Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

“GEL, NE OLURSAL OL GEL”

Yaklaşık 400 yıllık geçmişe sahip olan ve Mevlevi kültürünü koruyup yaşatan en önemli yapılardan olan Gaziantep Mevlevihanesi  Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde modern müzecilik anlayışı ile hizmet vermeye devam ediyor.

Yaklaşık 400 yıllık bir geçmişe sahip ve Osmanlı topraklarının dört bir yanındaki yüze yakın Mevlevihane’den biri olan Gaziantep Mevlevihanesi, çeşitli yapı dönemlerinden sonra 2006 yılında müzeye dönüştürülmüştür.Her bölge müdürlüğü’ne bir Vakıf Müzesi olan düşüncenin Gaziantep’teki ürünü olarak ortaya çıkan Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi inşa edildiği tarihten itibaren şehrin yaşantısında kazandığı önemi  yeni işleviyle yeniden elde etmiştir. Evliya Çelebi tarafından hepsinden iyisi ve süslüsü imaretinde nimeti çok, güzel yapılı Mevlevihane Tekkesi diyerek tasvir etmiştir Gaziantep Mevlevihanesini!

Mevlevihanenin Semahhane kapısı üzerinde yer alan Farsça kitabeden Gaziantep Mevlevihanesinin Sancak Beyi Mustafa Ağa Bin Yusuf efendi tarafından 1638 yılında yaptırıldığı öğrenilmektedir. Cumhuriyetin ilanı ile Mevlevihanenin yönetimini devr alan Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Tekke Camisi ve İstiklal İlkokulu olarak da kullanılmıştır. Yapı Gaziantep’in İlkokullarından biri olarak yaklaşık 30 yıl hizmet verdikten sonra cami lojmanı, sağlık ocağı, müftülük gibi çeşitli işlevlerde kullanılmış ve 2006 yılında restorasyon yapılarak müze haline dönüştürülmüştür.

Müzede Mevlevi dervişlerinin yer aldığı sema ayini tasvir edilmekle birlikte Türk Hat Sanatı örnekleri, tefsir ve ebru sanatının motiflerinin sergilendiği altın ve gümüş el yazması Kuran-ı Kerimler ile Türk Maden Sanatı örneklerinden mihrap şamdanları bulunmaktadır. Osmanlı döneminden günümüze ulaşan tesbihler, tarihi saatler, kandillerin sergilendiği mevlevihanede son şeyh Mustafa Efendinin torunları tarafından vakf edilen emanetleri de görmek mümkündür. Gaziantep Mevlevihanesi orijinal kesme taş işçiliği ile yöresel üslubu yansıtmaktadır. Semahanenin yapımında XVI.yüzyılın ilk yarısında yapılmış olan Kilis ve Halep Mevlevihaneleri örnek alınmıştır.

Konya, Kırşehir, Uşak ve Gaziantep’in yanısıra Anadolu’nun farklı yörelerine özgü motiflerin yer aldığı el emeği göz nuru kilimlerin ve halıların sergilendiği müze Türk İslam Kültüründeki zengin çeşitliliği sunmayı ve korumayı amaçlamaktadır.

Gaziantep Mevlevihanesi 2010 yılında 7281 öğrenci, 11595 Kadın, 12024 Erkek ve 1122 yabancı olmak üzere toplam 32022 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Etiketler:
657 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?