ANLAMLI GÜNDE ANLAMLI BULUŞMA | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.89

ANLAMLI GÜNDE ANLAMLI BULUŞMA

Eğitim - 02 Kasım 2011 02:04 A A

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Gaziantep şubesi tarafından düzenlenen  1 yazar 5 şair imza gününde yazar ve şairler okurları ile buluştu.

Beşi bir arada imza günü ilk defa yapıldı. Gaziantep’te ilk kez beş şair, 1 yazar aynı gün ve yerde imza güzü düzenledi.

İLESAM tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının kutlandığı anlamlı günde düzenlenen 1 yazar 5 şair imza gününde, yazar ve şairler okurlarıyla  Yaşar Cevizli Mağazalarında buluştu. Yazar Bülent Ağcabay, Şairler; Mehmet Türkan, M. Yıldırım Katrancı, Muammer Karadeniz, Pınar Atay, Öner Çağlar’ın katılımı ile düzenlenen etkinlikte ortak amacın Gaziantep’te son yıllarda sanatsal ve kültürel anlamda kaybolan etkinin yeniden canlandırılması olduğu vurgusu yapıldı. İmza gününe katılan okurlar bu tür etkinliklerin daha sık yapılması gerektiğini ifade ederken kitaplara yoğun ilgi gösterdi.

Gazeteci-Yazar Bülent Ağcabay’ın “68’lilerin Kırkayak Kahvesi” adlı araştırma kitabı 3. baskısını yaparken, Şair Muammer Karadeniz “Huzur Teknesi”, Şair Yıldırım Katrancı “Bergüzar”, Şair Pınar Atay “Kasım Düşü”, Şair Öner Çağlar “Kayıp Yüklem” ve Şair Mehmet Türkan “Şiir Ola” adlı kitaplarıyla okurlarının karşısına çıktılar.

Gazeteci-Yazar Bülent Ağcabay 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının kutlandığı bu önemli günde bu tür kültürel faaliyetlerin yapılmasını çok anlamlı bulduğunu belirterek, “ancak bir gerçeği de ifade etmek gerekir ki küçük Buhara diye anılan bu kent kültürel anlamda yoğunluğu artık yavaş yavaş hissettirmemeye başladı. Cumhuriyetten, harpten çıkmış bir şehirden kültürel anlamda yoğunluk 50’li yıllara kadar çok  fazla iken bu günlerde bireysel kitaplarla bu olgu sürdürülmeye çalışılıyor. Gaziantep’te Cevizli Kitabevi’nin Yayınevine dönüşmesi çok anlamlı. Ben Gaziantep’in gerçek kimliğine, Cumhuriyet öncesi küçük Buhara kimliğine kavuşması temennisinde bulunuyorum” dedi.

Şair Muammer Karadeniz şiir üzerine çok şey söylenebileceğini, Şiirin kendisinde tadı çağrıştırdığını, bunun yemek tadı değil ağız tadı, ruh ve mana tadı olduğunu söyledi. Karadeniz; “  Söyleyene değil söyletene bakmayı, görüntüye değil içeriğe ulaşmayı deniyorum. Edebi kurallara uygun şiirler yazmayı çok isterdim ama, şu ana kadar kısmet olmadı. Bunda da vardır bir hayır diyor ve naçizane aklıma estikçe yazıyorum, okuyanlar da şiir diyor bu yazılara. Şiir ve şaire dair bir şeyler söyleyecek olursak; bana göre şiir; önce kasıyor yazarını, yoruyor, yıpratıyor, sonra da öyle bir aydınlığa erdiriyor ki, okuyucunun aldığı mesaj ne olursa olsun, şiirin yazarı işte o zaman bir sıfat alabiliyor. Bu da bana göre, insanoğlunun hissiyatıyla alabileceği yegane unvandır, o da “şair”. Çekilen tüm yorgunluklara değer bir uğraş, şiir yazmak. Şiirde bir parça bulan okuyucu da dünyanın en güzel zevklerinin avcısıdır bana göre. Bu güne kadar hiç kin ve nefret aşılayan, insani olmayan değerleri öven bir şiire rastlamadım. Çünkü, bence her şiir güzele ve güzelliğe yöneliktir” dedi.

Aynı zamanda resim öğretmeni olan şair Öner Çağlar, ilköğretim döneminden itibaren yazmış olduğu şiirlerini kitap haline getirme şansı bulduğu için çok mutlu olduğunu, özellikle gençlerin kitap okuma alışkanlıkların artırılmasının sağlanması için bu tür etkinliklerin daha fazla yapılması gerektiğini söyledi.

Dördüncü kitabı çıkan şair Mehmet Türkan; “ülkemizin düşünen, okuyan ve yorumlayabilen kişilere ihtiyacı bulunmaktadır. Şiirin tarifi yoktur, duygu selidir. İnsanlara ulaşabilmenin değişik bir yöntemidir. Bazen tanrıya, bazen sevgiliye yazılır. Şiir aslında okuyucuya ulaşılabilmesi için yazılması gereken en güzel yazı şeklidir” dedi.

Bu haber 263 kez okundu.
Eğitim - 02:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU