Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

BİR TUĞLA DA SİZ KOYUN

Gaziantep’in eğitimde yeni bir hamle yapması için Eğitime %100 destek kapsamında başlatılan “Bir Okul Bin Gelecek” projesi Gaziantep Valiliği tarafından hayata geçiriliyor.

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep`in eğitim sorununun iş adamları, hayırseverler ve sivil toplum kuruluşları ile paylaşılacağı ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin`in katılacağı toplantı öncesinde ulusal-yerel gazete, televizyon ve ajans temsilcileri ile Atatürk Toplantı Salonu`nda bir araya geldi. Ata; Göreve başladığım günden itibaren çeşitli meslek grupları, dernekler ve vakıflarla veya vatandaşlarla yaptığımız toplantıda ilimizin özellikle üniversite sınavlarından 81 vilayet arasında 80. sırada yer almasından dolayı herkesin rahatsız olduğunu gördüm. İlin valisi olarak benimde rahatsız olduğumu belirtmek istiyorum. Doğu ve Güneydoğunun en büyük kendi konumunda olan Gaziantep, sanayi ve ticaretteki birikimiyle Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Bilindiği üzere büyüme ve kalkınma birbirinden farklı kavramlar olup; eğer büyüme sosyal, ekonomik, kültürel büyümeyi ve eğitimi eş zamanlı sağlamazsa kalkınma gerçekleşemez. Ülkemizin güzide şehri Gaziantep’imizin kalkınması için ekonomimizle eş güdümlü olarak eğitim ve kültür seviyesini arttırmak ortak hedefimizdir.

GAZİANTEPLİLER HER ZAMAN ÇOK BÜYÜK FEDAKARLIKLAR YAPMIŞTIR

Gaziantep, yakın tarihi fedakarlıklarla dolu bir şehrimizdir. Ancak günümüzde fedakarlık kavramının mahiyetide değişmiştir. Dün kurtuluş savaşında can vererek, kan dökerek bu şehri kurtarırken gösterilen fedakarlık, bugün Gaziantep’i bir marka şehir, bir eğitim şehri yapma konusunda gösterilecektir. Çünkü Devleti yaşatmak için insanı yaşatmanın ve dünyanın en şerefli varlığı olan insanı eğitmenin önemi hepimiz tarafından bilinmektedir.

EĞİTİMLİ İNSAN SAYISI FAZLALAŞIRSA SORUNLAR AZALIR

Yaşadığınız şehirde ve ülkenizde eğitimli insan sayısı ne kadar fazla olursa, o toplumda yaşayan bir fert olarak o kadar az sorunla karşılaşırsınız. Eğitimin bir sosyal sorumluluk ve vicdan hareketi olduğu gerçeğini hep birlikte yeniden düşünüp, daha önce bu konuda yaptığınız fedakarlıklardan aldığımız cesaretle sizleri eğitimde yeni bir gönül seferberliğine davet ediyorum. Başlatacağımız “Bir Okul Bin Gelecek” projesinde sizlerin ve tüm Gazianteplilerin desteğini bekliyoruz. Bu taşın altına simitçisinden, esnafına herkesin destek olacağından hiç şüphem yok. Eğitimin her aşamasında toplum desteği şart, bu noktada basının her fırsatta

Eğitim konusu üzerinde durması ve daha bilinçli bir toplum için çalışması gerekmektedir. Her konuda sizler bizim kulağımız olduğunuz için bu konuda da eksiklikler varsa bizlere iletin ve eğitimin neresinde eksik varsa hep birlikte tamamlayalım.

YİNE EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ BASIN OLACAK

“Göreve başladığım tarihten bugüne kadar gerek valiliğimizi ziyaret eden çeşitli meslek guruplarıyla, derneklerle, vakıflarla veya vatandaşlarla yaptığımız toplantılarda ilimizin özellikle 2011 yılında üniversite sınavlarında 81 vilayet arasında 80. sırada yer almasından dolayı herkesin rahatsız olduğunu gördüm. Bundan il Valisi olarak bizlerde rahatsız olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Gaziantep sanayisinde, ticaretinde, kültür ve turizminde ve bir çok alanlarda bölgesinde cazibe merkezi olmasına rağmen, maalesef eğitimde bulunduğumuz yer kentin konumuna yakışmıyor. Bu sebeple Gaziantep’te yaşayan tüm vatandaşlarımızın bu soruna karşı duyarlı olması, yardımcı olması ve sorunun çözümü için herkesin destek olması gerektiğini belirtmek istiyorum. Burada en büyük destekçimiz yine basın kuruluşlarımız olacaktır” diyen Vali Ata sözlerine şöyle devam etti; “Sokakta simit satan simitçinin bile sembolik olarak eğitime katkı sağlamasını istiyoruz. Kimsenin bana ne demesini istemiyoruz. Gaziantep’te derslik ihtiyacını gidermek için en az 220 okul yaptırmamız gerekmektedir. Eğer, Vali Konağı’na okul yapma imkanı varsa ben konağı bırakıp il dışından uzakta oturmaya hazırım. İlimizde okul öncesi orta ve ilköğretim de 450 bin civarında öğrencimiz var. Bu Türkiye’de bulunan 81 vilayet içinde 38 veya 39 ilimizin nüfusundan daha fazladır. Bu kadar genç bir nüfusun bulunduğu kentimizde okul öncesinde 2 bin dersliğe İlk ve ortaöğretimde de 4 bin 500 derslik ihtiyacımız var. Çocuklarımıza normal eğitim verebilmek ve öğrenci başına düşen derslik sayısını 30’a indirebilmek için ilk ve ortaöğretimde acilen 4 bin 500 derslik yapmamız gerekmektedir. 2013-2014 yılında okul öncesi eğitimde zorunlu hale geldiği takdirde en az 2 bin dersliğe okul öncesi eğitimde ihtiyacımız olacaktır. Vali Ata’nın konuşmasının ardından, İl Milli Eğitim Müdürü Serin de eğitim ile ilgili sorunlara değinerek basın mensuplarına sunum yaptı. Sunumun ardından Vali Ata ve Serin, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

379 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?