"KADIN İSTİHDAMI ARTTIRILMALIDIR" | Narkoz Haber
10° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.25
 • DOLAR 6.71

“KADIN İSTİHDAMI ARTTIRILMALIDIR”

Editörün Seçtikleri - 16 Şubat 2012 00:28 A A

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında ”Kadınlar, engelliler, gazi ve şehit yakınlarına yönelik girişimcilik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve kadın istihdamının arttırılmasını öngören işbirliği protokolü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Toplantı Salonunda imzalandı.

İmza Törenine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanı sıra KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve Bakanlık Bürokratları katıldı. İmzaların atılmasından önce projeyle ilgili bilgi veren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, yaklaşık 2 hafta önce Milli Eğitim Bakanlığı ile yine girişimcilik ekseninde önemli bir protokol imzaladıklarını anımsattı.

Ülkenin ekonomik ve sosyal hedeflerine ulaşması için gençler ve kadınlar başta olmak üzere, bütün nüfusun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Ergün, şunları kaydetti: ”Hangi kaynaklara sahip olursanız olun o kaynakları değerlendirecek olan insan. Bir toplumun gücü de zayıflığı da insan kaynağıyla, insan birikimiyle doğru orantılı. İşte bu nedenle girişimcilik kavramı, her geçen gün daha büyük bir önem kazanıyor, toplumlar girişimcilikle ilgili özel politikalar oluşturuyor. Zira toplumda hazır olan enerjiyi harekete geçirecek, ezberleri bozacak, alışkanlıkları değiştirecek, eski köye yeni adet getirecek olanlar girişimciler. Yaptığımız çalışmalar sayesinde, Küresel Girişimcilik Raporuna göre, 2011’de girişimcilik endeksimiz 2006 ile karşılaştırıldığında 2 kat artarak yüzde 11.9’a çıktı.”

Bakan Ergün, geçen yıl uygulamaya başladıkları ”KOBİ Stratejisi”nin en önemli hedeflerinden biri olan Girişimcilik Konseyini bu yılın başında kurduklarını belirterek, kamuyu ve reel sektörü buluşturan bu konseyin girişimcilik politikaların hazırlanmasında ve uygulanmasında önemli rol üstleneceğini vurguladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da Girişimcilik Konseyi’nin asıl üyelerinden biri olduğunu aktaran Ergün, ”Bugün imzalayacağımız protokolle aynı zamanda Girişimcilik Konseyi’nin önemli hedeflerinden birisini de hayata geçirmiş oluyoruz. Bu hedef, kadın girişimciliği ve özürlü girişimciliği başta olmak üzere tematik alanlarda özel çalışmalar yapmayı gerektiriyor.

GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİNDEN YARARLANANLARIN %45’İ KADIN

Bugüne kadar girişimcilik eğitiminden ve girişimcilik desteklerinden yararlananların yüzde 45’i, yani neredeyse yarısı, kadınlardan oluşuyor. İmzalayacağımız protokol, bizim bu konuda yaptığımız çalışmaları hem nicelik hem de nitelik açısından çok daha üst bir seviyeye taşıyacak. Protokol kapsamında, kadınlara, engellilere, şehit yakınlarına ve gazilere yönelik programları geliştireceğiz.”

Protokolle kadın girişimciliği artırmak için eğitim ve seminer programları ve yarışmalar gibi çeşitli organizasyonlar yapılacağını bildiren Bakan Ergün, ”KOSGEB olarak bu yıl ilk kez ‘Yılın girişimcisi’, ‘Yılın kadın girişimcisi’, ‘Yılın KOBİ’si gibi birçok kategoride ödüller vereceğiz.

OSB’lerde kreş açılmasını teşvik ederek ve bu konuda gerekli düzenlemeleri yaparak, kadın istihdamını artıracağız. Kreşleri ilk olarak çocuklu kadın çalışan sayısının yoğun olduğu tekstil ve hazır giyim gibi sanayi bölgelerinde hayata geçireceğiz” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, bakanlığının 7 ay önce yeniden yapılandırıldığını, bu yeni yapılanma içinde sosyal yardımlar ve sosyal hizmetlerin birleştirildiğini hatırlattı. Büyük mali gücü bulunan bakanlığının dezavantajlı gruplara hizmet götürdüğünü anlatan Şahin, ”Bu mali gücü iyi yönetmek, bilgi ve teknoloji esaslı yönetim olmak en büyük görevimiz diye yola çıktık” dedi. Ülkenin kalkınma hamlesinde bütün insanların gücünü kullanmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: ”74 milyonun, kadın erkek ayrımı yapmadan, engelli engelsiz ayrımı yapmadan, yaşlı genç ayrımı yapmadan, herkesin bu ülke adına verecek nesi varsa, potansiyelini kullanacağımız bir kalkınma hamlesini hayata geçirmek zorundayız.

KALKINMANIN ÖZÜ BİREYDİR

Bugün yapacağımız protokolün temasında özellikle kadınlarımızın eğitimden üretime yaşadığı birçok sorunu çözecek önemli projeler üretmek, girişimci sayısını artırmak, sermayeye, finansa ulaşmada yaşadığı sıkıntıyı çözmek arzusundayız. Bu konuda KOSGEB Başkanı ve ekibine de verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz.” Türkiye’nin lider ülke olması için kadın girişimci sayısını artırmak zorunda olduklarına işaret eden Şahin, KOSGEB ile yapacakları bu çalışmanın da sahada, kadınların birçok sorununu çözeceğine inandıklarını bildirdi.Protokolde kendisini en çok heyecanlandıran konulardan birinin de ”kreşler” ile ilgili kısım olduğunu söyleyen Şahin, 2008’de kadın, genç, engelli çalıştırmayı avantaj hale getiren önemli bir yasal altyapı hazırladıklarını belirterek, ”2008’de dünyada bir kriz yaşanırken, erkeklerin işsizlik oranı artarken, bizim bu koyduğumuz vizyon, kadına, engelliye, gence nasıl baktığımızı gösteren önemli bir vizyondu. Sahada görünen istatistiki verilerde önemli bir gelişme yaşandı, 2 yılda yüzde 4 gibi istihdamda kadın oranını arttırdık. Bu önemli bir gelişme” dedi. İstihdamda kadın oranını arttırırken kadınların yaşamını da kolaylaştırmak zorunda olduklarına işaret eden Şahin,”Ben özel sektörde 15 yıl mühendislik yapmış, işçilik yapmış bir kardeşinizim ve 2 çocuğum var. Hem anne olarak hayatımızı devam ettirmemiz hem kariyer yapmamız hem ekonomi hem sosyal hayat içinde olmamız bakanlık olarak koyduğumuz bir politika. Bunun için çalışan kadınının yaşamını kolaylaştırmamız lazım. Bu konuda da bize düşen, onun hanesindeki anne bazlı yaşadığı sorunları çözecek tedbirler almak. Bugün protokole konulan önemli bir madde de kreşlerin yapılmasıyla ilgili. Özellikle çocuklu, çalışan kadınların yaşamını kolaylaştıracak şekilde, onların hem çocuklarına iyi, güvenli şekilde bakacağımız, bu şekilde de kadınların iş veriminin artacağı bir hayatı sağlamak istiyoruz. Bunun için de onların yanında olacağız ‘En çok kadın çalıştıran OSB’lerde başlamak üzere bütün Türkiye’de genişleteceğimiz bir model. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü diğer türlü istihdamda kadın alanında hükümetin koyduğu hedeflere ulaşmamız mümkün değil. Kadın çalışanı destekleyeceğiz, böylece annenin mutluluğunu, erkeğin huzurunu da temin edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ergün ile Şahin protokolü imzaladı.

Bu haber 88 kez okundu.
Editörün Seçtikleri - 00:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Nergis Kumbasar, “Hayatla İnatlaşmamak Gerek”
  Nergis Kumbasar’la çok özel! “HAYATLA İNATLAŞMAMAK GEREK” 19 yaşında mankenlikle başlayan kariyerine oyunculuk ve sunuculuk yaparak devam eden, ünlü oyuncu ve sunucu Nergis Kumbasar Narkoz Sağlık Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu. Canped ve Kontinans Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’ nün ünlü sunucusu Nergis Kumbasar özel hayatına ve kadınların sağlık konusundaki yaklaşımına dair özel […]
 • 02
  Şehitkamil’de sağlık için yoğun mesai
  Şehitkamil Belediyesi, kurduğu özel ekiple yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçmek adına yayılmayı önleyici tedbir çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürüyor. Halk sağlığını güvence altına alan çalışmalar kapsamında ekipler, yoğun mesai ile görevlerini yapmayı sürdürüyorlar. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek için ilk günden sıkı tedbirler alan ve ilçe genelinde adeta bir hijyen seferberliği başlatan […]
 • 03
  KİTSO ve KESOB’tan çağrı
  Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası (KESOB) Başkanı Şevket Memiler ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO)  Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı Kilislilere seslenerek  “Evde Kal” çağrısında bulundu. KESOB ve KİTSO’dan yapılan açıklamada, tespit edilen vaka sayısının 16 olduğuna dikkat çekilerek Corona Virüsü yayılma hızını engellemek için esnafın Cumartesi ve Pazar günü iş yerlerini kapatması […]
 • 04
  Bakan Koca açıkladı: Corona Virüsü can kaybı 356’ya çıktı
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada vaka sayısını açıkladı. Türkiye’de Korona’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 356’ya çıktı. Toplam test sayısı 125.566 Test sayımız düne göre 4.000’in üstünde artış gösterdi. Test sayısına oranla pozitif vaka sayımız ise azaldı. İyileşen 82 yeni hastamız var. Son 24 saat içinde kaybettiğimiz hastaların %82’sinin 60 yaşını aşmış kişiler olması […]
 • 05
  Mustafa Topçuoğlu, “Kurallara Uyarak Birlikte Başaracağız”
  Gaziantep Valiliği tarafından yürütülen gönül seferberliği kampanyasına da üç bin koli bağışı yaparak sorunların birlikte aşılacağını ifade eden Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu koronavirüsle mücadelede herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayarak “Millet olarak kenetlenerek el birliğiyle başaracağız” dedi. Dünyayı kasıp kavuran ve her geçen gün büyük bir hızla yayılarak insanlık için büyük tehdit […]

YOL DURUMU