Bakışgan, "Adını Kadın Cinayeti Koyduk" - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
38° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Bakışgan, “Adını Kadın Cinayeti Koyduk”

Siyaset - 27 Temmuz 2020 18:12 A A

Vatan Partisi Gaziantep Öncü Kadın Başkanı Ayşe Bakışgan Kadın Cinayetlerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada

“Kadın Cinayeti” dediğimiz bu utançla yaşıyoruz. Bu utanç hepimizin” diyerek tepki gösterdi.

“Kadına şiddet konusu toplumsal bir olaydır.Kendi toplumu içinde, kendi ülke gerçekleri ile uğraşan kadın şiddet görmez” ifadelerini kullanan Bakışgan’ın yazılı açıklaması şöyle:

ADINI KADIN CİNAYETİ KOYDUK

“Hayalleri ile birlikte toprağa gömülen üniversiteli kızlarımız.Umutları ile birlikte yakılan, su birikintilerin de cesetlerini aradığımız,adını haberlerde duyduğumuz, resimlerini gazete sayfalarında gördüğümüz, adına da “KadınCinayeti” dediğimiz bu utançla yaşıyoruz. Bu utanç hepimizin.

Nereden nereye geldik? Bakın televizyon dizilerine; sevdiği Leyla’ ya kavuşmak için çöllere düşen Mecnun’nun aşkı yok.Uğruna dağları delen Ferhat’ın Şirin’i de yok.Adını her yerde duyuran, dağa, taşa, kurda, kuşa sevgilisini soran Keremi’in Aslı’sına da göremezsiniz.

Gördüğümüz; hayal peşinde koşan, film çekimi yapılan kiralanmış villaları kendisinin sanan kadınlarla dolu.Şiddet gören, hakarete uğrayan, sahibi olduğu zengin erkeğin sempatik köleliğini kabullenmiş kadın tipi görürsünüz.Onlarca yıldır kurtuluş diye, demokrasi diye insane hakları diye ve kadının kurtuluşu diye umut bağlanan ABD ve AB sevdalılığının kadınımızı getirdiği yer.Üretmeyen, sorumluluk almayan, kendi kültüründen kopmuş, vatandiye, millet diye bir derdi olmayan birkadın tipi. Bu kadın bizim kadınımız değil.

Kadına karşı şiddet bu sistemin yarattığı bir sorundur. Bu sorunu; ah şu erkekler diyerek çözemezsiniz. Kadınları koruma evlerine kapatarak da çözemezsiniz .Kadınları çocuk doğuran, erkeğine hizmetçilik yapan, şeyhlerin müritleri yaparak çözemezsiniz .Kadınları kültürlerinden, üretimden, memleket ve millet sorunlarından kopararak çözemezsiniz.

Kadına şiddet konusu toplumsal bir olaydır.Kendi toplumu içinde, kendi ülke gerçekleri ile uğraşan kadın şiddet görmez. Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye mermi yetiştirmeye çalışan kadınımızın tacize uğrarım kaygısı varmıdır? Antepli Yirik Fatma erkek çetelerle birlikte düşmana kurşun atarken yanındaki erkeklerin tecavüze uğrarım diye bir tereddütü var mıdır? Erzurumlu Kara Fatma’nın, Aşık olduğu çete reisi ne benim yerim senin yanındır diyerek birlikte, Yunan işgalcilerine karşı savaşan Gördesli Makbule’nin tacize uğrarım diye bir kaygıları var mıdır? Daha dün Cumhuriyet yürüyüşlerinde, 10 Kasım’larda Silivri kapılarında “ Mustafa Kemalin Askerleriyiz” diye bağırarak barikatları yıkan kadınlarımızın taciz diye, tecavüz diye, kırgın olduğu sevgilisi tarafından öldürülürüm diye bir tereddütü var mıdır?

Vatanımız da yetişen Ozanımız Aşık Veysel’in hikayesini hepimiz biliriz.Aşık Veysel’in eşi bir adama kaçmaya kalkınca ,onun gittiği yerde başkasına muhtaç olmaması için ,ayakkabısının altına para saklayıp yüce gönüllülüğünü sergilemiştir.Oysa günümüzde “ya benimsin,ya kara toprağın “ anlayışı yaygınlaşmıştır.

Kadın cinayetleri sorunu bağımsızlık sorunudur. Özgürleşme sorunudur. Eğitim sorunudur. Üretim sorunudur. Bu sorunu erkekleri lanetleyerek çözemeyiz.Sadece cezaların yetersizliğine bağlayamayız .Bu sorun tüm milletin sorunudur.Çözüm de tüm milletin gayreti ile olur.

Biz VATAN PARTİSİ olarak diyoruz ki :

Bu sorun kadın sorunudur,erkek, genç, yaşlı herkesin sorunudur. Türkiye’ nin sorunudur. Sorunun kaynağı bellidir.Geriye dönüp baktığımız da Türkiye, Atatürk Devrimlerinden uzaklaşıp emperyalist sistem içerisine girdikçe gericileşmiş, sorunları artmış topluma çözümsüziük hakim olmuştur. Çözüm: Atatürk Devrimi Proğramını uygulamaktır .Erkekle kadın arasındaki fiili eşitsizliği, kadına karşı ayrımcılığı, her türlü şiddeti ve cinsel tacizi ortadan kaldırmak için toplumun herkesimi seferber edilecektir .Kadının toplum hayatında ve üretimde yer almasını ve gelişmesini engelleyen orta çağ kurumları ve ilişkileri tasfiye edilecektir Kadınların siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda önder roller üstlenmesi sağlanacaktır.

KADIN ERKEK TÜM TOPLUM EL ELE. BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNE.”

 

Bu haber 51 kez okundu.
Siyaset - 18:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU