Açık
 • EURO 6.45
 • DOLAR 5.70

Başkan Şahin, GATEM Esnafına projelerini anlattı

Hareketli Manşet - 25 Şubat 2019 16:09 A A

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gıda Toptancıları Sitesi (GATEM) Esnaf Toplantısı’na katıldı. Şahin, gıda toptancı esnafına seçilmesi halinde yeni dönemde hayata geçirmeyi planladığı projeleri anlattı.

ŞAHİN: SEVGİ VE KARDEŞLİK MODELİ OLUŞTURDUK

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan Şahin, Gaziantep’te birlik ve beraberle içerisinde sevgi modeli, kardeşlik modeli oluşturulduğunu belirterek, “Kurucu Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde yetim, yaşlı, mağdur, kadın gibi dezavantajlı gruplara devletin merhametli ve şefkatli yüzünü yaptığımız çalışmalarla gösterdik. Cumhurbaşkanımız bana, ‘merkez karar ve yönetim kurulunun aldığı kararla sizi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak göstermeye karar verdik’ dedi. Cumhurbaşkanıma, ’büyük bir gurur ve şeref duyarım’ dedim, şehrime geldim. Çok şükür doğduğum, büyüdüm topraklara hizmet etmeyi Allah, nasip etti. 2014 yılında vatandaşlarımızın verdiği destekle ‘bismillah’ dedik 1027 projeyi başlattık. Aman ya rabbim vekillik, bakanlık bu dönem, bu coğrafyada bütün Dünya’nın hesabı üzerinde korkunç bir dönem geçirdik. Başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi. Anamdan emdiğim süt burnumdan geldi. Dibimizde savaş bir taraftan şehri korumamız lazım,  çünkü biz barajız, biz bu coğrafyanın sigortasıyız. Bir taraftan dünyanın bir hesabı var kan var gözyaşı var, insanlar kimyasal bombaların altında canını kurtarmaya çalışıyor. Bir yandan şehrin beklentileri var şehrin yaşam kalitesini aşağıya çekmememiz lazım. bu şehirde iki defa patlama yaşadık. Önce emniyet ardından 55 canın yaşamını yitirdiği düğündeki patlamayla karanlık günler yaşadık. Haftalardır uyuyamadım, kabuslarda görmediğim kadar ağır bir durumla karşı karşıya kaldık. Her şerde bir hayır var dedik. Cumhurbaşkanımızı çağırdık, durumu gördü. Ankara’ya döndüğünde Fırat Kalkanı Harekatını başlattı, teröristlerden bölge temizlendi” dedi.

KENTİN KONUT AÇIĞI KAPATILACAK

Şehrin konut açığını kapatmak amacıyla hazırlanan toplu konut projelerinden söz eden Başkan Şahin, Geneyik ve Bayramlı yaşam merkezi hakkında bilgiler verdi.

Şahin, “Sanayi bölgesinin yanına konut üretemezsen trafik sorunun nasıl halledeceksin. Ha bire servisler gidip gidip geliyor. Bu araçlar suyla mı çalışıyor benzinle petrolle çalışıyor. Toplu konuk sistemi çok önemli. Bayramlı’daki konut alanını meradan çıkarmak için iki yıl çalıştık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ot parası 25 milyon verdik. Ne yaptık? Şehrin çapını genişlettik. Kuzey’de; kuzey şehir, güneyde; Bayramlı’da yeni bir şehir kuruyoruz. 11 milyon metrekare alanda yükselecek konutlar hızlı bir biçimde tamamlanacak” diye konuştu.

NİYETİMİZ HALİS KİMSEYİ KİMSEDEN AYIRT ETMEDİK

“Sayıştay’ın kararı doğrultusunda özel alan olarak gösterilen GATEM’e büyükşehir olarak hiçbir yatırım yapılmadığını öğrendim. ‘Üretim yapılan yerde suç işleniyorsa ben suçluyum kardeşim gelsinler benden hesap sorsunlar’ dedim. Bu bölgenin alt yapı ve üst yapı çalışmalarına yaklaşık 80 milyon TL harcadık” diyen başkan Şahin, şöyle devam etti: “Göreve geldiğim zaman su yok. Her yer delik deşik, ön germeli borular, alt yapıda saçma sapan sistemler alt yapıya güvenemediğimizden üst yapıya giremiyoruz. Önce alt yapı sistemlerini çalıştık. Eksikler var başımız üzerine. Niyetimiz halis, hiç kimseyi kimseden ayırt etmedik. Organizeye, ayakkabıcılara, GATEM’e ne yaptıysak aynı hizmeti götürdük, adam aş veriyor, iş veriyor benim ona azıcık fırsat vermem gerekmez mi?”

LOJİSTİK MERKEZİ PROJESİ

Gaziantep ve bölgesinde her türlü taşıma ve nakliye faaliyetlerini Lojistik Merkezi’nde toplanacağını anlatan Başkan Fatma Şahin, “Aynı zamanda Gümrük hizmetlerinin verilebilmesi amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Odası ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliğiyle kent merkezinin kuzeyinde 300 hektar alanda nazım imar planı ve uygulama imar planı onaylandı” diye konuştu.

BÜSEM’LE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Şahin, konum itibariyle kent merkezinde kalan meslek gruplarının, şehir dışına ve otoyol kenarına taşınması üzere imar planlarının onaylandığını bildirdi.

Başkan Fatma Şahin, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanayi ve Endüstri Merkezi’nde; ayakkabıcılara 800 bin metrekare, dorse imalatçılarına 390 bin metrekare, fıstıkçılara 395 bin metrekare Gıda Toptancılarına 243 bin metrekare ve nakliyatçılara 243 bin metrekare alan ayrıldı. Hayırlı uğurlu olsun, iki sene içerisinde yeni yerine geçeceksiniz” dedi.

SOLA DÖNÜŞ KISITLAMASINA DEĞİNDİ

Gaziantep’te 295 adet sinyalize kavşak bulunduğun hatırlatan başkan, şöyle konuştu: Sola dönüş kısıtlaması sadece 9 adet kavşakta yapıldı. Bir bardak suda fırtına koparıldı sanki her yerde kısıtlama yapılmış gibi algı oluşturuldu. Trafik mühendislerin yaptığı iki yıllık çalışmalar sonucunda ortaya çıkan etki analizlerinde şehrin içerisinde çok fazla sola dönüşlerin olduğu tespit edildi. Battı çıktı köprülü kavşaklarla bu işin çözülemeyeceği anlaşıldı. Bunu Ankara 80li İstanbul 70li yıllarda uygulamış. Sanki bu uygulama tek Gaziantep’te yapılıyormuş gibi yanlış bir algı var. Konya Kayseri Denizli Aydın ve İzmir’de bu uygulamalar yapılıyor. Çok hızlı büyüyoruz ben başkan olduğumda araç sayısı 400 bin iken şu an 550 bini buldu. Bir taraftan yol yaparken bir taraftan da trafiği disipline etmemiz lazım trafik akışını sağlamamız gerekiyor. Sola dönüş kısıtlamasından önce 5 faz olan kısımları 2 faza düşürdük. Kendi kendimizi test ediyoruz yaptığımız işin etki analizleri önümüze geliyor. Uygulamayı belki daha iyi anlatabilirdik burada da bizim hatamız oldu, direkt uygulamaya geçtik. Uygulamadan sonra halkımız anladı. Biz artık küçük bir kasaba değiliz. Büyükşehir’in getirdiği birlikte yaşama kültürü ve disiplinli yaşamayı halkımızın özümsemesi gerekiyor. Uygulama sayesinde Grand Kavşağında yüzde 63 oranında araçların bekleme süreleri azaldı. Uygulama sonrası sürücülerin bu kavşağı kullanma talebinin yükselmesiyle kavşak hacmi yüzde 25 arttı, kuyruklanma gözlenmedi. Sinyal sürelerinde yeşil sürelerinde artış sağlandı. Ayrıca 25 Aralık Kavşağı Değirmiçem Kavşağı İller Bankası1-2 Kavşağı Yeditepe Kavşağı Doğumevi Kavşağı Çevik Kuvvet1-2 Kavşağı kavşaklarında sola dönüş yasağı uygulaması yapıldı.”

Nakliyatçılar Odası Başkanı Zafer Aydıngüler, kent merkezinde yapılan bisiklet yolunun yaygınlaştırılmasını istedi.

GATEM İşletme Kooperatifi Başkanı Mehmet Şerif Türk ise başkan Fatma Şahin’e çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Bu haber 36 kez okundu.
Hareketli Manşet - 16:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bağımsız adayın seçim arabasının arkasına yazdığı yazı, kadınların tepkisini çekti
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Bağımsız adayının seçim arabasının arkasına yazdığı yazı başta kadınlar olmak üzere vatandaşların tepkisini çekti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bağımsız başkan  adayı Uluslararası İlişkiler ve Kamu Hukuku Uzmanı Hasan Şahin Karacaoğlu, seçim aracının arkasına, “Dinimize göre kadından idareci ve başkan olmaz. Hz. Muhammed S.A.V Hadislerinde yer almaktadır. Araştırabilirsiniz! Gaziantep yeniden dizayn olacak” yazısı büyük […]
 • 02
  “Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir”
  İSTANBUL – 22 Mart, 2019 — Visa (NYSE: V), start-up’lara yönelik “Visa Everywhere Initiative” yarışmasını bu yıl ilk kez dünya çapında sadece kadın start-up’lara özel gerçekleştiriyor. 2015 yılından bu yana ödeme sistemlerinde inovasyonu teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma, bu yıl ‘Fintech’ ve ‘Sosyal Fayda amaçlı teknoloji çözümleri’ kategorilerinde gerçekleşiyor. Yarışmanın her bir kategorideki kazananı, 100 bin dolar büyük ödül ve aynı zamanda mentorluk […]
 • 03
  Akdeniz Tipi Beslenme, Kolon Kanseri Gelişimini Önlüyor!
  Sebze ve meyvenin bol tüketildiği, kırmızı etin oldukça azaltıldığı, balık ve zeytinyağına ağırlık verildiği “Akdeniz Diyeti”nin başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünün gelişimini önlediği bilimsel çalışmalarla kanıtlanıyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Meltem Ergün, ABD, İngiltere ve İspanya’da yapılan uzun takipli araştırmaların sonucunda kolon kanseri gelişimini önleyen diyet tipinin Akdeniz tipi […]
 • 04
  2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali
  Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin  katkılarıyla düzenlenen 2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali, 15-25 Nisan 2019 tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenleniyor. Festivalin açılışı PİRİ REİS balesi ile gerçekleşecek 2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali 15 Nisan 2019 akşamı, Osmanlı Donanması Komutanı, denizlerin piri Muhyiddin Piri […]
 • 05
  Yaşlılara gereğinden fazla yardım etmek sağlıklarını olumsuz etkiliyor
  18-24 Mart Yaşlılar Haftası… Yaşlanma süreci vücuttaki tüm organ sistemlerinde yapısal ve fonksiyonel değişikliklere neden olur. Görme, duyma, denge ve konsantrasyon yeteneği, kas gücü azaldıkça yaşlının daha az hareket ettiğine ve başkalarına bağımlı hale gelmeye başladığına değinen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, “Yaşlılara iyilik yapmak adına gereğinden fazla […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU