"KOMŞULARLA SORUNLARIMIZ BÜYÜYOR" | Narkoz Haber
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

“KOMŞULARLA SORUNLARIMIZ BÜYÜYOR”

Sabit Manşet - 24 Kasım 2011 20:34 A A

CHP Gaziantep Milletvekili Ali SERİNDAĞ, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Romanya Hükûmeti arasında Denizcilik anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair Kanun Tasarısı’nın 1’inci maddesi üzerinde Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına Meclis’te yaptığı konuşmada özellikle Türkiye’nin komşuları ile olan ilişkilerinin önemine değindi.

Serindağ, Türkiye 8.333 kilometre kıyısı bulunmasına rağmen, dünya ticaretinde hak ettiği yeri alamadığına dikkat çekerek Türk deniz ticaret filosunun taşıma taleplerini karşılayabilecek seviyede olmadığını belirtti.

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ “Denizcilik sektörü ülkelerin dünyaya açılımını ve entegrasyonunu sağlayan en önemli sektörlerden biridir. Bu açılım ve entegrasyon ne derecede güçlü olursa ülkelerin ekonomik gücü de o derece yüksek olmaktadır. Türkiye, denizcilik sektörü açısından jeopolitik ve jeostratejik bir öneme sahiptir. Dünyada değişen ekonomik şartlar, siyasi olaylar ve teknolojik gelişmelere paralel olarak deniz taşımacılığı dökme taşımacılıktan konteynır ve roro taşımacılığına doğru kaymıştır. Ancak bu gelişmelerde, coğrafi konumu Asya ile Avrupa arasında bir köprü durumunda olmasına rağmen, Türkiye oldukça geride kalmıştır.. Denizcilik faaliyetlerinin önemli bir bölümünü teşkil eden Türk gemi ve inşa sanayisi uzun vadeli ve istikrarlı, bağımsız bir gelişme politikasına sahip değildir ve yeterince teşvik görmemektedir”dedi.

Ülkeler arasında yapılan anlaşmaların hangi alanla ilgili olursa olsun diğer alanlarda da o ülkelerin ilişkilerini olumlu yönde geliştirdiği söyleyen Serindağ, “ AKP iktidara geldiği vakit, bölge ülkeleriyle ve komşu ülkelerle ilişkilere önem verdiğini belirtmiş ve bu konuda sıfır sorun politikası izleyeceğini deklare etmiştir. Ancak hepimiz biliyoruz ki ve son gelişmeler de gösteriyor ki, bu sıfır sorun politikası sorunlar yumağı hâline gelmiştir” diyerek Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkileri sorunlar yumağı haline geldiğini belirtti.

-Başbakan Libya liderinden insan hakları ödülü aldı, Libya’da NATO’nun ne işi var dedi ve denizden ablukaya Türk gemileride katıldı.

-Suriye ile ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıldı, birlikte tatil köylerine gittiler. Şimdi savaş noktasına gelindi. Ne değiştide komşumuzla bu hale geldik.

-Suriye’de var olan sorunlar Suriye halkı tarafından çözülmeli! Suriye sorunu iç politika meselesi haline getirilmemeli!

-Gaziantep İnönü caddesindeki İran pazarında esnaf Suriye’nin ithalatı durdurma kararı ile yıkıldı, kepenk kapatma noktasına geldi.

-İsrail’e karşı sert politikalar izliyoruz ama bir yandan da İsrail’i koruyacak şekilde füze kalkanı kuruyoruz.

-Dışişleri Bakanı Doğu Akdeniz’de gemileri koruyacaklarını söyledi. Sonra İsrail dünyanın gözü önünde iki gemiyi durdurdu ve limanlarına çekti.

Komşularla olan sorunları meclis kürsüsünden anlatan Serindağ bu sorunların bir an evvel çözülmesi gerektiğini belirtti.

Bu haber 151 kez okundu.
Sabit Manşet - 20:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU