Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Asgari Ücret Neden? Düşük !

M Emin TATLI

M Emin TATLI
memintatli@narkozhaber.com
Asgari Ücret Neden? Düşük !

Asgari Ücret Neden? Düşük !

Asgari ücret ülkemizde neden düşük? Sorusuna basit bir cümle ile açıklık getirelim. Çünkü asgari ücretin hesaplama kriterleri yanlış. Asgari Ücret Neden? Düşük !

Yanlışlık ise şudur. Çalışanın ailesi dikkate alınmadan asgari ücret belirlenmektedir. Düzeltmek için, asgari ücretin mahzurlu kısımlarını tekrar gündeme getirip değiştirmek gerekiyor.

Asgari ücret, işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını sağlayabilecek, insanlık onuruna yakışacak ve emeğin sömürülmesini önlemeye yetecek bir ücret seviyesinde olması gerekmektedir.

Asgari ücretin ekonomik büyüme, ödemeler bilançosu, istihdam, fiyatların genel düzeyi, gelir dağılımı, yoksulluk, cari ücretler gibi ekonomik parametreler üzerinde anlamlı etkileri vardır.

Asgari ücret ile ilgili düzenlemeler toplumun büyük bir kesimini ilgilendirmektedir. Bu nedenle Anayasa’daki sosyal devlet hükmü dikkate alınmıyor.

Ülkemizde asgari ücret hesaplanırken çalışanın kendisinin ihtiyaçları dikkate alınmaktadır. Doğal olarak ihtiyaç nedir? Sorusu karşımıza çıkmaktadır.

İhtiyaç; Asgari Ücret Yönetmeliği’nin 1. maddesinde “işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde sağlamaya yetecek ücret” şeklinde tanımlanmıştır.

Ancak bir sorun var, asgari ücret hesaplanırken, işçinin ailesi hesaplamaya dahil edilmemektedir. Asgari ücret belirlenirken sadece işçinin kendisinin dikkate alınması konusu ciddi bir sorundur.

Asgari ücretin belirlenmesi aşamasında işçinin kendisinin mi? dikkate alınacağı, yoksa işçinin ailesiyle birlikte mi? dikkate alınması gerektiği Türkiye’de uzun zamandan beri tartışılmaktadır.

Kısacası, asgari ücret Türkiye’de aileyi kapsamıyor.

Mehmet Emin TATLI

Mali Müşavir

Etiketler: » » » » » » »
276 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Farkındalık her zaman fark edilir

  04 Aralık 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  Farkındalık her zaman fark edilir Gaziantep Kalesi "3 Aralık Engelliler Günü" dolayısıyla mora bürünmüştü. Çok güzel bir görüntü ve farkındalığa dikkat çekmek için çok anlamlı. Hepimiz asıl engelin sevgisizlik olduğunu biliyoruz. Engel dediğimi şey SEVGİSİZLİK, MERHAMETSİZLİK, VİCDANSIZLIKtır. Son dönemlerde şehrimizde gelişen şiddet olayları, cinayetler hepimizi çok üzüyor. Bu şehir ve başka şehirlerde kadınlar ölmeyi, çocuklar dövülmeyi hak etmiyor. Sosyal Yaşama uyum sağlayamayan bazı hasta insanların tedavisi şart. Sorunun temel...
 • Plastik Ambalajların İnsan Sağlığına ve Ekonomiye Etkisi

  24 Kasım 2021 Mehmet Emin TATLI, Yazarlar

  Plastik Ambalajların İnsan Sağlığına ve Ekonomiye Etkisi Plastik malzeme ambalaj olarak satılmıyor. Plastik malzeme içindeki malzemenin fiyatı ile satılıyor. Bu bir ekonomik sistemdir. Ambalajlama; hijyen yalanı ile petrokimya tüccarlarının kurduğu ekonomik sistemin adıdır. Hijyen adı altında her şeyi ambalajlayan üreticiler, tüketicilerin ekonomisinden daha fazla pay alabilmek için hijyen argümanını kullanıyor. Hijyen denen şey aslında koca bir aldatmacadan ibaret, bilindiği gibi plastik ambalajlar güneşte kaldığında içinde bulund...
 • TEPAV Gaziantep’e ne katar!

  13 Kasım 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  TEPAV Gaziantep'e ne katar! “Gaziantep’te Kamu-Özel Sektör Diyaloğu ile Vizyon Tayini” başlıklı müzakereli tercih çalıştayının ikincisi başarıyla düzenlendi. Hoş birincisi Gaziantep’e ne kattı onu bilmiyoruz ama, öncelikle çalıştayımız Gaziantep’e hayırlı olsun. Önemli bir çalıştay olmalı ki Sayın Valimiz Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma ŞAHİN’de açılış konuşması yaparak şehrimiz için önemli bir katkı sunmuş oldu. Bende bir katkım olsun diyerek biraz araştırıyım dedim bu TEPAV nedir, ne iş yapar… Türkiye ...
 • Pahalı etin yahnisi

  06 Kasım 2021 Mehmet Emin TATLI, Yazarlar

  Pahalı etin yahnisi Gaziantep’e ne oluyor da her köşe başında bir kebapçı var. UNESCO, 2015 yılında 33 ülkeden 47 kenti "Yaratıcı Şehirler Ağına" aldı. Bunlardan biriside güzel Gaziantep oldu. Zaten ne oldu ise, ondan sonra oldu… Gaziantep, UNESCO'nun aldığı kararla, bu alanda Türkiye’nin öncü şehir olma özelliğini kazandı. Ne ile, tabiki yemekleri ile… Ama ne yazıkki sadece kebapla anılan bir şehir. Ha bir de baklavası var. Ama şu anda bu iki yemeği sadece turistler yiyebiliyor, o da günübirlik gelenler. Ne oldu, bizim güz...