istanbul escort bayan

17° Açık
 • EURO 6.83
 • DOLAR 6.09

Büyükşehir’den OTİZM Farkındalık Günü etkinliği

Hareketli Manşet - 15 Nisan 2019 16:14 A A

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler kapsamında kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Etkinliğe katılanlara mavi tişört dağıtıldı, otizme dikkat çekildi, down mehteran takım gösterisi ilgiyle izlendi.

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, UNİCEF, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (ASAM) işbirliğindeki otizm farkındalık etkinliği, Demokrasi Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Protokol ve katılımcılardan oluşan kortej, Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü.

TOLAY: OTİZMİN FARKINDALIĞINI ORTAYA KOYMAMIZ LAZIM

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay, Dünya Otizm Farkındalık Günü’nün farkındalığını ortaya koymak için bir araya geldiklerini söyledi.

Otizm hastalığını kısaca beynin gelişimsel bir hastalığı olarak tanımlanan Tolay, şöyle konuştu: “Hastalığın oluşmasında birçok etken vardır, uzmanlarca genetikten tutun da çevresel birçok faktöre kadar çok sayıda etken suçlanmaktadır. 68 kişiden birisinde otizm görülüyor. Çok yaramaz, çok haylaz olan çocuklar, modern ismiyle otizm hastalığına yönelik bulgular taşıyor. Artık bu nitelikteki kişilerin farkındalığını ortaya koymamız lazım. Bu farkındalığı ortaya koymak için kurumlar arasındaki işbirliği çok önemlidir. Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapan Fatma Şahin, ilimiz için büyük bir şans, büyük bir avantajdır. Yeni dönemimizde artarak devam edecek, engelsiz kent çalışmaları olacağını müjdelemek istiyorum.

OTİSTİK ÇOCUKLARI BİZE BİLDİRİN

Yaklaşık bir ay önce Gaziantep Büyükşehir Belediyesince hizmete alınan Türkiye’nin en büyüğü, Avrupa’nın sayılı merkezlerinden olan Engelsiz Yaşam Merkezi; işitme, konuşma ve zihinsel engellilere yönelik özel eğitim bölümleriyle farkındalık oluşturdu. Merkezde, hastalıkların tedavisinde atların ve suyun kullanılacağı terapi yöntemlerinin yanı sıra otizm ve demans hastaları için dizayn edilen odalar var. Vatandaşların mutlaka çevresindeki otizm hastalığı belirtisi gösteren kişilere karşı daha duyarlı olmasını istiyorum, hastalık hakkında bilinçlendirerek onları eğitmemiz gerekiyor, mutlaka bizlere başvurun biz de onları bilgilendirelim.”

Tolay, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin işbirliğinde Sekizinci Renk Otizm Farkındalık Projesi kapsamında ilk kez Gaziantep Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulduğunu hatırlattı.

Gaziantep Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Yıldırım da otistik çocukların çok özel olduğunu vurgulayarak, otistik çocuklara sahip ailelere sosyal yardımların yapılmasının önemine değindi.

GAZİANTEP KALESİ MAVİ IŞIKLA AYDINLATILDI

Konuşmaların ardından protokol, gökyüzüne mavi balon bıraktı, el baskısı etkinliğine katıldı.

Öte yandan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizme farkındalık oluşturmak için “Mavi Işık Yak Projesi” çerçevesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı, Gaziantep Kalesi’ni mavi ışıkla aydınlattı.

Bu haber 44 kez okundu.
Hareketli Manşet - 16:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sırakaya, “Milli Yüzücü Sümeyye Boyaci gururumuz”
  Gazisehir Kadın  Taraftarlar Derneği Başkanı Mezine Sırakaya, “Milli Yüzücümüz Sümeyye Boyacı Türkiye’nin gururu, gençlerimizin idolüdür” diyerek Boyacı’ya başarılarının devamını diledi. Gazisehir Kadin Taraftarlar Dernegi Baskani Mezine Sırakaya, Bursa Kebap Doner’in Ana Sponsorlugunu yaptığı Milli Yüzücü Sümeyye Boyacı’ya forma ve şapka hediye etti. Sırakaya, “Bursa Kebap Evi’nin Milli Yüzücümüz Sümeyye Boyacı’ya AnaSponsor olması diğer firmalara örnek […]
 • 02
  Turizm ve Koordinasyon toplantısı düzenlendi
  Gaziantep Valiliği ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğinde düzenlenen Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerinin valileri ve belediye başkanlarının katıldığı Turizm ve Koordinasyon toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve çevre illerdeki turizmin geliştirilmesi için ortak kararlar alındı. ŞAHİN: ULUSLARARASI DİLİ KULLANDIK Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, […]
 • 03
  Suriye’den acı haber, 1 Yüzbaşı şehit
  Suriye’nin  Azez Bölgesinde PKK/PYD’li teröristlerle çıkan çatışmada Özel Kuvvetler Komutanlığı Personeli Piyade Binbaşı Sıtkı Doğruer yaralanırken, Dnz. P. Yüzbaşı  Celalettin Özdemir Kilis Devlet Hastanesinde doktorlar tarafından  yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Yaralı Binbaşı Sıtkı Doğruer’in ilk müdahalesi  Kilis Devlet Hastanesinde yapıldıktan sonra Gaziantep’e sevk edildiği öğrenildi. Olayın ardından Gaziantep Valisi Davut Gül, başsağlığı […]
 • 04
  Sümeyye Boyacı ile “Hayallerinin Peşinden Git” söyleşisi Gaziantep’ten start aldı
  ABD’de düzenlenen Paralimpik Yüzme Serisi’nde 50 metre sırtüstü kategorisinde 45.28’lik derecesiyle altın madalya kazanan bedensel engelli milli yüzücü Sümeyye Boyacı Gaziantepli gençlerle buluştu. Türkiye’nin tek ödüllü İskender Markası Bursa Kebap Evi Ana Sponsoru olduğu Paralimpik Yüzme Şampiyonu Sümeyye Boyacı ile “Hayallerinin Peşinden Git” söyleşilerine ilk kez Gaziantep’ten start verildi. Ana Sponsor Bursa Kebap Evi’nin desteğiyle […]
 • 05
  Çeliktürk: “Başarının yolu işinizi sevmekten geçiyor”
  İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk ve yönetim kurulu üyeleri Kızılhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. SAĞLIKLI VE GÜVENLİ BİNALAR Şahinbey ilçesinde bulunan Kızılhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin İnşaat Teknolojileri Bölümü öğrencileri ile bir araya gelen İMO Şube Başkanı Çeliktürk, öğrencilerle inşaat mühendisliğinin eğitim, iş imkanları ve çalışma şartları […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU