logo

Gaziantep Milletvekili Erdoğan, “Her zaman esnafımızın yanındayız”

Gaziantep Milletvekili Erdoğan, “Her zaman esnafımızın yanındayız”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan TBMM’de yapmış olduğu konuşmada; “AK Parti Hükümetleri olarak her zaman esnafımızın yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan,  Esnafa kira, elektrik, su, doğal gaz ödemeleri karşılığında belirlenecek miktarda hibe ödeme yardımı yapılacağı müjdesini verdi.

Gaziantep Milletvekili Erdoğan konuşmasında:

“Perakende ticaret sektörüne yönelik ilk yasal düzenleme niteliği taşıyan 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda, sektörün değişen dinamik yapısına bağlı olarak sektörden gelen taleplerin karşılanması için belirli değişiklikler yapılması gündemimizdedir.

Perakende ticaret sektörü, Türkiye’deki ticari faaliyetler bakımından oldukça önemli bir yer tutmakta olup, istihdama büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Türkiye’de bulunan 3,2 milyondan fazla işletmenin yaklaşık 733 bini perakende sektöründe faaliyet göstermekte olup, sektör cirosu yaklaşık 931 milyar TL. dir. Bu kapsamda perakende işletmelerin coğrafi işaretli ürünler ile yöresel ürünlere ayrılan yüzde 1’lik raf alanını 5 katına kadar artırma yetkisini planlamaktayız.

Esnafımıza; kira, elektrik, su, doğal gaz ödemeleri karşılığında belirlenecek miktarda hibe ödeme yardımı yapılacaktır.

Özellikle esnaf ve sanatkar işletmeleri ile mikro ticari işletmelere belli avantajlar sağlanması ve rekabet güçlerinin desteklenmesi için tedarik ve dağıtım kooperatiflerinin kuruluşlarının kolaylaştırılması, bu tür kooperatiflere işlerlik ve kurumsal kimlik kazandırılarak istikrarlı bir şekilde faaliyet gösterebilmelerinin desteklenecektir.

Esnaf ve sanatkarın, yüzde 50 ve yüzde 100 faiz indirimli kredilerle desteklenmeye devam edilmekte olup, 2020 yıl içinde, geçen yıllardan devirler hariç 962 bin 302 esnaf ve sanatkara toplam 40,3 milyar lira tutarında faiz indirimli kredi kullandırılmıştır. Ekonomik İstikrar Kalkanı Tedbir Paketi olmak üzere, çeşitli destek mekanizmaları ile bugün Resmi Gazetede yayınlanarak hayata geçirilmiştir.

Sürecin gidişatına göre de yeni destekler hayata geçirilmeye devam edilmektedir.

Doğrudan hibe desteği 3 ay boyunca aylık 1000 lira olarak belirlenmiştir.

Buna ilave olarak, destekten yararlanan kişilerden iş yeri kira olanlara 3 ay boyunca, büyük şehirlerde 750 lira, diğer illerde ise aylık 500 liralık kira desteği verilecek.

Bu süreçte salgından etkilenen sektörlerde mücbir sebep kapsamında muhtasar ve KDV, SGK primlerinin 6’şar ay ertelendiğini, pek çok faaliyet alanında KDV’nin yüzde18’den yüzde 8’e, yine bazı alanlarda yüzde 8’den yüzde 1’e indirildiğini, iş yeri kiralamalarında stopajın yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmüştür. Kredi ve kefalet kooperatiflerine olan gecikmiş borçları için de yapılandırma imkanı sağlanmış olup bu kapsamda yaklaşık 30 bin esnafımızın toplam 650 milyon TL tutarındaki gecikmiş borcu yapılandırılmıştır.

Hükümetimiz esnaf ve sanatkarımızın korunması ve hızlı bir şekilde büyümesini sağlamak için geçmişte olduğu gibi bundan sonrada her zaman esnafımızın yanında olacaktır” ifadelerini kullandı.

66 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?