Bilim Eğitim Meslek ve İstihdamı Destekleme Derneği ve Engelsiz Gaziantep Platform Başkanı Ayşegül Çelebioğlu; dernek olarak Eğitim meslek ve istihdam ile ilgili çalışmaları olduğunu bundan sonraki çalışmalarının platform bünyesinde diğer derneklerle daha etkili olacağını düşündüğünü söyledi. Çelebioğlu; “şu an için 13 derneğin katılımı ile kurulan Engelsiz Gaziantep Platformu  hem Gaziantep hem de engellilerin sorunlarının çözümü için büyük bir fırsat. Platforma katılımın daha da artacağını düşünüyorum. Bu 13 derneğin katılımı ile çok güzel başarılara imza atacağımıza inanıyor engelli derneklerinin sayısından şikayet eden kamu kurum ve kuruluşlarının da bu platformu destekleyeceğini düşünüyorum” dedi.

Zihinsel Engellileri Koruma Derneği Başkanı Kemal Küçükcan; engellilerin toplumla bütünleşmesi ve topluma kazandırılması için her türlü çalışmaların yapılması gerektiğini düşündüklerini, engelliler için çıkan yasaların engellilerin lehine kullanılması gerektiğini söyledi.

Bu haber 152 kez okundu.
Editörün Seçtikleri - 19:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU