Bakan Ağar, "Halılarımız tüm dünyada kabul görüyor" | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.90

Bakan Ağar, “Halılarımız tüm dünyada kabul görüyor”

Hareketli Manşet - 12 Ocak 2020 22:26 A A

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar, Domotex Hannover 2020 Uluslararası Halı ve Zemin Kaplama Fuarına katılan ve çoğunluğu Gaziantepli olan halı firmalarının stantlarını ziyaret etti.

Dünya halı sektörünün merakla beklediği Domotex Hannover 2020 Uluslararası Halı ve Zemin Kaplama Fuarı kapılarını açtı. Halı dünyasının baş kenti olan Gaziantep’ten 102 firmanın katıldığı fuarda ilk gün Gaziantepli milletvekilleri ve oda başkanları Gaziantepli halıcıları yalnız bırakmayarak stantlarını ziyaret etti. Ziyarette Türkiye Hannover Baş Konsolosu Banu Malaman ve Ticari Ateşe Nilüfer  Sandallı, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar’ın yanı sıra, Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Sait Kirazoğlu ve Müslüm Yüksel ile GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, TİM Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, OSB Başkanı Cengiz Şimşek, Gaziantep Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer ve GAHİB Yönetim Kurulu üyeleri fuarın birinci günü Gaziantepli halıcıları stantlarında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundular.

 

HALI SEKTÖRÜNDE GURUR VERİCİ BİR NOKTADAYIZ

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar ziyarnetler sonrasında bir değerlendirme yaparak Türkiye’nin halı sektöründe geldiği noktanın gurur verici olduğunu belirti. Genel Müdür Ağar değerlendirmesini “Halı firmalarımızın stantlarını gezdiğimizde gördük ki, Türk firmalarının ürünleri rakiplerinin gerisinde değil. Hatta gerek kalite, gerekse de tasarım açısından rakiplerinden önde” şeklinde sürdürdü.

ALMANYA ÖNEMLİ PARTNER

Genel Müdür Ağar, Ticaret Bakanlığı olarak dış ticaretimizde önemli bir yeri bulunan Almanya’da 32 fuarın milli katılımını, 185 fuarın da bireysel katılımını desteklediklerini söyledi. Ağar,  “Almanya en fazla ihracat yaptığımız ülke. Gerek ihracatımız gerekse de fuarcılık açısından son derece önemli bir ülke. Domotex de, halı ve zemin kaplamalarında dünyanın en önemli fuarı. Bu nedenle Domotex’e 32 yıldır düzenli katılıyoruz” dedi.

ALAN BAKIMINDAN BİRİNCİYİZ

Türk firmaların Domotex’e katılımının her yıl arttığına dikkat çeken Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Ağar, “Bu yıl Domotex’e 177 Türk firması toplamda 26 bin 700 metrekarelik bir alanla katılıyor. Alan bakımından ilk sırada Türkiye geliyor. Firma sayısı bakımından ise Çin ve Hindistan’dan sonra üçüncü ülkeyiz. Halı sektörümüzün geldiği nokta açısından gurur verici bir tablo. Tüm halı üretici ve ihracatçılarını kutluyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

RAKİPLERİMİZİN ÖNÜNDEYİZ

Ağar, şöyle devam etti: “Fuara katılan firmalarımızın stantlarını gezdiğimizde gördük ki, Türk ürünleri rakiplerinin gerisinde değil. Hatta gerek kalitesi gerekse de tasarımları ile rakiplerimizin önündeyiz. Bunun böyle olması doğal. Çünkü ihracat rakamlarımız da bunu ortaya koymaktadır. İhracat rakamlarına bakılırsa, dünyanın en büyük halı ihracatçısı ülkeyiz. 2019 yılında toplamda 2,3 milyar dolarlık halı ihracatı yaptık. Bu rakam Türk halıcılığının geldiği noktayı gösteriyor. En fazla ihracatımızı ABD, Suudi Arabistan, Irak ve Almanya’ya yapıyoruz. Halımız, kalitesi ile tasarımları ile artık tüm dünyada kabul görüyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan ABD’ye 600 milyon Dolarlık halı ihracatı yapıyoruz. Bu önemli bir başarıdır. Bunun daha da artacağına inanıyorum” dedi.

 

Bu haber 55 kez okundu.
Hareketli Manşet - 22:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU