BÜYÜKŞEHİR ENGELLİ BASKETBOLCULARI 1.LİGİ HEDEFLİYOR | Narkoz Haber
10° Kapalı
 • EURO 7.30
 • DOLAR 6.74

BÜYÜKŞEHİR ENGELLİ BASKETBOLCULARI 1.LİGİ HEDEFLİYOR

Spor - 10 Şubat 2012 20:44 A A

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı hedefini 1.Lige çıkmak olarak belirledi. Güneydoğu Anadolu grubunda mücadele eden Tekerlekli Basketbol Takımı, ilk yarıyı liderin 2 puan gerisinde 3.sırada tamamladı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Koordinatörü Hulusi Kalender, amaçlarının Play-Off’a katılarak 1.Lige çıkmak olduğunu söyledi.
Takımın son durumu hakkında bilgi veren Kalender, “Bizim Gaziantep’te övündüğümüz bir konu var. Biz 5 yıl önce dernekte oturan arkadaşlarımızla engelli spor adına bir şey yapmak istedik. Marka Şehir Gaziantep’in her alanda kendini geliştirdiği konularda bir engelli sporunun olmaması bizleri üzmüştü. Hakkari de, Yüksekova’da bile bu alanda spor dalları varken, bizde olmaması üzüntü vericiydi.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Asım Güzelbey’in de desteğiyle kulüp kurmadan belediyenin alt branşında böyle bir çalışma yaptık. Tabi ilk zamanlar çocuklar tekerlekli basketbolda acemilerdi. Bunu geçen sene içerisinde attılar. Tekerlekli basketbol apayrı bir spor dalı. Hem bisikleti süreceksiniz hem topu süreceksiniz ve 2 metrelik yüksekliğe top atacaksınız. Üç dört eforlu ve çok pahalı bir spor. Her sandalyemiz ortalama 8-9 bin lira. Tabi bunu yaparken bir dayanışma yaptık ve bu sandalyeleri sağladık” dedi.
Kalender, “Büyükşehir Belediyemiz de Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir uygulama yaparak asansörlü engelli otobüsü desteği verdi. Bu otobüsümüzü geçen hafta Kıbrıs tekerlekli sandalye takımı gelmişti, onlara vererek Şanlıurfa’ya gönderdik. Böyle de lojistik destekler verebiliyoruz. Sadece bölgesel ligde mücadele etmiyoruz, Büyükşehir Belediyespor’u böyle uygulamalarla da temsil ediyoruz” diye konuştu.
SALON SPORUNA İLGİ YOK
Maalesef ülkemizde futbol dışında olan sporlara yani salon sporlarımıza çok büyük ilgisizlik var. Tekerlekli sandalye de bizim ilk sıralar 5-10 seyircimiz vardı ama şimdi 100-150 seyirci gelince seviniyoruz. Salon sporlarındaki mücadele, futbol gibi olmayınca fazla da ilgi görmüyor. Bizim amacımız engelli sporunu Gaziantep’te geliştirmek ve engelli kardeşlerimizin kendilerine olan özgüvenlerini onlara kazandırmaktır. O sahaya çıkıp kendini ifade edebilmesi için bu spora önem veriyoruz.
YENİ SPORCULAR KAZANDIRMAK İSTİYORUZ
Hulusi Kalender, “Biz antrenman yapabilmek için salon sıkıntısı çekiyorduk. Birçok yerde dışlanıyorduk. Ama bizim bir de şanslı yanımız var. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Asım Güzelbey’in direktifleri doğrultusunda hiçbir malzeme sıkıntısı çekmiyoruz. Yani Türkiye’de diğer illere örnek çok avantajlarımız var. Amacımız bu spor dalında bir alt yapı oluşturmak. Okullara ulaşarak buradaki engelli çocuklarımız da bu spora kazandırmak istiyoruz.
1.LİGE ÇIKMAK İSTİYORUZ
Biz şu anda Güneydoğu Bölgesinde faaliyet gösteriyoruz. Grubumuzda 6 takımla mücadele ediyoruz ve ligin ilk yarısını 3.sırada tamamladık. Liderle aramızda 2 puan var. Çocuklarla konuştuk, bu puan farkını kapatarak, 12 takımın mücadele edeceği Play Off gruplarına katılmak istiyoruz. Eğer bu Play Off’tan çıkarsak birinci lige yükseleceğiz. Bizim şu an ki tek hedefimiz Gaziantep’i 1.Ligde temsil etmektir” dedi.

Bu haber 92 kez okundu.
Spor - 20:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 30 Büyükşehir’e giriş çıkışlar yasaklandı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunuyor… Gece yarısından itibaren 15 gün süreyle  zorunlu Gıda ve Lojistik faaliyetler dışında 30 büyükşehir ve Zonduldak için şahsi araç giriş çıkışı ve 20 yaş altı gençlere sokağa çıkma yasağı geldi. Toplu yerlerde maske zorunla hale getirildi. Erdoğan, “Türkiye bu küresel salgına en hazırlıklı ülkelerden biridir. Oluşturduğumuz Bilim Kurulumuz hastalığın […]
 • 02
  Kıyasen Fatura düzenlemesi karışıklık ve yeni maliyet riski taşıyor
  Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  tarafından elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin yapılan  “Kıyasen Fatura Düzenlemesi”nin reel sektör için riskler taşıdığını söyledi. Konuya dair yazılı bir açıklama yayınlayan Başkan Tuncay Yıldırım açıklamasında şunları söyledi: “Bilindiği üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının […]
 • 03
  Büyükşehir, kullandığı dezenfektanı kendisi üretti
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corona Virüs (COVID-19) salgınına karşı, dezenfekte çalışmalarında kullanılan dezenfektanını kendisi üretti. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) içme suyu arıtma tesisinde üretilen dezenfektan, insan sağlığına zararlı maddeler içermediğinden, doğal bir dezenfeksiyon yöntemi olarak görülüyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan şehrine başlayarak kısa sürede Dünya’da etkili olan Corona Virüs salgınına karşı ulusal mücadele devam […]
 • 04
  Gülsan Holding 1 Milyon 500 Bin TL ve 11 Bin Paket bağışladı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” çağrısıyla başlattığı dayanışma kampanyasına Gülsan Holding’ın 1 milyon 500 Bin TL bağış yaptığını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu ayrıca ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Gaziantep Valiliği, Kilis Valiliği ve kendi dağıtım kanallarımız aracılığıyla 11 bin gıda paketi dağıtımına başlandığını ifade etti. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de […]
 • 05
  TİM Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya,” Türkiye’de Gıda Sorunu Yaşanmaz”
  “Bu zorlu süreçte üretim ve tedarik zincirimizin devamlılığı için var gücümüzle çalışıyoruz” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, 2020 yılının ilk çeyreğinde sektörde Türkiye genelinden 199 ülkeye toplam 1 milyar 810 milyon 518 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek dünyayı etkisi altına alan ve insanlığı tehdit […]

YOL DURUMU