16° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.42
 • DOLAR 5.68

Başkan Şahin’den “Yerel Yöntemler İdaresinde Kadın ve Gençler” Konulu Söyleşi

Hareketli Manşet - 06 Mart 2019 01:45 A A

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Hukuk Fakültesi Amfisinde düzenlenen “Yerel Yöntemler İdaresinde Kadın ve Gençler” konulu Söyleşiye katıldı.

Başkan Şahin konuşmasında, sürdürülebilir kalkınma için teknoloji ve hukuk devletinin bir arada olması gerektiğini söyledi. Teknoloji kadar hukuk devletinin de önemine değinen Şahin, “Tek başına istediğin kadar yüksek teknolojiye çık eğer hukuk devleti olma normlarının ikisini ikiz kardeş olarak götürmezsen sürdürülebilir kalkınma kılamazsın. Sürdürülebilirlik şuanda dünyanın en önemli meselesidir” dedi.

EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ BEŞERİ GÜCÜMÜZ

Başkan Fatma Şahin gençlere seslendiği konuşmasında, “Siz çok önemlisiniz. Sizi Amerika’daki bir Hukuk Fakültesi öğrencisiyle aynı sorularla eylem birliğine getirmemiz gerekiyor. Eşit şartlarda yarışı sağlayamadığımız sürece istediğimiz noktaya gidemeyiz. Biz herhangi bir ülke değiliz. İddiamız, hedeflerimiz var” dedi. Toplumda kadının rolüne de değinen Şahin, “Toplumun yarısı kadın. Bunları kalkınmanın ana damarı yapmak durumundayız. Buradaki durumumuz elbette ilerliyoruz ama daha hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü bu coğrafyada en büyük gücümüz beşeri gücümüzdür” ifadelerini kullandı.

GAÜN’DEKİ GELİŞMELERİ MEMNUNİYETLE TAKİP EDİYORUM

Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer Gaziantep Üniversitesi’nin parlayan bir yıldız olduğunu söyledi. Nejat Koçer, “Üniversitemizin büyümesi kaliteli olarak eğitim ve öğretimini devam ettirmesi temel sorumluluklarımızdan birisi. Açıkçası Gaziantep Üniversitesi’ndeki gelişmeyi memnuniyetle takip ediyorum. Her zaman Gaziantep Üniversitesi’nin ve Gaziantep’imizin de hizmetinizdeyiz” ifadelerini kullandı.

GAÜN DÜNYA ÜNİVERSİTELERİNDE İLK BİNDE

Gaziantep Üniversitesinin şuanda dünya üniversiteleri içerisinde ilk bin üniversite içerisinde yer aldığını vurgulayan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Uluslararası dünya endekslerine göre Türkiye’deki 206 üniversite içerisinde ise 14. sırada yer alıyor. Bu bizim son hedefimiz değil. Gaziantep Üniversitesi olarak kadim geleneklerimiz var ve aynı zamanda güçlü bir kadromuz var, şehirle bütünleşmiş ortak paydada buluşan güzel birlikteliklerimiz var, biz ilk on içerisinde olmalıyız. İlk on içerisinde olmak sadece öğretim üyeleriyle ilgili değildir, şehrin pozitif anlamda katkısı aynı zamda öğrencilerimizin de bu ortak paydada buluşmasıyla ilgilidir” diye konuştu.

Kadınlarını ihmal etmiş toplumların hiçbir zaman geleceğe doğru miras bırakamayacağı vurgusunu yapan Rektör Gür şunları söyledi: “Biz toplumu şekillendirirken anneler üzerinden, kadınlar üzerinden şekillendiriyoruz. Gaziantep kadın yöneticilere alışık ki bu alışkanlık, Fatma Şahin başkanımla başladı. Milletvekilliği, bakanlık şimdi de başkanlık. Üniversite olarak liyakat esaslı olmak kaydıyla hak edenin cinsiyetine hiçbir zaman bakmadık eğer hak etmişse onun kadın ya da erkek olması değil idare edebilir olmasına baktık. Şuanda Türkiye ortalamasının çok üzerinde 16 fakültemizin 6 dekanı kadın profesörlerimizden oluşuyor.”

Gaziantep Üniversitesi olarak şehrin yükünü çektiklerini, Suriye sınırından çok yoğun bir akış olduğunu aktaran Rektör Gür, şöyle devam etti: “Burada Büyükşehir Belediye Başkanımızın işi ne kadar zorsa bizim de işimiz zor. Bir taraftan doğru algıyı yönetmeniz ikincisi de mazeretlere sığınmadan hedefe doğru yolculuk yapmamız gerekiyor. Öğrencilerimize yaşanabilir bir kampus oluşturuyoruz. Fiziki mekanlarımız yeterli, alt yapımız çok güçlü. Öğrencilerimizin bu kampüste 7/24 esaslı huzurlu bir şekilde yaşamaları için, eğlence alanları, sanat alanları, yaşam alanları ve en önemlisi de öğrencilerimizin bir araya gelecekleri büyük bir meydanı aktif hale getiriyoruz.”

GAÜN’DE KADIN ÇALIŞANLARI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE

Türkiye’de 2 kadın büyükşehir belediye başkanı olduğunu hatırlatarak, birisinin Gaziantep’te olduğunu söyleyen GAÜN Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Koban, “Bir kadın olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’i canı gönülden kutluyorum. Üniversiteler tarafında da kadınlar ile ilgili değerlendirmeler yapılmasını yararlı görüyorum. Üniversitelerde akademik yapılarda yüzde 45 kadın akademik oranı var bu güzel bir oran, yüzde 37 de profesör düzeyine kadar gelebilmeyi başarmış. Ancak yönetim kademesine geldiğimiz zaman oran yüzde 16’ya geriliyor. İdari süreçlere ve karar alma süreçlerinde katılımda kadın oranı oldukça düşük kalıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kadın profesörü olmayan üniversiteler var. Gaziantep Üniversitesi’nde kadın idareci oranı yüzde 37,5 ile Türkiye ortalamasının üstünde bundan dolayı rektörümüze teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber 35 kez okundu.
Hareketli Manşet - 01:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Psikoterapist Canatar, mutlu olmanın sırlarını açıkladı
  TERAPİDER Genel Başkanı Psikoterapist Uzman Doktor Taner Canatar, mutlu olmanın sırlarını açıkladı.  *MUTLULUK İÇİN ÇABALAMAK MUTLULUK GETİRMİYOR Birleşmiş Milletler, dünya üzerindeki insanların mutluluk fikrini hatırlamaları ve kutlamalar ile farkındalık oluşturmaları için 2012 yılında 20 Mart’ı “ Dünya Mutluluk Günü ” olarak ilan etti. Dünya mutluluk gününde Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER) de mutlu olmanın sırlarını […]
 • 02
  Başkan Fadıloğlu: “Çok daha güçlü bir gönül bağı kuruyoruz”
  Esnaf ve mahalle ziyaretlerini aralıksız devam ettiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, halkın yoğun ilgisi ve sevgisiyle karşılaşıyor. Başkan Fadıloğlu’nun mahalle ziyaretleri, adeta miting havasında gerçekleşiyor. Halka yapılan hizmetleri ve yapılacak hizmetleri anlatmak, varsa sorun, talep, görüşlerini almak adına sık sık esnaf, aile ve mahalle ziyaretleri yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, özellikle gerçekleştirdiği mahalle […]
 • 03
  Ahmet Uzer özür diledi
  Gaziantep’te Gaziray Hattı Projesinin test sürüşü sırasında sarf ettiği “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” sözüyle ilgili AKP Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer’den özür mesajı geldi. Ahmet Uzer tartışma yaratan sözlerinin, “Sevinç ve gururun yaşattığı aşırı coşku haliyle şakadan sarf edildiğini” öne sürerek twitter hesabından yayımladığı mesajla Gazianteplilerden özür diledi. İŞTE O MESAJ “Dün sevinç ve gururun […]
 • 04
  Doğan, Uzer’in sözlerine tepki gösterdi
  Demokratik Sol Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, Ak Parti Milletvekili Ahmet Uzer tarafından vatandaşlara karşı sarf edilen “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” sözlerini eleştirdi. Doğan, ” Siz hangi hakla vatandaşı öküz yerine koyarsınız? Burası Gaziantep! Gaziantep Savunmasında kan döken 6 bin 317 şehidin torunlarının yaşadığı yer. Kimsenin vatandaşa hakaret etmeye hakkı yok” […]
 • 05
  Gaziantep Basketbol kıl payı galibiyeti kaçırdı: 65-66
  Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin 23’üncü haftasında Gaziantep Basketbol, kendi evinde  konuk ettiği Anadolu Efes karşılaşmasında kıl payı galibiyeti kaçırdı.  66-65 mağlup oldu. Ev sahibi ekip Jekiri’nin sayılarıyla beraberliği koruyan Gaziantep Basketbol oyunun kontrolünü bırakmadı. Rakip takım ise Dunston’un atışlarıyla etkili olmaya çalışırken, ilk periyot 15-15 berabere tamamlandı. 2’nci periyotta konuk ekip etkili oldu. Anadolu Efes, pota […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU