AVRUPA HOŞGÖRÜ KONUSUNDA KENDİNİ SORGULAMALI | Narkoz Haber
Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

AVRUPA HOŞGÖRÜ KONUSUNDA KENDİNİ SORGULAMALI

Editörün Seçtikleri - 11 Kasım 2011 23:19 A A

Avrupa Konseyi ve BM Medeniyetler İttifakının ortaklaşa düzenlediği Lizbon Forumunda, Arap ülkelerindeki gelişmeler tartışıldı. Türkiye’yi temsilen Marmara Belediyeler Birliği Uluslararası İşbirliği Direktörü Murat Daoudov’un katıldığı oturumda, Arap ülkelerinde demokratikleşmenin desteklenmesi gerektiği savunulurken, Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Miguel Angel Martinez, “Avrupa, hoşgörü konusunda kendini sorgulamalı” dedi.

Her sene Kasım ayında üst düzey katılımla düzenlenen Lizbon Forumunun bu yılki konusu “Arap Baharı” oldu. Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Arap Ligi temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen Forumda, Arap dünyasındaki gelişmeler masaya yatırıldı. Marmara Belediyeler Birliği Uluslararası İşbirliği Direktörü ve Avrupa Konseyi Kuzey-Güney Tefekkür Grubu üyesi Murat Daoudov, Tunus oturumuna moderatör olarak davet edildi.

“ENDÜLÜS’TE MÜSLÜMANLARI YOK ETTİK, ORTADOĞU’DA HIRİSTİYANLAR YAŞIYOR”

Forumun başkanlığını BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ve Portekiz eski Devlet Başkanı Jorge Sampaio yaparken, toplantıya Türkiye’nin Lizbon Büyükelçisi Ali Savut da katıldı. Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Miguel Angel Martinez yaptığı konuşmada Avrupa’nın hoşgörü konusunda kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi. Bu günkü Portekiz ve İspanya’da Müslümanlar asırlarca hüküm sürerken Hıristiyan ve Yahudilerin kültürlerini koruyabildiklerini, Endülüs’ün ise Hıristiyan hakimiyetine geçtikten sonra İslam medeniyetinin izlerinin acımasızca silindiğini anlattı. Buna karşın Müslüman ülkelerinde bugüne kadar Yahudi ve Hıristiyan topluluklarının varolageldiğini hatırlatarak bunun üzerine düşünülmesi gerektiğini söyledi.

“DEMOKRASİ DUAYENİYİM DİYEN AYNAYA BAKSIN”

Günümüzde ise Araplara demokrasi dersini vermeye çalışanların evvela aynaya bakmaları gerektiğini söyleyerek konuşmasına devam eden Martinez, “Daha düne kadar ülkelerimizde Frankolar, Salazarlar insanlara kan kusturdu. Demokrasi duayeniyim diyenler aynaya bakmalı. Herkes demokrasiyi öğrenme sürecinde, bu konuda ancak karşılıklı yardımlaşma söz konusu olabilir, ders vermek kimsenin haddi değil” diye konuştu.

“TUNUS, ÜÇ İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

Marmara Belediyeler Birliği AB Direktörü Murat Daoudov’un yönettiği Tunus oturumunda ise bu ülkenin demokratikleşmesi açısından Türkiye’nin model olup olamayacağı tartışıldı. Tunus’un Arap dünyası için canlı bir laboratuvar olduğunu söyleyen Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Sophie Bessis, İslami hareket Nahda’nın seçim kazandığı ülkede demokrasinin laik temellerinin korunması gerektiğinden bahsetti. Tunus’un Arap dünyasında üç “ilki” gerçekleştirdiğini anlatan Murat Daoudov, “Birincisi, devrimi ve değişimi başlattı. İkincisi, kısa sürede seçimleri gerçekleştirerek devrim-sonrası safhasına geçen ilk ülke oldu. Üçüncüsü, yıllarca bölgedeki diktatörlüklerin mazereti olan İslami siyasi hareketler, diktatörlerin tasfiye edildiği ortamda demokratik yoldan iktidara geldi. İslami hareketlerin iktidarla sınanacağı bir ülke olacak” dedi.

Bu haber 95 kez okundu.
Editörün Seçtikleri - 23:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU