CARİ AÇIĞI MÜHENDİSLER KAPATIR - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
18° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.40
 • DOLAR 6.79

CARİ AÇIĞI MÜHENDİSLER KAPATIR

Sabit Manşet - 21 Şubat 2012 21:14 A A

CHP İl Başkanı Ali Peri Makine Mühendisleri Odası’nda yaptığı konuşmada “Mühendislerimizzin sözünü dinleseler, önerilerini uygulasalar ne cari açık kalır ne de enerji sorunu” derken bugün şehirlerimizde altyapı eksikliğinden kaynaklanan sorunların da yetkililerin mühendis ve mimarları ciddiye alıp önerilerine kulak vermemesinden kaynakladığını söyledi.

Makine Mühendisleri Odası’nın kongresinde konuşan Ali Peri “Yetişmiş insanları dikkate almazsanız, onlara gereken değeri ve sorumluluğu vermezseniz bugün bulunduğunuz yerde ve durumda olursunuz. Bugün şehirlerimizi her yağmurda sular basıyorsa, kar yağdığında yaşam duruyorsa, elektirik üretiminde bile dışa bağımlıysak bunun tek sorumlusu iktidarlardır. Şehirleri yönetenlerdir.” dedi.

“Mimarlar, mühendisler, teknik elemanlar gerek bireysel olarak gerekse de bağlı oldukları sivil toplum örgütleri aracılığıyla şehirlerin ve ülkemizin sorun çözümlerini ve alternatif kanalları yıllardır söyleyip dururlar. Ancak ne söyledikleri yaplır ne de önerileri dikkate alınır” diyen Peri sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün ithalatımız ihracatımızı katlamış bulunmakta ve makas sürekli açılmaktadır. En fazla ithalatı elektrik almak ya da üretmek için gerekli yakıtı satın almak konusunda yapıyoruz. Oysa ülkemiz 365 gün güneş alan bir bölgede. Güneş enerjisinden yararlanmıyoruz. Pek çok bölgemiz rüzgar enerjisini kullanmaya çok müsait yapıda. Rüzgardan yararlanmıyoruz. Oysa Elektrik Mühendisleri Odamızın her yıl yaptığı kongrelerde ortaya koyduğu çözüm önerileri ve alternatif enerji kaynakları dikkate alınsa, ülkemizin direkt enerji ya da enerji üretmek için yakıt almasına gerek kalmaz. Bu ithalat-ihracat dengesinin lehimize değişmesi anlamına gelir.

Mühendisler ve diğer teknik yetişmiş elemanlar yıllardır adeta yalvarıyor. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, doğaya uyumlu HES’ler diye. Dinleyen yok. Ya vur deyince öldürüp HESleri en olmayacak yerlere yaparak doğayı katlediyorlar, ya da elektrik üretmek için doğalgazla çalışan santraller kuruyorlar. O da yetmiyor nükleer enerjiye yöneliyorlar. Oysa bizim kaynaklarımız doğru kullanılsa hiçbirine gerek kalmaz. HESler uygun yerlere verimli bir şekilde kurulsa hiç kimseye ihtiyacımız kalmaz. Bugün elektrik üretimizin yüzde yetmişe yakını dışarıdan satın aldığımız doğalgaza bağlanmış durumda. Böyle bir mantık olabilir mi. Rusya gazı bir kesiyor, santrallerimiz anında toptan elektrik fiyatına zam yapıyor. Hükümet bu zammı vatandaşa ya direkt yansıtıyor, ya da yansıtmamak için sübvanse ediyor. Zarara giriyor.Ülkemizi bu duruma düşüren işgüzar yöneticilerin herşeyi ben bilirim tavrıdır. Türkiye’de bu kadar mühendis niye var. Niye hala yenilerini yetiştirmek için üniversiteler açıyoruz. Onların sözünü dinlemeyeceksek neden teknik eleman yetiştirip duruyoruz.

Bugün ihracat kalemlerimize baktığımızda 100 dolarlık ihracat yapmak için en düşük kalemde 40 dolarlık ithalat yapmak zorunda olduğumuzu görüyoruz. Bu rakam bazı kalemlerde 70 dolara kadar çıkıyor. Yani biz aslında bir çok üründe dışardan aldığımızı geri satıyor konumuna düşüyoruz. İhracatımız yarıdan fazla bir oranda ithalata bağlı.

Bunun en büyük nedenlerinden birisi de makina sanayiinde içinde bulunduğumuz gerikalmışlık ve kolaycılık. Bugün ithal ettiğimiz makinaların yedek parçalarını bile yapmıyoruz. Makinaların üretiminden ise çoktan geçtik.

Üretime yönelik makina sanayi teşvik edilmiyor. Sanayicimiz rekabet edebilmek için sürekli makina yeniliyor. Ama bu makinalar ne yazık ki dışarıdan alınıyor. Ülkemizin en büyük ihracat kalemlerinden olan halı üretmek için dışarıdan makina alıyoruz. Ve bu makinalar 2-3 senede bir yenilenmek zorunda. Benim halı üreticim binbir zorlukla yaptığı ihracatan kazandığı paranın çoğunu yeni makinalar almak ve rekabette geri kalmamak için tekrar dışarı gönderiyor. Makina alıyor. Böyle pek çok örnek var. Dışa bağımlılığımız sürekli arttığı için de cari açık makasımız günden güne büyüyor.

Gaziantep ve benzeri üretken bölgelerde makina üretim sanayinin desteklenmesi gerekir. Gaziantep bu desteği aldığında ben iddia ediyorum kendi sanayicisinin ihtiyaç duyduğu makinaların tamamını yapar. Hem de en güzelini yapar. Üstelik bu durum pek çok teknik elemanın istihdamına da yol açar.

Tüm bu nedenlerden dolayı ülkemizin ithalat, ihracat ve teşvik politikaları yeniden gözden geçirilmeli ve sanayimiz ithalat bağımlılığından kurtarılmalıdır. Bizi bu bağımlılıktan mühendislerimiz kurtarır. Cari açığı kapatmanın başkaca bir yolu da yoktur”.

Bu haber 116 kez okundu.
Sabit Manşet - 21:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Çalışanlarına gıda desteği
  Dünyayı saran Koronavirüs’ün Türkiye’ye gelmesi ile beraber, büyük özveri gösteren sağlık çalışanlarına destek amaçlı pek çok çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Özler Döner tarafından Ankara’daki sağlık çalışanlarına döner dağıtıldı. Özel olarak hijyen kurallarına uygun hazırlanan dönerler el değmeden paketlenerek, ultraviyole ışınları ile korunarak yine aynı titizlikle sağlık çalışanlarına teslim ediliyor. Yoğun mesai harcayan sağlık çalışanları bu mücadelede […]
 • 02
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Bankalara çağrı
  Tüm bankaları sıkıntıya düşen firmalara destek olmaya çağıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi. Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:“Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor […]
 • 03
  Büyükşehir Bandosu, Karantinadaki misafirlere moral oldu
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yurt dışında gelen ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ümmü Gülsüm Yurt Müdürlüğü’nde karantinada tutulan 684 Türk vatandaşına, “Moral ve Motivasyon Etkinliği” düzenledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve kısa süre içinde küresel bir salgın haline dönüşüp Dünya gündemine oturan Corona Virüs (COVID-19) nedeniyle insanların yaşam şartlarında meydana gelen dönüşümler […]
 • 04
  Fiyat Artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor
  Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında fiyat artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor. Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamada Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğü tarafından market, eczane ve medikal firmalara yönelik yapılan denetimlerde haksız fiyat artışlarına dair şikayetlerin değerlendirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında haksız fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 9 Mart 2020 tarihinden […]
 • 05
  Şimdi sevgi dilini harekete geçirme zamanı
  İçinde bulunduğumuz kaos ortamını fırsata çevirebilirsiniz Koronavirüsün neden olduğu Covid -19 salgını kapsamında evlere kapandığımızı belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun evde kurulmuş düzenleri de değiştirdiğini ifade ediyor. Evlere kapandığımız bu zamanların aile ilişkilerini pozitif yönde geliştirmek için fırsat olduğunu vurgulayan Tarhan, içinde bulunduğumuz zamanın tam da sevgi dilini harekete geçirme zamanı olduğunu […]

YOL DURUMU