logo

 ” 7 Bölgemiz Tek Ülkemiz” Koleksiyonuna Büyük İlgi

 ” 7 Bölgemiz Tek Ülkemiz” Koleksiyonuna Büyük İlgi

” 7 Bölgemiz Tek Ülkemiz” Koleksiyonuna Büyük İlgi

Ünlü Oyuncu Didem Taslan’ın muhteşem sunumu ve Film -San Vakfı Genel Müdürü, Ünlü Gazeteci, Yazar Kıvanç Terzioğlu’nun katkılarıyla. Uluslararası Moda Tasarımcısı, Giyim Tarihi Araştırmacısı Arzu Yetiş Kocatepe’nin “7 Bölgemiz, Tek Ülkemiz” adlı Koleksiyonun parçası olan özel kıyafet 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde sergilendi.

Tasarımcı Kocatepe, “Her bölgemizden aldığımız özel dokuma kumaşlar, işlemeler ve aksesuarlardan oluşan malzemelerle tasarlanan bu modernize kıyafetin birçok anlamı içinde barındırdığını belirtmek isterim” dedi.

Kocatepe: “Son yıllarda Dünya’da ve Ülkemizde maalesef Kadına karşı şiddetin ve Kadın Cinayetlerinin artması hepimizi derinden yaralamaktadır. Bu anlamda bizde bugünde “Bizim Kadınlarımız Güçlüdür” mottomuzla bu etkinliği hazırladık. Anadolu’muzun ve Trakya’mızın bereketli topraklarından gelen Atalarımızın, zengin Kültürel Kadim Miraslarını aktararak günümüze ulaşmış kadınlarımız kutsaldır. Binlerce yıllık bilgelikleriyle kimi zaman ana olmuş, kimi zaman tüccar olmuş, kimi zaman terzi olmuştur. Geleneklerini, örf ve adetlerini günümüze kadar taşımış ve her zaman güçlü, her zaman ayakta durmayı başarmış ve başaracaktır. Öğleki artık günümüzde de her alanda çalışıp başarılı işlere imzasını atmaktadır kadınlarımız. Bu özel kıyafette Ülkemizin 7 bölgesinden tek tek aldığım Gaziantep’in Kutnu Kumaşı, Karadeniz’in Keşan’ı, Bursa’nın ipeği sateni, Antalya’nın Gılamık dokuması, Edirne’nin hesap işi yağlığı, Elâzığ’ın iğne oyası, Ankara’nın tiftiği, Şile bezi, Erzurum’un kadifesi ve antika Mor Yörük cepken ile tamamladım. Mor Cepkenin çok özel bir anlamı vardır. Yörük kadını eğer eşinden eziyet veya aldatma görürse yüzyıllardır gelen adeti olan çeyiz sandığından mor cepkenini çıkarır giyer ve meydanda görünen bir yere çıkarmış. Bunu gören ailesi, köylüler onu korurmuş. Böylece eşini boşadığını da ilan etmiş olurmuş adeta. Adam yaptığı ile rezil olur artık dışarı çıkamaz hale gelirmiş. Birçok araştırmacı bunun üzerine yazılar, kitap, sergiler, sunumlar yapmıştır. Yüzyıllardır süregelen adetlerimizde kadın hakları nasılda korunabiliyormuş. Buna özellikle dikkat çekmek istiyorum. Benim de ailemden gelen antika Mor Cepkeni bu özel kıyafetle tamamlayarak 8 Mart’ta farkındalık yaratıp; Eline özel tasarladığım ve dışı günümüzün modern kadınlarından oluşan kumaş ile buketlediğim buğday, üzerlik otu ve mor çiçek demeti ve tacı ile Anadolu’muzun, Trakya’mızın bereketli topraklarından gelen kadınımızın gücünü vurgulamak istedim” ifadelerini kullandı.

Film-San Vakfı Müdürü Kıvanç Terzioğlu, Kocatepe’ye etkinlik için teşekkür ederek, “Başta Şehit ve Gazi annelerimizin ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi.

Didem Taslan ise Film-San Vakfı Kurucu ve Şeref Üyesi Arzu Yetiş Kocatepe’nin tasarladığı bu özel kıyafeti taşımak ve sergilemekten çok memnun oldum. Bende şiddetin olmadığı Kadınlar Günü Kutlamak dileğiyle tüm Kadınlarımızın gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Oyuncu Didem Taslan: Böylesine güzel bir günde 8 Mart’ta böylesine özel bir kıyafeti tanımaktan dolayı çok mutluyum. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

 " 7 Bölgemiz Tek Ülkemiz" Koleksiyonuna Büyük İlgi

” 7 Bölgemiz Tek Ülkemiz” Koleksiyonuna Büyük İlgi

 

Etiketler: » » » »
535 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?