logo

Arıkan, “Asansörü zorda kalmadıkça kullanmayınız”

Arıkan, “Asansörü zorda kalmadıkça kullanmayınız”

EMO Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan Asansörleri zorda kalmadıkça kullanmayın açıklamasında bulundu.

Başakn Arıkan’ın açıklaması:

Dünya genelinde gündem oluşturan COVID-19 pandemisiyle mücadele kapsamında tüm bireylerin olduğu gibi bizlerin de topluma faydalı olmak adına alınacak tedbirlere katkı sağlamamız gerekmektedir.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak, meslektaşlarımızın faaliyette bulunduğu asansör sektörüne ilişkin, kullanım alanının ve taşıdığı risk unsurunun önemi gözünün de bulundurularak, alınacak tedbirlerin salgınla mücadele de etkili olacağını düşünmekteyiz. Asansör Komisyonumuzun önerileri üzerine; dikkat edilmesi gereken hususları paylaşmak isteriz.

Kamu kurumlarında ve özel binalarda bulunan tüm asansörlerde rutin kullanma talimatlarına ilaveten;

Asansörün alanı baz alınarak, asansörü kullanacak kişi sayısının düşürülmesi, asansöre ortalama 1 m2’lik alana 1 kişinin binmesi uygun olacaktır. Birden fazla kişinin kullanması durumunda yüz yüze gelinmemesi, ancak metallere de temas edilmemesi önemlidir.

Asansöre binerken mutlaka maske takınız ve binenleri maske kullanmak için uyarınız.

Asansör dış, iç kabini ve iç, dış butonlarına doğrudan elle temas etmeyiniz.

Bina giriş katına dezenfektan konması, asansör kabin dışı ve içinin bilinen söz konusu dezenfektanlarla temizlenmesi, kokunun gitmesi için çok kısa sürede açık tutulması gerekmektedir.

Yıl boyunca da belli aralıklarla asansör kuyusunun temizlenmesi, dezenfekte edilmesi gerekir. Aylık bakım sözleşmelerinde yetkili firma tarafından bu işlemler yapılır, yapılmalıdır. Asansörlerdeki kabin içerisindeki havalandırma fanları kabin içerisindeki durgun havayı hareketlendirir, dolayısı ile de kabin içerisinde bulunan havadaki virüsü asansörün tüm yüzeyine yayma riski bulunabilir. Sağlıklı bir ortam olmadığı için, içeri basılan havanın hareketliliği risk oluşturacağından, bu fanın çalıştırılması yerine, durdurulması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak sağlıklı ortamlarda bu fanın çalışması gerekir. Fana ilişkin konu sağlık uzmanlarınca da değerlendirilmelidir.

Tüm bu önlemlerin yanı sıra sağlık durumu elverişli kişilerin mümkün olduğunca asansör yerine merdiven kullanması salgınla mücadelede önem arz etmektedir.

Asansör girişlerine salgın sürecinde kullanım klavuzu asılmalıdır. Örneğin;

DEĞERLİ BİNA SAKİNLERİ, COVİD 19 SALGINI BİTENE KADAR ASANSÖR KULLANIMINDA AŞAĞIDAKİ KURALLARA LÜTFEN UYUNUZ:

· MÜMKÜN OLDUĞUNCA ASANSÖRÜ KULLANMAYINIZ.

· ASANSÖRE TEK BİNİNİZ.

· ASANSÖRE MASKE İLE BİNİNİZ.

· ASANSÖRE VE BUTONLARA DOĞRUDAN EL İLE TEMAS ETMEYİNİZ.

· ASANSÖRDEN İNDİKTEN SONRA ELİNİZİ SABUNLA YIKAYINIZ, DEZENFEKTE EDİNİZ.

· ASANSÖRÜN HERGÜN DEZENFEKLE İLE TEMİZLENMESİNDEN EMİN OLUNUZ, TEMİZLETTİRİNİZ.

Bu salgınla baş etmede her bireyin etkisini, katkısını hatırlatır, kurallara uyulmasını, sağlıklı günlere bir an önce kavuşmayı dileriz.

Yukarıda bahsedilen benzeri bir kullanma klavuzunun oluşturularak, yetkililerce, tüm apartman bina yöneticileri veya sorumlularına verilmesini öneriyoruz. .

İslim ARIKAN

Elektrik Mühendisleri Odası

Gaziantep Şube Başkanı

Etiketler: » » »
33 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?