logo

ANLAMLI GÜNDE ANLAMLI BULUŞMA

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Gaziantep şubesi tarafından düzenlenen  1 yazar 5 şair imza gününde yazar ve şairler okurları ile buluştu.

Beşi bir arada imza günü ilk defa yapıldı. Gaziantep’te ilk kez beş şair, 1 yazar aynı gün ve yerde imza güzü düzenledi.

İLESAM tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının kutlandığı anlamlı günde düzenlenen 1 yazar 5 şair imza gününde, yazar ve şairler okurlarıyla  Yaşar Cevizli Mağazalarında buluştu. Yazar Bülent Ağcabay, Şairler; Mehmet Türkan, M. Yıldırım Katrancı, Muammer Karadeniz, Pınar Atay, Öner Çağlar’ın katılımı ile düzenlenen etkinlikte ortak amacın Gaziantep’te son yıllarda sanatsal ve kültürel anlamda kaybolan etkinin yeniden canlandırılması olduğu vurgusu yapıldı. İmza gününe katılan okurlar bu tür etkinliklerin daha sık yapılması gerektiğini ifade ederken kitaplara yoğun ilgi gösterdi.

Gazeteci-Yazar Bülent Ağcabay’ın “68’lilerin Kırkayak Kahvesi” adlı araştırma kitabı 3. baskısını yaparken, Şair Muammer Karadeniz “Huzur Teknesi”, Şair Yıldırım Katrancı “Bergüzar”, Şair Pınar Atay “Kasım Düşü”, Şair Öner Çağlar “Kayıp Yüklem” ve Şair Mehmet Türkan “Şiir Ola” adlı kitaplarıyla okurlarının karşısına çıktılar.

Gazeteci-Yazar Bülent Ağcabay 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının kutlandığı bu önemli günde bu tür kültürel faaliyetlerin yapılmasını çok anlamlı bulduğunu belirterek, “ancak bir gerçeği de ifade etmek gerekir ki küçük Buhara diye anılan bu kent kültürel anlamda yoğunluğu artık yavaş yavaş hissettirmemeye başladı. Cumhuriyetten, harpten çıkmış bir şehirden kültürel anlamda yoğunluk 50’li yıllara kadar çok  fazla iken bu günlerde bireysel kitaplarla bu olgu sürdürülmeye çalışılıyor. Gaziantep’te Cevizli Kitabevi’nin Yayınevine dönüşmesi çok anlamlı. Ben Gaziantep’in gerçek kimliğine, Cumhuriyet öncesi küçük Buhara kimliğine kavuşması temennisinde bulunuyorum” dedi.

Şair Muammer Karadeniz şiir üzerine çok şey söylenebileceğini, Şiirin kendisinde tadı çağrıştırdığını, bunun yemek tadı değil ağız tadı, ruh ve mana tadı olduğunu söyledi. Karadeniz; “  Söyleyene değil söyletene bakmayı, görüntüye değil içeriğe ulaşmayı deniyorum. Edebi kurallara uygun şiirler yazmayı çok isterdim ama, şu ana kadar kısmet olmadı. Bunda da vardır bir hayır diyor ve naçizane aklıma estikçe yazıyorum, okuyanlar da şiir diyor bu yazılara. Şiir ve şaire dair bir şeyler söyleyecek olursak; bana göre şiir; önce kasıyor yazarını, yoruyor, yıpratıyor, sonra da öyle bir aydınlığa erdiriyor ki, okuyucunun aldığı mesaj ne olursa olsun, şiirin yazarı işte o zaman bir sıfat alabiliyor. Bu da bana göre, insanoğlunun hissiyatıyla alabileceği yegane unvandır, o da “şair”. Çekilen tüm yorgunluklara değer bir uğraş, şiir yazmak. Şiirde bir parça bulan okuyucu da dünyanın en güzel zevklerinin avcısıdır bana göre. Bu güne kadar hiç kin ve nefret aşılayan, insani olmayan değerleri öven bir şiire rastlamadım. Çünkü, bence her şiir güzele ve güzelliğe yöneliktir” dedi.

Aynı zamanda resim öğretmeni olan şair Öner Çağlar, ilköğretim döneminden itibaren yazmış olduğu şiirlerini kitap haline getirme şansı bulduğu için çok mutlu olduğunu, özellikle gençlerin kitap okuma alışkanlıkların artırılmasının sağlanması için bu tür etkinliklerin daha fazla yapılması gerektiğini söyledi.

Dördüncü kitabı çıkan şair Mehmet Türkan; “ülkemizin düşünen, okuyan ve yorumlayabilen kişilere ihtiyacı bulunmaktadır. Şiirin tarifi yoktur, duygu selidir. İnsanlara ulaşabilmenin değişik bir yöntemidir. Bazen tanrıya, bazen sevgiliye yazılır. Şiir aslında okuyucuya ulaşılabilmesi için yazılması gereken en güzel yazı şeklidir” dedi.

Etiketler: » » »
613 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?