"SADMER" TÜRKİYE GENELİNDE KURUMSALLAŞIYOR MU? | Narkoz Haber
11° Açık
 • EURO 6.71
 • DOLAR 6.16

“SADMER” TÜRKİYE GENELİNDE KURUMSALLAŞIYOR MU?

Hareketli Manşet - 14 Aralık 2011 22:52 A A

Şehitkamil Kaymakamlığı tarafından kurulan Sosyal Araştırma, Danışma ve Müdahale Merkezi (SADMER)’in, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından pilot uygulama sonrasında tüm Türkiye’de kurumsallaşması planlanıyor.

Şehitkamil Kaymakamlığı tarafından kurulan, çaresiz ve kimsesizler ile yaşlı, kadın, engelli ve çocukların umudu haline gelen (SADMER)’in Gaziantep ve Ankara’da ki pilot uygulamalardan sonra Türkiye genelinde kurumsal bir yapıya kavuşturulması bekleniyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri tarafından (SADMER) ile ilgili Şehitkamil Kaymakamlığından  brifing alınırken pilot uygulamanın yapılacağı Gaziantep ve Ankara illerinde gelişmeler takip edilecek.

Şehitkamil Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı bünyesinde Gaziantep Üniversitesi uzman ve akademisyenleri ile birlikte 17 Haziran 2010 tarihinde çalışmalarına başlayan Sosyal Araştırma, Danışma ve Müdahale Merkezi (SADMER) çaresiz ve kimsesizlerin çaresi olmaya devam ediyor. SADMER’in en önemli farkı ise kişiye özgü hizmet ile kriterlerine uygun olan ve müdahale etmeye karar verdiği vatandaşlara yönelik verilen hizmet ve yapılan yardımın takibinin yapılması.

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın; T.C. Anayasasının 2.maddesinde Cumhuriyetimizin niteliklerinden birisinin de Sosyal Hukuk Devleti ilkesi olduğunu, Sosyal Hukuk Devleti ilkesinin çok geniş kapsamlı bir kavram olduğunu ve bu manada yapılacak çalışmaların kişisel çalışmalar yerine kurumsal şekilde yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Aydın; Şehitkamil gibi büyük ilçelerde bilinmeyen, çaresiz bir sürü vatandaşımız var ve bizim bunlara yardım etmemiz gerekiyor. Biz de (SADMER) ile bu işe kurumsal bir çözüm bulunmasının uygun olacağını düşündük ve işe 3 ana başlık altında başladık.

ŞİDDETE UĞRAMIŞ KADINLAR

Şehitkamil Kaymakamı olarak göreve başladığım zaman bana gelen raporlarda 3 bayanın çeşitli nedenlerle öldürüldüğünü gördüm. İntihar öncesi veya öldürülme öncesi kaç bayan vardır diye düşündüm ve bu soruya cevap bulamadım. Eğer son üç ay içerisinde 3 bayan intihar etmiş veya öldürülmüş ise önümüzdeki süreçte de bu tür ölümlerin olabileceğini düşünerek onlar için neler yapabiliriz diye düşünmeye başladım. Biz bu kapsamda şiddete uğrayan kadınlar için bir merkez kurduk. Bu merkezimizde şiddete uğrayan kadınlarımız tespit edilmekte, yasal haklarının kullanılması için kendilerine yol gösterilmekte ve bundan sonraki süreçte de kendilerine maddi ve manevi destek sağlanarak takipleri yapılmaktadır.

OKUL ÇAĞINDA OLUP OKULA GÖNDERİLMEYEN ÇOCUKLAR

Okul çağında olup ta okula gitmeyen çocuklar hakkında Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından değişik projeler yapıldı. Biz bu projeler kapsamında okula gönderilmeyen çocuklarının aileleri ile görüşüp bunların okula gitmesini sağlamaya çalışıyoruz ancak buna rağmen okula gitmeyen çocuklar var. Herkesin kendine göre özel bir hikayesi var. Bazısı o çocuğun çalışıp eve getirdiği haftalık 20 TL için çocuğunu okula gönderemezken, bazılarının ailesi çocuğunu göndermek istiyor ancak maddi nedenlerle çocuğunu okutamıyor. Bazı çocuklarda psikolojik olarak okuldan soğumuş durumda, bunların için zenginlerin çocukları da var. Biz kendi psikolog ve sosyologlarımız ile bu çocukları nasıl okullaştırabiliriz, bunlar için nasıl bir gayrette  biz gösterebiliriz, bir omuz verebiliriz diye çalışmalar yapıyoruz.

KENDİNE YETEMEYEN KİŞİLERİN KİMSESİ OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Aklen ve bedenen kendine yetmeyen, kendine çaresi olmayan kimsesizlerin kimsesi olmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmamız genellikle yaşlı ve özürlülere tekabül ediyor ama bazen istisnalar da olabiliyor. Mesela 22 yaşında bir gencimiz anne ve babasının üvey olduğunu bilmiyor ve kendisi askere gidiyor. Askerdeyken üvey babası ölüyor ve üvey annesi başka bir adamla evleniyor. Askerden geldiğinde bu gencimiz bir bakıyor baba ölmüş, anne başka birisiyle evlenmiş ve bu arada bu kişilerin gerçek anne ve babası olmadığını öğreniyor ve bu gencimiz şizofreni hastalığına yakalanıyor. Gencimizin kafası gidiyor, geçmişe dair hiçbir şey hatırlamıyor. Biz bu gencimizi bulduğumuzda kendisini kaybetmiş, hayatı sigara ve içkiden ibaret, saç sakal birbirine karışmış, kötü bir kulübede yaşıyordu.  O zamanlar burada AMATEM olmadığı için bu gencimizi Adana’ya gönderdik ve burada 6 ay tedavi gördü. Tedaviden sonra evini tamir ettirdik ve kendisini bir işe yerleştirdik. Şu an bu gencimiz mahalledeki çocukları seviyor, toplum içerisinde hayata yeniden dönmüş bir durumda yaşamını sürdürüyor. Biz bu üç başlık altında yola çıktık ve iddiamız şuydu: Sosyal hayatta boşluklar var, yapılması gereken çok şey var ve bu işin kurumsal yapılmazı lazım.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞININ KURULMASI ÖNEMLİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulması bizim bu işin artık kurumsal olarak yapılması gerektiği tezimizi doğruladı. Bakanlığın başında Gaziantep Milletvekili Sayın Fatma Şahin’in olması ve bizim bu çalışmalarımızı kendisinin bilmesi nedeniyle kurumsallaşma sürecinin daha hızlı olacağını düşünüyorum. Bakanlıkta bir ekip SADMER’in Türkiye genelinde kurumsallaştırılması için çalışmalarda bulunuyor. Biz SADMER’le ilgili olarak  bu ekibe bir brifing verdik, pilot uygulama olarak Gaziantep ve Ankara’da yapılan uygulamalar sonucunda bu iş Türkiye genelinde kurumsallaşacağını ümit ediyoruz.

KİŞİYE ÖZGÜ ÇARE ÜRETİYORUZ

Şehitkamil bölgesinde görev yapan tüm rehber öğretmenler, okul müdürleri, hastane başhekimleri, acil servis hekimleri, imamları, polisleri ve kamu kurumlarında vatandaşlara bire bir hizmet veren kişileri çağırdım ve görev yaptıkları alanda kendine yetemeyen kişiler ile karşılaşırsanız bize haber verin dedim. Mesela rehber öğretmenlerimizden bir tanesi bir kız çocuğunun her sabah okula çok erken geldiğini görüyor ve merak ediyor. Konuyu bize bildirdi ve bizim psikologlarımız kız çocuğu ile yapılan görüşme neticesinde kızın babası tarafından cinsel tacize uğradığını ve annesinin kızı ablasının yanına gönderdiğini, kızın eniştesi tarafından da bu bilindiği için babası yaparsa bende yaparım dediği için ablası sabah işe giderken eniştesi ile evde yalnız kalmasın diye kızı sabah erken saatte okula bıraktığını öğreniyorlar. Bu konu derinlemesine araştırılmaya başlanıyor ve babasının diğer iki çocuğuna da aynı muameleyi yaptığı görülüyor. Rehber öğretmenimizin ilgisi sayesinde bu üç çocuğumuz Devletimizin koruması altına alınıyor. Bu ve buna benzer binlerce acı hayat hikayelerinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Aslında bu hikayeler hayatın gerçek yüzü diyen Aydın bize düşen bu hikayelere nasıl gerçekçi çözümler üretebiliriz kısmıdır dedi.

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Bu sorunlara bir kurum tarafından müdahale etmek ve çözüm bulmak ilk defa bu proje ile gerçekleştirildi. Bu yılda onaylanan projemiz ile artık bu işi nasıl yapacağımızın yollarını arayacağız açıklamasında bulundu.

Bu haber 80 kez okundu.
Hareketli Manşet - 22:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü Gaziantep’te buluşuyor
  30 yaş üzeri dört kadından bir tanesi idrar kaçırma problemi yaşıyor. Bu sorunu konuşmak ve insanları bilinçlendirmek için şehir şehir gezen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’nün seminerleri devam ediyor. Canped ve Kontinans Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği farkındalık projesinin İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya’dansonra şimdiki durağı ise Gaziantep.Gaziantep Belediyesi’nin ev sahipliğinde Nergis Kumbasar’ın sunumuyla düzenlenecek seminer 28 Şubat […]
 • 02
  Vedat Topçuoğlu Lisesinde ‘Akran Zorbalığı’ anlatıldı
  Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Elçin Külahçıoğlu Gözegir, Vedat Topçuoğlu Lisesinde ‘Akran Zorbalığı’nı anlattı. Vedat Topçuoğlu Lisesi öğrecilerinin yoğun ilgi gösterdiği söyleşiye Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Burcu Topçuoğlu, dernek üyesi Avukat Ece Tepe ve Vedat Topçuoğlu Lisesi öğretmenleri katıldı. ‘Akran Zorbalığı’nı, bir öğrencinin birden fazla öğrenci tarafından olumsuz davranışlara tekrar […]
 • 03
  Anneler ve çocuklar için güç birliği yaptılar
  Gaziantep Yardım Vakfı ve Annece Derneği, ihtiyaç sahibi anneler ve çocuklar için güçlerini birleştirdi. ÇOCUKLAR SINAVLARA VE GELECEĞE HAZIRLANIYOR Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Ergun Yetkin, 1992 yılından bu yana ihtiyaç sahibi ailelere yardım yaptıklarını ve burslarla öğrencilerin okumasına katkı sağladıklarını belirterek, “Annece Derneği de anne ve çocuklara yardım amacıyla kurulmuş bir dernek. Amaçlarımız ortak. Dernek […]
 • 04
  GAPTARIM ve GAPFOOD Fuarları 04-07 Mart tarihlerinde düzenlenecek
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Tarım İl Müdürlüğü, Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Gaziantep Ziraat Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Güneydoğu İhracatçılar Birliği destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından organize edilen, 11. Gaptarım Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 16. Gapfood Gıda Fuarları 4 – 7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) saat 14.00’da protokolün katılımıyla […]
 • 05
  Yılmazkaya, “Corona Virüsü Kadar Tehlikeli”
  Son yıllarda ülkemizde yaşanan hava kirliliğiyle ilgili önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “Türkiye’de hava kirliliğinden dolayı yılda 52 binden fazla insan ölüyor, Sağlık Bakanlığı bu konuda ne gibi önlemler alıyor çok merak ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuyu ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yılmazkaya, Sağlık […]

YOL DURUMU