"Medeniyet Nehri Artık Doğudan Batıya Akacak" | Narkoz Haber
10° Kapalı
 • EURO 7.30
 • DOLAR 6.74

“Medeniyet Nehri Artık Doğudan Batıya Akacak”

Sabit Manşet - 29 Şubat 2012 19:08 A A

Gazikent Üniversitesi, MADEM işbirliği ile  “Medeniyet Doğudan Batıya Akacak” konulu seminer düzenlendi.

Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezinin (MEDAM), İletişim Fakültesinin katkılarıyla hayata geçirdiği ve TRT’de gösterilmeye başlanan “Batı’ya Doğru Akan Nehir” medeniyet belgeselinin tanıtımı için, Gaziantep’e gelen, Medeniyet Araştırmaları Merkezinin başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa’nın sunumu ile gerçekleşen  “Medeniyetlerin Anlatılmamış Hikayesinde, Batıya Doğru Akan Nehir”  semineri, Gazikent Üniversitesi Hasan Kalyoncu Kampüsü Hukuk Fakültesi Amfisinde gerçekleşti. Seminere Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şenay Yalçın, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir yaptı. Rektör Özdemir, tarihî İpek Yolu üzerinde kurulan Gaziantep’in 5600 yıllık tarihi olduğunu belirtti. Medeniyetlerin, kültürlerin, dinlerin, dillerin ve ırkların buluştuğu, harmanlaştığı, şekillendiği ve somutlaştığı bir şehirde yaşıyoruz. Bunun izlerini, etrafımıza baktığımızda, Rumkale’de, Dülük’te, Çingene Kızı’nda, Yesemek Açık Hava Müzesinde, Medusa Cam Müzesinde, ve Zeugma Müzesi gibi birçok yerde görebiliyoruz. Seminerin konusunun tarihî İpek Yolu üzerinde, yaşadığımız şehir olan Gaziantep ile çok ilgili olduğunu söyleyen Rektör Özdemir, seminerde sunumu yapacak Prof.Dr. Karlığa’nın, Başbakanımızın ‘’Medeniyetler İttifakı Projesi”nde çalışan, bu yükü omuzlarında taşıyan ve bu projeye katkı yapan bir bilim adamı olduğunu belirtti.

Rektör Özdemir, tarihteki büyük medeniyetlerin genellikle büyük yolların kesiştiği şehirlerde kurulduğunu, bu tarz şehirlerden tarih boyunca değişik medeniyetlere ait kervanların geçtiğini ve bu şehirlerden biri olan Gaziantep’te değişik kültürlere, medeniyetlere ait tarihi eserlerin müzelerde bulunduğunu belirtti. Rektör Özdemir, bu nedenle tarihî İpek Yolu üzerinde kurulu Gaziantep’e yolu düşen önemli şahsiyetleri, Gazikent Üniversitesine davet ederek öğrencilerimiz ile buluşturuyoruz. Biz bu kültürü, Gazikent Üniversitesi olarak yaşatmaya ve Gaziantep’in kültürel yapısına katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Rektör Özdemir’den sonra sunumuna başlayan Prof.Dr. Karlığa, gazilik ünvanı ve tarihî geçmişi olan kentimiz Gaziantep’te, geçmişi ile barışık olarak, yönünü geleceğe yöneltmiş Gazikent Üniversitesinde benim konuşmama ve sizin ile tanışmama fırsat veren herkese teşekkür ediyorum dedi ve kültürlerin kesiştiği, medeniyetlerin buluştuğu, kahramanların harmanlandığı bir bölgede gerçekten gazi ünvanına layık bir üniversitenin kurulmasının anlamlı olduğunu, aynı zamanda böyle bir üniversitenin kültürü, medeniyeti, düşünceyi, ilimi ve felsefeyi öncelemesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Medeniyet kelimesinin hem İslâm toplumunda hem de Batı toplumunda köken olarak maddî ve manevî değerleri ifade ettiğini ama süreç içerisinde bu kelimenin bilim ve teknolojiyi ifade eden bir kelime anlamına geldiğini belirten Prof.Dr. Karlığa sözlerine şöyle devam etti: Avrupa medeniyeti her zaman kendini üstün görmüş, diğer medeniyetleri kabul etmemiş veya diğer medeniyetleri kendi medeniyetlerinin altında görmüştür. Son on yıl içerisinde Avrupa’da, doğuya, yani bize yansımayan bir tartışma başladı. Bu tartışma da, Batı medeniyetinin üstün bir medeniyet olup olmadığı, üstün olan Batı medeniyetinin başka medeniyetlerden bir şeyler alıp almadığı tartışmasıdır.

Prof.Dr. Karlığa, 1982 senesinde bir çalışma başlattığını, bu nedenle Avrupa’da bulunan bütün  kütüphanelerde çalışmalar yaptığını, bu çalışma ile ‘’İslâm Düşüncesinin Batı Düşüncesine Etkileri’’ olduğunu ortaya koyduğunu, hazırladıkları “Batı’ya Doğru Akan Nehir” adlı belgesel çalışmasının, bu çalışmanın sonucunda ortaya çıktığını belirti. Avrupa’da konu ile ilgili olarak yaptığım araştırmalarda, kütüphanelerde Arapça’dan, Latince, İbranice, Baksça ve Orta Çağ Avrupa dillerine çevrilen, İslâm tarihinin önemli düşünür ve bilim adamları İbni Sina, Farabi, İmam-ı Gazali, Fahrettin Razi gibi birçok şahsiyetlerin ve düşünürlerin günümüze ulaşmış eserlerini araştırdım diyen Karlığa, bu çalışmanın sonunda ‘’İslâm Dünyasının Batı Dünyasına Etkileri’’ isimli iki cilt kitap yazdığını, bu kitapların birinci cildinin yayınlandığını, ikinci cildinin ise yayınlanma aşamasında olduğunu ifade etti.

Prof.Dr. Karlığa, Batının Avrupanın karanlık çağını bütün dünyanın karanlık çağı kabul ettiğini, Avrupalıların medeniyetler ile ilgili yaptıkları belgesel çekimlerini 1200 yıl gerilere giderek yaptıklarını, kendi yaptıkları “Batıya Doğru Akan Nehir” belgeseli ile Avrupanın bütün tezlerini çürüterek 3500 yıl geriye gidilerek hazırlandığını, yapılan bu çalışma ile dünya kamuoyunun dikkatini, uygarlığın gerçek doğum yeri olan Ortadoğudaki iki nehrin arasına, Mezopotamyaya çevirmeyi amaçladıklarını belirti.

Medeniyet Avrupanın malı olmadığı gibi bizim de malımız değildir. Bütün insanlığın ortak malıdır. Bu medeniyet bizim de katkılarımız ile oluşmuştur diyen ve devamla, Medeniyet nehrinin akmaya devam edeceğini, 11.000 yıldır medeniyet nehrinin doğudan aktığını, 600 yıldır medeniyet nehrinin batıdan akmaya başladığını ama bunun hep böyle olmayacağını belirten Prof.Dr. Karlığa, İpek Yolunun merkezinde üniversitelerimizin kurulduğunu, gençlerimizin dünyayı artık tanıdığını, bilgi seviyelerini yükselttiklerini, artık Türkiye’nin her yönden gelişerek dünyaya yön vereceğini, suyun kaynağına dönerek tekrar doğudan akacağını belirtti.

Prof.Dr. Karlığa’nın konuşmasının son bulması ile Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir günün anısına kendisine bir plaket verdi.

Bu haber 94 kez okundu.
Sabit Manşet - 19:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 30 Büyükşehir’e giriş çıkışlar yasaklandı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunuyor… Gece yarısından itibaren 15 gün süreyle  zorunlu Gıda ve Lojistik faaliyetler dışında 30 büyükşehir ve Zonduldak için şahsi araç giriş çıkışı ve 20 yaş altı gençlere sokağa çıkma yasağı geldi. Toplu yerlerde maske zorunla hale getirildi. Erdoğan, “Türkiye bu küresel salgına en hazırlıklı ülkelerden biridir. Oluşturduğumuz Bilim Kurulumuz hastalığın […]
 • 02
  Kıyasen Fatura düzenlemesi karışıklık ve yeni maliyet riski taşıyor
  Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  tarafından elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin yapılan  “Kıyasen Fatura Düzenlemesi”nin reel sektör için riskler taşıdığını söyledi. Konuya dair yazılı bir açıklama yayınlayan Başkan Tuncay Yıldırım açıklamasında şunları söyledi: “Bilindiği üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının […]
 • 03
  Büyükşehir, kullandığı dezenfektanı kendisi üretti
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corona Virüs (COVID-19) salgınına karşı, dezenfekte çalışmalarında kullanılan dezenfektanını kendisi üretti. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) içme suyu arıtma tesisinde üretilen dezenfektan, insan sağlığına zararlı maddeler içermediğinden, doğal bir dezenfeksiyon yöntemi olarak görülüyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan şehrine başlayarak kısa sürede Dünya’da etkili olan Corona Virüs salgınına karşı ulusal mücadele devam […]
 • 04
  Gülsan Holding 1 Milyon 500 Bin TL ve 11 Bin Paket bağışladı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” çağrısıyla başlattığı dayanışma kampanyasına Gülsan Holding’ın 1 milyon 500 Bin TL bağış yaptığını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu ayrıca ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Gaziantep Valiliği, Kilis Valiliği ve kendi dağıtım kanallarımız aracılığıyla 11 bin gıda paketi dağıtımına başlandığını ifade etti. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de […]
 • 05
  TİM Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya,” Türkiye’de Gıda Sorunu Yaşanmaz”
  “Bu zorlu süreçte üretim ve tedarik zincirimizin devamlılığı için var gücümüzle çalışıyoruz” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, 2020 yılının ilk çeyreğinde sektörde Türkiye genelinden 199 ülkeye toplam 1 milyar 810 milyon 518 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek dünyayı etkisi altına alan ve insanlığı tehdit […]

YOL DURUMU