ASTSUBAYLAR “BU KADARINADA PES” DİYOR

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ASTSUBAYLAR “BU KADARINADA PES” DİYORSayıları 120 bini bulan Astsubaylar “bu kadarınada artık pes” sloganıyla sosyal medyada gündeme oturdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yıllardır ayrımcılığa maruz kaldıklarını dile getiren ve sayıları 120 bini bulan Astsubaylar kısa bir zaman içerisinde Twitter ve Facebook gibi sosyal medyada 130 bin üyeye ulaştılar. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Ahmet Keser yaptığı açıklamada Astsubayların sorunlarının yıllardır ötelendiğini 1975 yılından itibaren Astsubaylar hakkında hiçbir düzenleme olmadığına dikkat çekti. Keser; “ Astsubayların ana temel sorunu ayrımcılıktır. Bizim bir takım kurumlara gidip derdimizi anlatmamız, diplomatik yollar kullanmamız farklı algılanıyor. Bunlar gelir söyler gider, daha sonra kabuklarına çekilirler ve unutur giderler diye algılandı. Artık çağ değişti ve biz hakkımızı, hukukumuzu aramanın yöntemlerini değiştirdik. Biz meslek birlikteliği çok kuvvetli olan bir grubuz, birlik ve beraberliğimiz yüksek seviyede. Son dönemlerde yapılan haksızlıklar ve ayrımcılıklar artık bize pes dedirtti.

KAMUDA 1.DERECENİN 4.KADEMESİNİ ALAMAYAN TEK MESLEK GRUBU

Kamuda çalışanların alabileceği en yüksek derece ve kademe olan 1.derecenin 4.kademesi bulunmaktadır. Bu üniversite bitiren ve belirli şartları taşıyan tüm Devlet Memurlarına verilir. Ancak Türkiye’de istediğiniz kadar Üniversite bitirin, yüksek lisans yapın, doktora yapın ne yaparsanız yapın Astsubay ve Uzman Jandarma iseniz 1.derecenin 4.kademesini almanız mümkün değildir. Mahiyetimizde bulunan ve kendisine sicil verdiğimiz sivil memur bu derece ve kademeye yükselirken, biz yükselemiyoruz. Bunun adınıda birileri statü hukuku koyuyor.

FUTBOLCU OKOCHA’YA VERİLEN DEĞER ASTSUBAYLARA VERİLMEDİ

Daha önce Astsubaylara 1.derecenin 4.kademesinin verilmesi meclis gündemine geldi ve meclisten ilgili yasa geçti. Ancak bir gün sonra Genel Kurmay Başkanlığının girişimi ile bu yasa geri çektirildi. O zamanki Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt Astsubaylara bu derece ve kademenin verilmesinin disiplin zaafiyetine sebebiyet vereceğini gerekçe göstererek bunun geçmesini engelledi. Yaşar Büyükanıt eğer Fenerbahçeli futbolcu Cey Cey Okocha’ya verdiği değeri astsubaylara vermiş olsaydı, bugün astsubaylar bu seviyede olmazdı. Bu ayrımcılığın nedenini kimse bize anlatamıyor. Statü hukuku denilen bir şeyden bahsediliyor bize ve benim geldiğim derece ve kademeye sen gelemezsin deniliyor. İyi de Astsubayın mahiyetinde olan veya senin mahiyetinde olan başka personel bu derece ve kademeye zaten geliyor. Biz Subaylarla aynı derece veya kademede olsak eksilen ne olacak, anlamakta güçlük çekiyoruz.

ASTSUBAYLARIN AİDİYET DUYGUSUNU YOK EDİYORLAR

Bu şekilde yaparak Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesinde bulunan Astsubayların aidiyet duygusunu yitirmesine neden oluyorlar. TSK’da bulunan 4 komuta kademesinden 3 tanesi astsubay iken bu insanlar TSK’ya olan aidiyet duygularını yitirmeye başlıyorlar. Biz bunu işin muhattaplarına aylardır, yıllardır söylüyoruz. Ancak bizi hep dinliyorlar ve üzerini kapatıyorlar. Ancak bugün sosyal ağda bu insanlar buluştu ve şuan 150 bin olan sayımız çığ gibi büyüyor.

KURSU GÖREN PARA ALIYOR, KOMUTANLIK YAPAN ALAMIYOR

Daha önce Astsubay Başçavuş rütbesinde bulunan bir personel Yarbay ile aynı düzeyde maaş alıyordu. Daha sonra Yarbay maaş olarak yukarıya doğru çıkarken, Başçavuş maaşı ine ine Üsteğmen seviyesine getirilidi. Bizim kimsenin maaşında falan gözümüz yok ancak bugün bir Albay, Yarbay emekli olurken aldığı maaşın %80’ni emekli maaşı olarak alırken, emekli bir astsubay çalışırken aldığı maaşın %50’sini almaktadır.  İşte bu 150 bin kişi geleceğinden endişe ettiği için bugün biraraya gelmiştir. Yan ödeme kararnamesinde yeni yapılan düzenleme ile Kurmay subaylara, KOMKARSU denen komutanlık kursu görmüş subaylar’a ve bölük komutanlığı yapan subaylara zam verildi. Bunun yanında da 97 bin kişilik astsubay teşkilatının içerisinde 128 tane Karargah Astsubaylığı görmüş personele zam yapıldı. Bugün Hakkarinin üs bölgesinde görev yapan Astsubaylar, Uzman Jandarmalar verilen bu komutanlık parasından yararlanamazken KOMKARSU denen komutanlık kursu görmüş Denizli veya Muğla’da karargahta çalışan subaylar bu tazminattan yararlanıyor.

Genel Kurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada bizi bölücü, ayrımcı olarak niteliyor. Biz bunları konuşmayalım mı? Ben astsubayları tahrik etmiyor, bilakis onları frenliyorum. Astsubaylar sadece hak ve hukuklarını istiyor, “ bu kadarına da pes” hareketimiz devam edecektir” dedi.

UMUR TALU’YA DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Genel Kurmay Başkanlığı tarafından yasaklanan Umur Talu’ya astsubaylardan yoğun destek geldi. Astsubaylar 07 Mayıs tarihinde yasaklı yazar Umur Talu’nun köşe yazdığı Haber Türk gazetesini alarak hem Genelkurmay Başkanlığına tepkilerini gösterdiler, hem de Umur Talu’ya desteklerini!  TEMAD tarafından yapılan açıklamada Astsubaylar tarafından bundan sonraki süreçte de yasal sınırlar içerisinde belirli günlerde askeri gazinolar ve orduevlerine gidilmeyeceği, TSK bünyesindeki vakıflardan topluca çıkışlar yapılarak protestolara devam edileceği belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ASTSUBAYLAR “BU KADARINADA PES” DİYOR

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin