"KADINA ŞİDDET MEDENİ DÜNYANIN AYIBIDIR" | Narkoz Haber
10° Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

“KADINA ŞİDDET MEDENİ DÜNYANIN AYIBIDIR”

Hareketli Manşet - 08 Aralık 2011 19:57 A A

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Kadın Sığınma Evine, 213 şiddet mağduru kadın başvuru yaptı.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Nisan 2011 tarihinde Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak faaliyete geçen 20 kadın, 20 çocuk ve 1 engelli odası ile kapasiteli Kadın Sığınma Evi’ne 213 kadın başvurdu. Kadın Danışma Merkezi ve Kadın Şiddet Hattına yapılan başvuruların inceleme ve değerlendirmelerinin ardından 31 kadının Kadın Sığınma Evinde barınması sağlanmıştır.

Kadın Sığınma Evi’nde kadınlarımıza iyileştirici tedavi hizmetleri, koruyucu hizmetler, psikolojik destekler veriliyor diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Toplum, kendi devamlılığını kutsal saydığı aile ile tamamlar. Aile devletin can damarıdır ve toplumumuzun temeli olan aile yapımızın sağlıklı olması için kadınların yaşamlarının ruh ve beden sağlığı açısından iyileştirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle evde dayak yiyen kadına, dayak yiyen çocuğa karşı olmak, aile içi şiddete karşı olmak, toplumsal şiddetin karşısında olmak gerekir. Her gün bir biçimiyle karşılaştığımız şiddete karşı olmak insanlığın onuruyla yaşaması için bir gerekliliktir” dedi.

SAĞLIKLI KADIN, SAĞLIKLI ÇOCUK VE SAĞLIKLI AİLE DEMEKTİR

Başkan Güzelbey, “Büyükşehir Belediyesi olarak açtığımız merkezlerde anneler için yaşamlarını kolaylaştırıcı ve iyileştirici etkileri olan sosyal, kültürel paylaşımların yanı sıra el becerisi geliştirme, üretken olma, ihtiyaç duydukları konularda eğitim alarak farkındalık yaratacak, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenebilecekleri cesaretlendirme çalışmaları düzenlemekteyiz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, sadece şehircilik konularını değil, toplumun ruh ve beden sağlığını, yaşam standartlarını iyileştirici çalışmalar yapmayı da kendimize öncelikli görev olarak aldık. Sağlıklı kadın, sağlıklı aile ve sağlıklı çocuk demektir. Bu da sağlıklı gelecek yarınlarımızın temelini oluşturur” dedi.

‘Kadın Sığınma Evleri projesinin, İçişleri bakanlığının yaptığı teknik destek ve AB şubesinin Gaziantep’te hayata geçirilmesine yönelik yaptığı çalışma kapsamında biz de Büyükşehir Belediyesi olarak büyük çaba gösterdik’ diyen Başkan Güzelbey, “Gaziantep’te mevcut bir sığınma evi vardı ama yeterli değildi. Biz de fiziki şartlara uygun olarak, Avrupa standartlarına uygun bir Sığınma Evi inşa ettik. Personel alımlarını da titizlikle yaptık. Gaziantep’teki sığınma evi yalnızca Gaziantep’e değil Türkiye’ye hizmet edecek. Bizim teminimiz sığınma evinin boş kalması. Maalesef bu merkezlere büyük bir talep olduğunu da bilmekteyiz.” dedi.

Dünyada en az her 3 kadından 1’i fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalmakta olduğunu’ hatırlatan Başkan Güzelbey, “Avrupa Konseyi 2002 yılı Raporuna göre her 4 kadından 1’i, Türkiye’de ise her beş kadından 2’si fiziksel şiddet görmektedir. Yaşadığı şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı % 48,5, hiçbir kuruma başvurmayan kadınların oranı % 92’dir. Türkiye’de Uluslararası Sözleşmeler, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı Genelgeleri, Şiddet İzleme Komisyonu, Kampanyalar, Sığınmaevleri, Yasal düzenlemeler, Eğitimler ve Kanaat önderleri aracılığı ile bu sorunun çözümü için projeler yürütülmektedir.

Toplumda, Kadın Sığınma Evlerinin gerekli görülmemesi, aileleri parçalayan yapılar, misafirhane, rehabilitasyon merkezi, hayır kurumu olarak algılanması gibi yanlış kanılar var. Oysa Kadın Sığınma Evleri, şiddete maruz kalan ve risk altındaki kadınların, çocukları ile birlikte şiddetten uzak, güven içerisinde kalabilecekleri kuruluştur” dedi.

Bu haber 112 kez okundu.
Hareketli Manşet - 19:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU