Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

AYDIN MENDERES HAYATINI KAYBETTİ..

17 Eylül 1961 tarihinde arkadaşlarıyla birlikte idam edilen Eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes yoğun bakımda  bulunduğu hastanede hayatını kaybetti.

Geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan Aydın Menderes Bağışıklık sistemindeki rahatsızlık sebebiyle tedavi gördüğü hastanede akşam saatlerinde hayatını katbetti.

1960 ihtilalinin en büyük tanıklarından ve acı çekenlerinden biri olan Aydın Menderes 1946 yılında Ankara’da doğdu.

İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nden mezun oldu. Askerliğini 1976’da İskenderun’da Yedek Subay olarak tamamladı. Siyasete 1970’de Aydın’da Demokratik Parti’nin İl Başkanı olarak girdi. 1977’de Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978’de aynı partinin Genel İdare Kurulu Üyesi oldu. 12 Eylül sonrasında 10 yıl siyasetten yasaklılar kapsamında yer aldı.1987’de bu yasaklar kaldırıldıktan sonra 4 yıl siyasete dönmedi. 1993’de kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 1994’de bu partinin birleşmesiyle Demokrat Parti Genel Başkan’ı oldu.1995’de Refah Partisi’nden İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes 1996 yılında aynı partinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi. 1999’da Fazilet Partisi’nde İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes aynı yıl Fazilet Partisi’nden istifa etti. 3 Kasım 2002’de DYP’den Aydın Milletvekili adayı oldu. DYP üyesi olarak siyasete devam etmekteydi.

Menderes ölümü halinde Cenaze namazının Eyüp Sultan Camii’nde kılınmasını ve naaşının ailesinin de bulunduğu Anıt mezarda annesi Fatma Berrin Hanım’ın yanına defnedilmesini istediği bildirildi.

Etiketler:
2490 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?