26 YILLIK EŞİNE BÖBREĞİNİ VERDİ | Narkoz Haber
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

26 YILLIK EŞİNE BÖBREĞİNİ VERDİ

Hareketli Manşet - 08 Aralık 2011 18:23 A A

Gaziantep’te yaşayan 8 çocuk babası Murat Çelik eşi Zerga Çelik’in bağışladığı böbrekle yeniden sağlığına kavuştu. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde başarıyla gerçekleşen nakille yeni bir hayata başlayan Murat Çelik “Fazla kilolarıma rağmen nakil olabildiğim için çok mutluyum” dedi.

Gaziantep’te yaşayan 48 yaşındaki Murat Çelik’e yaklaşık üç ay önce ayaklarında şişme ve yara nedeniyle gittiği doktor kontrolünde böbreklerinde de sorun olabileceği yönünde uyarıda bulunuldu. Çeşitli hastanelere başvuran ancak hastalığı ile ilgili bir türlü teşhis konulamayan Murat Çelik bir süre sonra böbrek yetmezliği sorunu olduğunu öğrendi. Gaziantep ve Antalya’da nakil olmak için çeşitli hastanelere başvuran Çelik, fazla kiloları nedeniyle nakil yapılamayacağı gerekçesi belirtilerek geri çevrildi. Artık umudunu kaybetmek üzere iken bir arkadaşının tavsiyesi ile Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvuran Murat Çelik’e Medical Park Özel Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif ve Doç. Dr. Serdar Kaçar Başkanlığı’nda gerçekleşen ameliyatla, 26 yıllık eşi Zerga Çelik’ten alınan böbrek, başarıyla nakledildi.

Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Çelik, eşiyle mutlu bir hayat sürdürdüklerini ve böyle fedakar bir eşe sahip olduğu için kendini çok şanslı hissettiğini söyledi. Eşinden aldığı böbrekle yeni bir hayata başlayan Murat Çelik, şunları kaydetti:

İŞLEMLER ÇOK HIZLI

“Aileden üç dört kişi daha böbreğini bağışlamak istedi ama eşimden nakil olmayı tercih ettim. Şimdi çok sağlığım çok iyi. Ameliyatta çektiğimiz sıkıntı diyalizde kaldığımız bir saatten bile daha kolay. Nakil olmak isteyip karar veremeyenlere tavsiye ederim. Diyalizde uzun kaldığınızda oradakilerin tavrı bile bir süre sonra değişiyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nin hem personelinden hem de merkezin nakil hastaları için kolaylaştırılmış sisteminden çok memnun kaldım. Kilolarım nedeniyle gittiğim iki hastane beni nakil yapmazken Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde çok kısa sürede işlemlerim tamamlanıp nakil olabildim. Nakil sürecinde evrak hazırlıkları çok uzun sürüyor gerekçesiyle çoğu diyaliz hastası, nakil olmayı erteleyip diyalizi tercih edebiliyor. Hocalarıma beni geri çevirmedikleri ve yeniden sağlığıma kavuşturdukları için çok teşekkür ediyorum.”

Eşinin her gün diyalize girmesine gönlü razı olmadığını belirten Zerga Çelik ise “Şimdi çok mutluyum. Eşim hızla iyileşiyor, sağlığına kavuşuyor” diyerek şöyle devam etti:

HERKES ORGANLARINI BAĞIŞLAMALI

“Eşim ile 26 yıllık evliyiz. Sağlık söz konusu olduğunda sadece kendini düşünüp bencil olamıyorsun. Evde de biri hasta ise sen de sağlıklı da olmuyorsun. Eşime böbrek nakli yapılması gerektiğinde hemen bağışlamak istedim. Diyalize kalmasını istemedim. Şimdi son derece  sağlıklı. Erken nakil olduğumuz için çok sıkıntı ve acı çekmeden sağlığımıza kavuşmuş olduk. Eşim de ben de çok mutluyuz.”

NAKİL HASTALARI ÜCRET ÖDEMEDEN NAKİL OLABİLİYOR

Böbrek Naklinin önemine değinen Medical Park Göztepe Organ Nakli Merkezi Üroloji Uzmanı Op.Dr.Aşkın Eroğlu” Murat bey bize gelmeden önce iki organ nakli merkezine başvurmuş, ancak fazla kiloları olduğu için ameliyat edilmemiş. Doğrudur, obez kişilerin ameliyat komplikasyonları biraz daha fazladır. Ancak Murat beyle görüştüğümüzde daha önce defalarca diyetisyenler kontrolünde kilo vermeyi denediğini ancak başarılı olamadığını öğrendik. Dolayısıyla kilo veremiyor diye böbrek naklinden vazgeçmeyi de içimize sindiremedik” dedi. Op.Dr.Eroğlu” Bunun yanı sıra hastanemizde böbrek nakli hazırlık tetkikleri 4-5 gün gibi kısa bir sürede tamamlanarak hastalarımız herhangi bir ücret ödemeden hastanemizde nakil olabiliyorlar. Üstelik nakil olan hastalarımızın rutin kontrollerini bulundukları illerdeki Medical Park Hastanelerinde bizzat kendimiz gelerek yapıyoruz.  Bu da hastalarımız için çok büyük bir kolaylıkşeklinde konuştu.

Medical Park Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr.Süleyman Tilif ise şu bilgileri verdi.”73 milyonluk ülkemizde 365 gün boyunca olan bağış sayısı sadece 246. Dolayısıyla hastalarımız diyalizde ölüyorlar. Canlı vericiye ameliyat dışında hiçbir zararı olmadığında nakli gerçekleştiriyoruz. Ve hastalarımız normal yaşantılarına dönerek 08-17.00 mesailerinde çalışabiliyor ve sağlıklı bir insanın yediği içtiği her şeyi yapabiliyorlar.Hastalarımıza canlı vericileri varsa bize başvurmalarını öneriyoruz”

Bu haber 107 kez okundu.
Hareketli Manşet - 18:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU