Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

BU KADARINA DA PES!

Gaziantep’in Karkamış ilçesinde Suriye’ye götürülmek üzere erzak yüklenen araçlar görenleri hayrete düşürüyor. Gün boyu sergilenen bu görüntü akıllara gümrükten bu araçların nasıl geçtiği sorusunu getiriyor.

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında ülkede yaşanan sıkıntılar fırsatçılara gün doğmasına neden olurken,  Gaziantep, Karkamış sınırından Suriye’ye garip bir şekilde sokulan malzemeler bu kadarına da pes dedirtti.


Suriye’de uzun süredir yaşanan iç savaş kış aylarının gelmesi ile birlikte ciddi sıkıntılara yol açmaya devam ediyor. Suriyeli vatandaşlar erzak ve malzeme temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşarken sınır hattından Suriyeli tedarikçiler tarafından ilginç malzeme nakli bu kadarına de PES dedirtecek seviyelere geldi. Günde yüzlerce araç ilginç yöntemlerle yüklenerek Suriye’ye doğru yol alırken gümrük geçişinde sıkıntı yaşanmıyor. Sınırdan rahatlıkla karşılıklı alışverişin yapılabildiği gözlenirken yetkililerin denetim konusu hakkında biraz daha işin ciddiyetini koruması gerekiyor.

Suriye’den gelen son haberler ise ülke içinde de gıda maddelerine ihtiyacın sürekli arttığı yönünde. Özellikle Buğday ve un bulmakta güçlükler çekildiği, fırınların ise yakıt sıkıntısı nedeniyle çalışmadığı haberleri geliyor.  Çatışmanın gölgesinde yaşayan, bir dilim ekmeğe muhtaç, giysiye ihtiyacı olan Suriyelilerin yaşama umudunu canlı tutmak için ise sınır hattından ilginç malzeme nakli ile hayatlarını devam ettirmek için çözümler ürettiği gelen haberler arasında. Organizatörler, gönüllülük esasına dayanan Kış Geldi, Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye adlı kampanyanın, gelişip başka ülkelere de yardım etme amaçlı bir programa dönüşebileceğini söylerken, Suriye halkını önümüzdeki günlerde ciddi sıkıntılar beklediği aşikar.

Görüştüğümüz Suriyeli vatandaşlar, sınırda bir sıkıntı çekmediklerini çünkü savaşın kendilerini ciddi anlamda mağdur etiğini belirterek her geçen gün ihtiyaçlarının artığını ve söz konusu erzakları da tedarikçiler aracılığı ile Türkiye’den sağladıklarını ifade etti.

Vatandaşlar, haddinden fazla yük yüklenerek ilginç görüntü oluşturan araçlarla hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmiyor.

Etiketler: » » » » » »
995 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?