Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

ANONİM VE LİMİTED ŞİRKETLERE UYARI!

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Genel Sekreteri Halil Göçer, Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre anonim şirketlerin esas sözleşmelerinin, limited şirketlerin ise şirket sözleşmelerinin 1 Temmuz 2013 tarihine kadar yeni TTK ile uyumlu hale getirmeleri gerektiğini söyledi.

Bu çerçevede Gaziantep Ticaret Odası ile Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası işbirliği ile düzenlenen “Limited ve Anonim Şirketlerin Genel Kurulları ve Ticaret Uygulamaları” konulu toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak Ticaret Sicil Müdürü Ayla Düzgören ve Ticaret Sicil Müdür Yardımcısı Zehra Koç Çelik katıldı. Toplantının açılışında konuşan Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Rıdvan Köksüzer ile Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay Anonim ve Limited şirketleri bu konuda uyararak, şirketlerin sözleşmelerini 1 Temmuz 2013 tarihine kadar uyumlu hale getirmelerini istediler.

Gaziantep Ticaret Odası Genel Sekreteri Halil Göçer, şu ana kadar şirket sözleşmelerini yeni Türk Ticaret Kanunu’na uyumlaştıramayan şirketlerin genel kurul toplantılarını 1 Temmuz 2013 tarihine kadar yapmaları gerektiğini, aksi halde şirketlerin özel sözleşme hükümleri yerine yeni TTK hükümlerinin uygulanacağını söyledi.

Limited şirketlerdeki yasal zorunlulukları hakkında bilgi veren Göçer, TTK 623. maddesinde “En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir.” ifadesi yer aldığını belirtti. Göçer, “Şirketin birden fazla müdürünün bulunması halinde, bunlardan biri, şirketin ortağı olup olmadığına bakılmaksızın, genel kurul tarafından müdürler kurulu başkanı olarak atanır’ denilmektedir. İlgili kanun maddelerine istinaden limited şirketlerde ortak dışından tek müdürü olan şirketlerin en az bir ortağı müdür olacak şekilde tescil edilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

1 Temmuz 2013’ten itibaren bağımsız denetime tabi olan şirketlerin internet sitesi açmalarının zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Göçer, şunları kaydetti: “Sermaye şirketleri 1 Temmuz 2013’ten itibaren kurulan şirketlerin, kuruluşlarının ticaret siciline tescil edildiği tarihten itibaren üç ay içinde internet sitesi açmaları gerekecek. Herhangi bir mağduriyet ve hak kaybı yaşanmaması için üyelerimizin bu konularda hassas davranmaları gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » »
375 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?