16° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.42
 • DOLAR 5.68

Yıldız, “Kadın varsa demokrasi vardır”

Ulusal Haberler - 11 Mart 2019 14:07 A A

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Kadın Komisyonu Başkanı Leyla Yıldız, “Kadın varsa Demokrasi Var”  8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutladı.

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Kadın Komisyonu Başkanı Leyla Yıldız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir.

Tüm dünyada tartışılan kadın kimliği, ülkemizde ırksal, kültürel, etnik,  dini,  ve benzeri farklılıkları içerisinde algılanmakta ve bu farklılıkları ile gerek sosyal gerek siyasal hayatımızı zenginleştirmektedir, Bu zenginlik sadece demokrasimizi güçlendirmemekte aynı zamanda toplumsal ahengimizi de ortaya koymaktadır,  Osmanlıdan günümüze bu çeşitlilik ve kimlik zenginliğini yaşayan ülkemizde kadınlar,    erkeklerle birlikte sosyo-kültürel, siyasal tarihimizin inşa ve ihyasında büyük roller üstlenmişlerdir. Unutulmamalıdır ki,  İstiklal Savaşının Nene Hatun’u, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş’u, bizim kadınlarımızdır. Tarih bu konuda bize şöyle seslenir; Kadının müdahil olmadığı, kafasında yer bulmadığı, hiçbir sosyo-kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz.

Türkiye ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasisi ile gelişirken bu sürece en fazla katkıyı veren kadınlarımız olmuştur.  Takdir edersiniz ki kadınlarımız bu süreçte  kendilerini yenilemekte, geçmişin pratiklerini sorgulamakta ve yine kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum  örgütlerine ihtiyaç duymaktadırlar.  Bu ihtiyaç beraberinde kadın STK’ların sayılarının artmasını ve demokrasiye olan inancı getirmektedir.

Ancak şunu ifade etmek isterim ki, demokrasinin en somut, tek ve en meşru aracı  olan sandığa seçmen olarak kadının iradesinin yansıması  kadınlarımıza yetmemektedir.  Hayatımızı şekillendiren tüm alanlarda, gerek karar alma mekanizmaları, gerek temsil organlarında daha fazla yer almak  ve  geleceğin  şekillenmesinde aktif birey olmayı istemektedirler. Toplumsal ahengimizin ve kalkınmamızın, sivil irademizin devamı için kadın varsa demokrasi var diyoruz.

Toplumda yaşanan şiddet konusunda her insanın büyük sorumlulukları vardır. Kadına şiddet konusunda ise genelde ve öncelikle erkekler sorumludur. Allah’ın en değerli nimetlerinden birisi, kendilerine emanet edilen erkekler! Her şeyden önce şefkati sonsuz olan Rabbimiz, “şefkat kahramanı” olan kadınları sizlere emanet etmiş. Emanete

hıyanet etmeyiniz. Emin ve güvenilir olunuz. Siz eşinizi her türlü kötülükten korumakla görevlisiniz. Başkasının zararlarına karşı göğsünüzü siper etmeniz gerekirken, nasıl olur da asıl zararı veren siz olursunuz? Birisi eşinize kötü söz söylese veya vursa, canınızı ortaya koyarcasına savaşmaz mısınız? Başkasına yasak olan bir şey nasıl olur da size serbest olabilir?

Yapılan araştırmalarda Amerikalıların üçte birinden fazlası, bir erkeği, hanımına veya bir kadın arkadaşına vururken gördüğünü söylemektedir.

            Bu sonuç ailede şiddet araştırması neticesinde anlaşılmıştır.

 1000 kişi üzerinde yapılan anketten, aile içi şiddetle ilgili aşağıdaki neticeler çıkmıştır:

• Yüzde 19’u hırsızlığa veya aile fertlerinin hırsızlıktan dolayı birbirlerine hücum ettiklerine şahit olmuşlardır.

 Yüzde 34’ü de bir erkeğin bir kadını dövdüğünü görmüştür

• Kadınların yüzde 14’ü kocası veya bir erkek arkadaşı tarafından dövüldüğünü itiraf etmiştir

• Yüzde 88’i inanıyor ki: Bazı kişilerin dayak ve zorbalığı, çocukken evde yedikleri dayaktan veya evdeki dayak, saldırı gibi şiddet hareketlerine şahit olmaktan kaynaklanmaktadır.

Bizler kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz.  Cinsiyetler arası adaleti şiar edinen bir dinin mensupları olarak kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyoruz.

İşte bugün bu sorumluluğu yeniden hatırlama vaktidir!

Ülkemizde bu temel prensibi hayata geçiren güzel gelişmeler yaşanmaktadır. Devletimizi yönetenler, kadına karşı şiddetle etkin bir mücadele gerçekleştirmelidir. Kadın istihdamının önündeki engeller kaldırılmalı, ve en önemlisi toplumumuzun huzuru, geleceğimizin teminatı için aile birliğinin güçlenmesi yönünde politikalar yürütülmelidir. Hem kadını, hem erkeği ailenin korunması için seferberliğe davet eden projeler geliştirilmelidir.

Bugün özellikle altını çizmek istediğim bir konu var. Biliyorsunuz Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tam 85 yıl önce verildi.  Ancak bu hak yıllardır hepimizin utancı haline gelen bir eksikliği de beraberinde taşıdı. Kadın gerek millet vekili, gerek vali, kaymakam ve tüm yönetim alanlarında yerini almalıdır.

Kadınların ertelenmiş, ellerinden alınmış hakları artık bir bir iade edilmelidir.

İnanıyorum ki demokratikleşme süreci kadın, erkek ve tüm toplum adına önemli kazanımlar getirmeye devam edecek. Kadınların mantık, duygu, kültür ve his zenginliğinin toplumsal, siyasal, akademik, ekonomik her alanda parıltısının görülmesi devam edecek.

Hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren, küçük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, güçsüz bedenlerin güçlü kahramanları kadınlar bugün dünya kadınlar günü, dünyanın dört bir tarafında, çocuklarıyla savaşın ortasında kalan veya çeşitle nedenlerle hak hukuk adalet ve demokrasi mücadelesi veren kadınları yürekten destekliyor, verdikleri mücadelede zafer diliyoruz.

Yaşamın en güzel rengidir kadın, hatta tüm renkleridir. O renkleri soldurmamak gerek, Hayatın en muhteşem kokusudur kadın,  Bir erkeğin ruhuna can katandır kadın. Canını yakmamak, ömrüne ömür katmak gerek. Sadece ana değildir kadın, anaya duyduğun kadar saygı duyman gerek. Rabbimin erkeğe emanetidir kadın, o değerli emanete ihanet etmemek gerek. Ne sözler yeterli gelir kadını anlatmaya, ne süslü cümleler. yazmak. Satırların yetmezliğidir kadın. Önce İNSAN olduğunu kabul etmek gerek. Kendin için hak saydığın her şey kadının da hakkıdır. Unutmamak gerek. Sadece bir özel günü ona adamaktan çok, tüm günleri onlara mutlu kılmak gerek.

  İnsanca yaşamak, yaşatmak dilegiyle…”

  

                                      

                                                        

Bu haber 43 kez okundu.
Ulusal Haberler - 14:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Psikoterapist Canatar, mutlu olmanın sırlarını açıkladı
  TERAPİDER Genel Başkanı Psikoterapist Uzman Doktor Taner Canatar, mutlu olmanın sırlarını açıkladı.  *MUTLULUK İÇİN ÇABALAMAK MUTLULUK GETİRMİYOR Birleşmiş Milletler, dünya üzerindeki insanların mutluluk fikrini hatırlamaları ve kutlamalar ile farkındalık oluşturmaları için 2012 yılında 20 Mart’ı “ Dünya Mutluluk Günü ” olarak ilan etti. Dünya mutluluk gününde Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER) de mutlu olmanın sırlarını […]
 • 02
  Başkan Fadıloğlu: “Çok daha güçlü bir gönül bağı kuruyoruz”
  Esnaf ve mahalle ziyaretlerini aralıksız devam ettiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, halkın yoğun ilgisi ve sevgisiyle karşılaşıyor. Başkan Fadıloğlu’nun mahalle ziyaretleri, adeta miting havasında gerçekleşiyor. Halka yapılan hizmetleri ve yapılacak hizmetleri anlatmak, varsa sorun, talep, görüşlerini almak adına sık sık esnaf, aile ve mahalle ziyaretleri yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, özellikle gerçekleştirdiği mahalle […]
 • 03
  Ahmet Uzer özür diledi
  Gaziantep’te Gaziray Hattı Projesinin test sürüşü sırasında sarf ettiği “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” sözüyle ilgili AKP Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer’den özür mesajı geldi. Ahmet Uzer tartışma yaratan sözlerinin, “Sevinç ve gururun yaşattığı aşırı coşku haliyle şakadan sarf edildiğini” öne sürerek twitter hesabından yayımladığı mesajla Gazianteplilerden özür diledi. İŞTE O MESAJ “Dün sevinç ve gururun […]
 • 04
  Doğan, Uzer’in sözlerine tepki gösterdi
  Demokratik Sol Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, Ak Parti Milletvekili Ahmet Uzer tarafından vatandaşlara karşı sarf edilen “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” sözlerini eleştirdi. Doğan, ” Siz hangi hakla vatandaşı öküz yerine koyarsınız? Burası Gaziantep! Gaziantep Savunmasında kan döken 6 bin 317 şehidin torunlarının yaşadığı yer. Kimsenin vatandaşa hakaret etmeye hakkı yok” […]
 • 05
  Gaziantep Basketbol kıl payı galibiyeti kaçırdı: 65-66
  Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin 23’üncü haftasında Gaziantep Basketbol, kendi evinde  konuk ettiği Anadolu Efes karşılaşmasında kıl payı galibiyeti kaçırdı.  66-65 mağlup oldu. Ev sahibi ekip Jekiri’nin sayılarıyla beraberliği koruyan Gaziantep Basketbol oyunun kontrolünü bırakmadı. Rakip takım ise Dunston’un atışlarıyla etkili olmaya çalışırken, ilk periyot 15-15 berabere tamamlandı. 2’nci periyotta konuk ekip etkili oldu. Anadolu Efes, pota […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU