"ŞER'İ MAHKEME SİCİLLERİ İNCELENMELİDİR" | Narkoz Haber
Parçalı az bulutlu
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

“ŞER’İ MAHKEME SİCİLLERİ İNCELENMELİDİR”

Eğitim - 29 Aralık 2011 00:26 A A

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında, İLESAM Gaziantep Şubesi tarafından Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi çerçevesinde Fen-Edebiyat Fakültesi Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda Gazeteci Yazar Bülent Ağcabay tarafından “Cumhuriyetin İlk Yıllarında Gaziantep Kültür Yaşamından Küçük Bir Kesit”, İLESAM Gaziantep Şube Başkanı Muhittin Arar tarafından “Kültürel Gelişim” konulu konferans gerçekleştirildi.

Gaziantep Müzesinde bulunan Şer’i Mahkeme Sicillerinin, 1523 – 1911 yılları arasındaki 388 senelik bir zamanı kapsadığını vurgulayan Gazeteci Yazar Bülent Ağcabay, 50 bin sahifeden ve yaklaşık 175 ciltten oluşan Gaziantep Şer’i mahkeme sicillerinde Gaziantep ve Anadolu’nun gerçek tarihinin yattığını ifade etti.

Ağcabay, “Şer’i mahkeme sicilleri konusunda Gaziantep Üniversitesi  özellikle Fen – Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinin gözetiminde çok ciddi çalışmalar yapıldığı bilgilerine zaman zaman tanıklık ediyoruz ancak, bu saklı tarihi yerel tarihçilerin ve araştırmaların hizmetine sunmak için öncelikle acil olarak fihristinin yapılması, ciltlerin taranması ve tanıtılması, araştırmacıların hizmetine sunulması gereklidir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Araştırmacı yazar Cemil Cahit Güzelbey’in 175 ciltten yalnızca 8 cildi taramış ve üç kitap halinde Gaziantep Kültür Derneği yayını olarak yayınladığını belirten Ağcabay, bu ciltlerden üçüncüsünde Gaziantep’in Mısırlı İbrahim Paşa kuvvetlerinden çektiği sıkıntıların yanı sıra atalarımızın kahramanlıklarını belirten belgelerin dikkat çektiğini söyledi.

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep’te de eğitim seferberliğinin başlatıldığını söyleyen Ağcabay, ilk olarak okul olabilecek yerlerin tespit edilerek kısıtlı imkanlarla eğitim verilmeye başlanıldığını belirtti.

Ağcabay, “İşgal günlerinde resmi olarak iki okul bulunmaktayken; 1923 – 1924 Eğitim öğretim yılında Gaziantep merkez ve ilçelerde toplam 63 ilkokul bulunmaktadır. Bu okullardaki toplam öğretmen sayısı 136,  öğrenci sayısı ise 2 bin 696’dır. Her okula yaklaşık iki öğretmen ve 20 öğrenci düşmektedir. Cumhuriyetin 15. Yılında gelindiğinde ise 1937 – 38 yılında okul sayısı 73’e, öğretmen sayısı da 172’ye yükselmiştir. Mezun öğrenci sayısı da yaklaşık üç kat artarak 8 bin 614’e ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

“Cumhuriyetin ilk 10 yılında ise Gaziantep’te lise bulunmamaktadır” diye konuşan Ağcabay, “Bu yıllarda lise çağına gelen gençler daha çok Adana Lisesi’nde eğitim görmüşlerdir. Yine o yıllarda şehir nüfusu bakımından bizden daha az sayıda insan yaşayan kimi kentlerde liseler açıldığı halde Gaziantep Lisesine 1933 yılının Ocak ayında Atatürk’ün Gaziantep’i ziyaretinden sonra Ata’nın Antep’e armağanı olarak kavuşmuştur” ifadesinde bulundu.

“İstiklal’in fitilini ateşleyen Türk Ocaklarıdır” şeklinde konuşan İLESAM Gaziantep Şube Başkanı Muhittin Arar, “Türk dilini geleneklerimizi, töremizi, tarihimizi, masallarımızı derleyen halk evleriliyiz hepimiz. Bir milli kültür hareketi olarak başlayan veya psikolojik olarak istiklal mücadelesini ateşleyen kuruluşlarımız zaman içerisinde marjinal hale gelip, bazı hastalıklar kapabilir. Ya da politik tercihlerle yok edilebilir. Bu yüzyılın hastalığıdır” şeklinde konuştu.

Arar, “Kurumlarımızı yok etmek kültür değerleri işletilmemiş toplumların ve siyasi iktidarların başvurduğu çok aciz bir yöntemdir. Hâlbuki Türk ocakları var ama o günkü ruhla var mı bilinmez. Halk evleri aynı fonksiyonu devam ettirebilseydi veya dil kurumumuz parçalanmadan çobanımızdan, sanayicimize aynı kucaklayıcı olarak rolüne devam edebilseydik, devam ediyor mu o tartışılır” diye konuştu.

Türk Milletiyle manevi anlamda yarışacak hiçbir milletin olmadığına dikkat çeken Arar, insanlığın Türk Milletinden öğrenecek çok şeyinin olduğunu vurguladı. Mazimizi bilmediğimizi ifade eden Arar, bunu öğrenmemiz gerektiğini söyledi.

Arar, “Sarı mektebe Fransızlar çikolatayla girdiği zaman çocuklar hiç görmemiş çikolatayı almışlar. Öğretmenin öğrencilere öyle bir bakışı var ki, çocuklar çikolatayı alarak yanlış yaptıklarını anlamışlar ve bir bir ayaklarının dibine atmışlar. Öğretmenin gözlerinden anlayan sekiz dokuz yaşındaki genç çocuklar. Şimdi kim kimin gözünden anlıyor. Mazimizi iyi kötü halleriyle çok iyi analiz etmek zorundayız” ifadesinde bulundu.

Bu haber 93 kez okundu.
Eğitim - 00:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni vaka sayısını açıkladı
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Korona Virüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 108’e çıktığını açıkladı. İyileşen sayısı 70 vaka sayısı  ise 7 Bin 641. Toplamda 55 Bin 464 test yapıldı. Günlük coronavirüs tablosu şu şekilde: Toplam test Sayısı: 55.464 Toplam vaka sayısı: 7402 Toplam can kaybı: 108 Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı: 445 Toplam Entübe hasta sayısı: 309
 • 02
  Başkanlardan çağrı: “Yeterli sağlık önlemlerimiz ve ekipmanlarımız yok. Gelmeyin!
  Corona Virüsü  salgınında vaka sayısındaki artış ve okulların da uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte, özellikle büyük şehirlerden  yazlık evi olanlar yazlığına koşunca sahil beldeleri Belediye Başkanlarından Gelmeyin! çağrısı yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın çağrısının hemen ardından Marmaris, Keşan ve çeşitli sahil ilçe Belediye Başkanlarından vatandaşlara  uyarı açıklamaları geliyor. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras […]
 • 03
  Başkan Fadıloğlu: “Evde kalalım, Risk almayalım”
  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin açıklamada bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Bu süreçte vatandaşlarımız, gerekli hassasiyeti göstererek zorunlu olmadıkça sokağa çıkmaz ve sosyal mesafeyi koruyarak alınan tüm tedbir kararlarına uyarsa bu salgının ülkemizde yayılmasını engelleriz” dedi. Şehitkamil’de bulunan tüm sosyal tesisler, camiler, spor tesisleri, aile merkezleri, havalimanı, polis merkezi amirlikleri, parklar, pazar yerleri, […]
 • 04
  112 Acil Ambulanslarının hijyeni Büyükşehire emanet
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corona Virüs (COVID-19) salgınına karşı yoğun mesai harcayan 112 Acil ambulanslarının dezenfektesine başladı. Büyükşehir, kentte bulunan bütün ambulansların hijyenini sağlayacak. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” yani küresel bir salgın olarak ilan edilen Corona Virüsü’ne karşı verilen ulusal mücadele devam ediyor. Bu kapsamda çalışmalarına virüsün Türkiye’de ilk görüldüğü günden beri devam eden  Büyükşehir […]
 • 05
  FMBA, yeni tip Corona Virüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini iddia etti
  Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), yeni tip Corona Virüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini iddia etti. Açıklamada, “Rusya  FMBA’ya ait ‘Farmzashchita’ Araştırma ve Üretim Merkezi, Çin’in ve Fransa’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak, sıtmaya karşı kullanılan Meflokin ilacının bazında koronavirüs enfeksiyonunun tedavi şemasını geliştirdi” ifadelerine yer verildi. Çalışmaların Rusya Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tedavi kılavuzuna eklenmesinin önerildiği belirtilen açıklamada, […]

YOL DURUMU