2023 İHRACAT HEDEFİ 500 MİLYAR DOLAR | Narkoz Haber
Az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

2023 İHRACAT HEDEFİ 500 MİLYAR DOLAR

Sabit Manşet - 10 Aralık 2011 04:35 A A

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (GAİB) yeni hizmet binasının açılışının yapıldığı ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Türkiyenin ihracatında ilk 1000 içerisinde yerini alan 66 ihracatçının ödüllendirildiği törene Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin katıldı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 66 firmanın Türkiye ihracatında ilk 1000 içerisinde yer alması ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin yeni hizmet binasının açılış törenine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı Mehmet Büyükekşi, sivil toplum örgütleri ile ödül alacak firmalar katıldı.

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz 2850 m2 arsa üzerine 1200 m2 inşaat alanı ile 7 katlı inşa edilen GAİB’in tamamen birliğin kendi imkanları ile inşa edildiğini ve binada emeği geçen herkese teşekür ettiğini belirterek,GAİB olarak şu ana kadar 7.380 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, yıl sonu hedefinin 8 milyon dolar olduğunu ve bunun 5-6 milyon dolarını ise Gaziantep’in gerçekleştirdiğini söyledi. Çıkmaz ayrıca Suriye’de yaşanan sıkıntıları dile getirerek alternatif yollar konusunda yapılan çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı Mehmet Büyükekşi Gaziantep’in gelişiminde ihracatın önemli bir rol oynadığını, Türkiye’nin son 11 aylık verilere göre ihracatının %20 arttığını ve Gaziantep’in bu artışta diğer illere göre performansının yüksek olduğunu söyledi. Büyükekşi; “Katma değeri yüksek ihracata önem verilmesi gerekiyor ve bunun içinde marka ve inovasyon önem arz ediyor. Dünyadaki acımasız rekabetin altından kalkılması için inovasyon önemli. GAİB bünyesinde açılışı yapılan “ Kobi işbirliği ve kümelenme projesi” ile yeni girişimciler ve ihracatçılar yaratabiliriz. Avrupa Birliği ile yapılan bu proje bu manada önemli. “ dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, aslan yattığı yerden belli olur diyerek bu güzel binada güzel projelere imza atılması temennisinde bulundu. Şahin; “bu güne kadar insanı merkezine alan bir politika ürettik. Parayı, bilgiyi, insanı yönetmemiz gerekiyordu ve bugün rekordan rekora koşan bir Türkiye var. İhracatta, büyümede her ay kendi içinde kendi kendine yarışan bir Gaziantep var. Katma değeri yüksek, cari açığı yönetebilen, inovasyonu yüksek bir yol haritası ile yüremeliyiz. Sayın Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan’dan halıcılık sektöründe verdiği destek için teşekkür ediyorum ve burada 12 sektörün GAİB bünyesine girmesi için gerekli çalışmanın yapılmasını kendisinden istiyorum” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yeni binanın Gaziantep ve GAİB’e yakışır bir bina olduğunu, kendi yağı ile kavrulan GAİB’e teşekür etti. Çağlayan” bu bina aslında Gazianteplilerin yapısını gösteriyor. Devletten bir şey almadan destek almadan bir şeyler üreten bir şehir Gaziantep. Geçmişte karma ekonomik sistemde devlet vatandaşına hizmet eder, zararına mal satar ancak bunu misliyle vatandaşından çıkartırdı ama artık serbest piyasa ekonomisi ile bu düzelmiştir. En fazla ihracat yaptığımız Pazar şu an yoğun bakımda. İhracatımızın %57’sini Avrupaya yapıyorduk ve bugün Avrupaya olan ihracatımız %47. Eğer şu an sadece Avrupaya olan ihracatımızdan bahsetmiş olsaydık bugün %20’lik artış yerine %10’luk bir azalıştan bahsedecektik ancak yeni pazarlar oluşturduk ve bugün %20’lik bir artıştan bahsediyoruz. Bunun için tüm ihracatçılara teşekür ediyorum. Bakanlık görevime başladığım günden itibaren 115 ülkeye gezi düzenledik ve 30’dan fazla ülkeye Tim organizasyonu yaptık. Türkiye 8-10 sene öncesine kadar borç aldığı için talimat alan, emir alan bir ülke iken bugün 135 milyar dolar ihracat gerçekleştiren bir ülke artık. 9 yıl önce 600 milyon dolar olan Gaziantep ihracatı bugün 8 milyar dolar. Bu nedenle 2023 teki 500 milyar dolar hedefinde Gaziantep çok önemli. Bugün itibariyle 50 bin olan ihracatçı sayımızı 2023 hedefi için en az 100 bine çıkarmamız gerekiyor ve bu anlamda ekonomik desteklerimiz devam edecek.

SURİYE KENDİ AYAĞINA SIKTI

Suriye yönetiminin halkını ezmesi ile ilgili sıkıntılarımz var. Suriye serbest ticaret antlaşmasını askıya almakla kendi ayağına sıkmış oldu. Keskin sirke küpüne zarar, Türkiye Suriye ekonomisinin can damarıdır. Umut ediyorum ki Suriye yönetimi halkına gereken değeri verir. Şu an sadece Suriye üzerinden yapılan transit ticarette bir sorun yaşanıyor onun haricinde diğer alternatif güzergahlarımızda herhangi bir sorun yok” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesinden en çok ihracat yapan 66 firma temsilcisine ödülleri verildi. Tören, toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Bu haber 81 kez okundu.
Sabit Manşet - 04:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU