16° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.42
 • DOLAR 5.68

2019 Şubat ayı asgari geçim sonuçları

Hareketli Manşet - 11 Mart 2019 13:18 A A

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal KAZAK, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin 2009 Şubat ayı asgari geçim endeksi sonuçları hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Kazak’ın yazılı yaptığı basın açıklaması şöyle;

“Türkiye İstatistik Kurumundan alınan Şubat 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.113,91 TL olarak hesaplanmıştır.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.379,65 Lira olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,14 oranında arttığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %0,57 oranında artmış ve 2.404,41 Lira olarak hesaplanmıştır.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı Şubat ayında 2.454,89 Lira olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Şubat 2019 verilerine göre günlük 51,09 TL olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.532,64 TL olmuştur.

Şubat 2019 itibarı ile ortalama 3.786,21 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %40,48’ini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 922,25 TL olarak belirlenen kira gideri ise Şubat 2019 ortalama maaşının %24,36’sına denk gelmiştir.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %64,84’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %35,16’sı kalmıştır.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Şubat 2019 maaşından geriye yalnızca 1331,23 TL kalmıştır.

KAZAK: YETKİ EHLİNE TESLİM EDİLMELİDİR

Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal KAZAK, öngörüden uzak yetkili konfederasyonun attığı imzalarla kamu çalışanının sürekli kaybettiğine dikkat çekerek, “2019 maaş zamlarının revize edilmesi şart olmuştur” dedi.

Geçtiğimiz toplu sözleşme döneminde memurlara ve emeklilere yapılan maaş zammının enflasyon hedefinin bile gerisinde kaldığını vurgulayan Kazak açıklamasına şu şekilde devam etti.

Geçen yılın enflasyon rakamları %20.30 çıktı. Şubat ayı itibariyle ise %0.16 çıktı. Enflasyon hesaplamasında sepette olan ürünlerin birçoğu geçen ayın fiyatlarıyla aynı olmasına rağmen, çarşıda pazarda artan fiyatlar ne hikmetse TÜİK’te artmıyor.

Kamu çalışanlarının ve emeklilerin enflasyonu açıklanan rakamlara göre çok daha yüksek. Özellikle gıda enflasyonu %50’nin üzerinde. Görülüyor ki Nisan ayı itibariyle enflasyon rakamları yüzde 4’lük zammın üzerine çıkacak. Kamu çalışanları bu enflasyon farkını Temmuz ayında alacak.

O zamana kadar yaşadığı kayıpların telafisi de yok. Kamu çalışanları Ocak ayında %4 zam aldılar Temmuz ayında %5 zam alacaklar. Toplamda da %9. Oysa Hükümetin enflasyon hedefi %16. Şu anda çıkan yıllık enflasyon ise %20 dolaylarında.

Hedeflenen enflasyonun da üzerinde bir durum söz konusu. Onun için 2019 maaş zamları mutlaka yeniden revize edilmelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak her platformda ifade ediyoruz ki; hedef enflasyon %16 ise, en azından onun miktarı kadar ücret artışı yapılmalıdır. Ya da enflasyon gerçekleştiği ay itibariyle ne kadar olmuşsa kamu çalışanlarının maaşlarına hemen o ay yansıtılmalıdır.

Yetkili konfederasyonun yapmış olduğu yanlış işlerin sıkıntılarını kamu çalışanları ödüyor. Memur arkadaşlarımız bu dönem doğru tercih yapmalılardır.

2018 ve 2019 yılları bizler için kayıp, 2020 ve 2021 için masaya oturacağımız bu yıl kamu çalışanlarının, yetki noktasında doğru karar vermesi gerekiyor. Şu ana kadar yaptıkları 4 toplu sözleşmede de başarısız olan yetkili sendikalara yol vermeleri gerekir.

Biz enflasyon kadar ücret artışını kabul etmiyoruz. Bu sendikalar enflasyon hedefinin bile altında imza atıyorlar.

Artık emaneti ehline verme zamanı gelmiştir. Aksi halde kamu çalışanları 2020 ve 2021 yıllarında da kaybetmeye devam edeceklerdir.”

 

 

 

 

Bu haber 42 kez okundu.
Hareketli Manşet - 13:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Psikoterapist Canatar, mutlu olmanın sırlarını açıkladı
  TERAPİDER Genel Başkanı Psikoterapist Uzman Doktor Taner Canatar, mutlu olmanın sırlarını açıkladı.  *MUTLULUK İÇİN ÇABALAMAK MUTLULUK GETİRMİYOR Birleşmiş Milletler, dünya üzerindeki insanların mutluluk fikrini hatırlamaları ve kutlamalar ile farkındalık oluşturmaları için 2012 yılında 20 Mart’ı “ Dünya Mutluluk Günü ” olarak ilan etti. Dünya mutluluk gününde Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER) de mutlu olmanın sırlarını […]
 • 02
  Başkan Fadıloğlu: “Çok daha güçlü bir gönül bağı kuruyoruz”
  Esnaf ve mahalle ziyaretlerini aralıksız devam ettiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, halkın yoğun ilgisi ve sevgisiyle karşılaşıyor. Başkan Fadıloğlu’nun mahalle ziyaretleri, adeta miting havasında gerçekleşiyor. Halka yapılan hizmetleri ve yapılacak hizmetleri anlatmak, varsa sorun, talep, görüşlerini almak adına sık sık esnaf, aile ve mahalle ziyaretleri yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, özellikle gerçekleştirdiği mahalle […]
 • 03
  Ahmet Uzer özür diledi
  Gaziantep’te Gaziray Hattı Projesinin test sürüşü sırasında sarf ettiği “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” sözüyle ilgili AKP Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer’den özür mesajı geldi. Ahmet Uzer tartışma yaratan sözlerinin, “Sevinç ve gururun yaşattığı aşırı coşku haliyle şakadan sarf edildiğini” öne sürerek twitter hesabından yayımladığı mesajla Gazianteplilerden özür diledi. İŞTE O MESAJ “Dün sevinç ve gururun […]
 • 04
  Doğan, Uzer’in sözlerine tepki gösterdi
  Demokratik Sol Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, Ak Parti Milletvekili Ahmet Uzer tarafından vatandaşlara karşı sarf edilen “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” sözlerini eleştirdi. Doğan, ” Siz hangi hakla vatandaşı öküz yerine koyarsınız? Burası Gaziantep! Gaziantep Savunmasında kan döken 6 bin 317 şehidin torunlarının yaşadığı yer. Kimsenin vatandaşa hakaret etmeye hakkı yok” […]
 • 05
  Gaziantep Basketbol kıl payı galibiyeti kaçırdı: 65-66
  Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin 23’üncü haftasında Gaziantep Basketbol, kendi evinde  konuk ettiği Anadolu Efes karşılaşmasında kıl payı galibiyeti kaçırdı.  66-65 mağlup oldu. Ev sahibi ekip Jekiri’nin sayılarıyla beraberliği koruyan Gaziantep Basketbol oyunun kontrolünü bırakmadı. Rakip takım ise Dunston’un atışlarıyla etkili olmaya çalışırken, ilk periyot 15-15 berabere tamamlandı. 2’nci periyotta konuk ekip etkili oldu. Anadolu Efes, pota […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU