Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

ANTİ-DAMPİNG VERGİSİNİ OLUMLU BULUYORUZ

Platformun başkanlığını Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu’nun yaptığıTürkiye’nin Üretimi Türkiye’nin İhracatı Platformu, tekstil ve konfeksiyon ürünleri ithalatına getirilen ek vergi yükümlülüğünün arkasında durdu.

Platformun başkanlığını yürüten Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu,anti damping vergisini tekstil sektörü adına olumlu bulduğunu kararda yaygarayı koparanların  ithalatçılar olduğunu belirtti.
15 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararı uyarınca belirli tekstil ve konfeksiyon ürünleri ithalatında ek vergi yükümlülüğü getirilirken, Türkiye’nin Üretimi Türkiye’nin İhracatı Platformu, Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu’nda sektör temsilcilerinin mutabakatı ve Ekonomi Bakanlığı’nın araştırmalarının akabinde alınan kararlar değerlendirildi.

Platformun başkanlığını yürüten Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu,anti damping vergisini tekstil sektörü adına olumlu bulduğunu kararda yaygarayı koparanların  ithalatçılar olduğunu belirtti. Konukoğlu; “”Anti damping vergisinde yaygarayı koparanlar ithalat bölümü ile ilgilenen arkadaşlar, ihracat bölümü ile ilgilenen arkadaşlar değil.Bizim gayemiz üretimi, istihdamı artırma ve dış ticaret açığını minimuma indirmektir. Burada sanayiciler olarak gelir elde etme, karları katlama nihai hedeflerimiz. Tekstil ve konfeksiyon ürünleri ithalatında ek vergi detaylı araştırmaların ardından kondu. Bakın yerli malı bir gömleği 50 liraya veya 20 liraya alabilirsiniz, buna mukabil Uzak Doğu malını 10 liraya veya 20 liraya alabilirsiniz. Amu şu malum, 10 liraya alınacak Uzak Doğu malı havuzdan su götürür. Bizler havuzun içinden alsak dahi önemli bir kaybımız olmayacaktır. Bu kadar yaygara koparmanın anlamı üç ithalatçının fazla gelir elde edememesinden mi kaynaklanıyor? Burada bir yandan ithal eden diğer yandan ihracat yapanların sesi çıkmıyor. Burada sesi çıkanlar ithal edip Türkiye’de satanlar. Sonuç olarak bizler, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) belgesini teşvik ediyoruz. Üretmeyi ve ihracat yapmayı öneriyoruz; ithal edip iç piyasada satmayı değil” dedi.
Türkiye Tekstil Sanayii İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Başer de “Mütekabiliyet esaslı ek vergilerle yatırımlar yüzde 100 arttı. Kararın yürürlüğe girdiği 3 ay içinde sektöre 700 milyon dolar geldi. Evet, bu ek vergi daha fazla ihracat, daha fazla ithalat demektir. Zannediyorum, Türkiye’de yeterli üretim kapasitesi olmadığına bu en iyi bir cevaptır. ” yorumunu yaptı. Ek vergi ile örme ve dokumada ithalatın gerilediğine işaret eden Başer, buna mukabil ihracatta miktar olarak daralma olmadığını bildirdi. “ İthalat Rejimi Kararı’nın ardından tekstil, örme ve dokuma ürünlerinde Çin’in Avrupa Birliği (AB) içinde piyasa payları inmiştir. Buna karşın Türkiye’nin payı ise artmıştır. İhracatımız daralan Avrupa piyasasında, ek vergi gelen ürünlerde artmıştır. Tekstilde dış ticaret fazlası vermemiz bunun kanıtıdır. Gelinen aşamada Ekonomi Bakanlığı’nın aldığı karar hem istihdamı hem yatırımları ve üretimi artırıyor. Dış ticaret fazlası yaratmaya imkan tanıyor. O zaman bu yaygara niye? Bu olumlu tablogöz ardı edilmemeli. Ek vergilerle dış ticaret fazlası 2012’de 15 milyar doları bulacaktır. Bir mal alınırken Uzak Doğu mallarında çocuk terini, yasaklanmış kanserojen maddeleri bulunacak. Bunalara karşı daha hassas olunmalı.” dedi.

Etiketler:
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?