Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Çavuşoğlu; “Rejimin garantörü Rusya olacak”

Çavuşoğlu; “Rejimin garantörü Rusya olacak”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu A Haber’e yaptığı açıklamada muhalefetle Rusları bir araya getirdiklerini belirterek, rejimin garantörünün Rusya olacağını söyledi.

Çavuşoğlu, “Muhalefetle Rusları bir araya getirdik. Muhalefetle imzalanacak anlaşmaya biz Rusya’yla garantör oluyoruz ama rejimin garantisi kim olacak? Rusya olacak tabii ki. Rejimle de aynı anlaşmayı Rusya imzalayacak ve Rusya bunun garantörü olacak, ateşkese uyulması, ülke geneline yayılması ve siyasi çözüm için müzakerelerin tekrar başlaması.” şeklinde konuştu.

Ruslarla bir anlaşma yapmak üzere olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, İran’ın Şii gruplar, Hizbullah ve rejim konusunda garantör olarak anlaşmayı imzalayıp imzalamayacağının belli olmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, “Moskova’ya gelince şunu sorduk: Bir ortak açıklama yapıyoruz. Bu açıklamada Rusya’yla Türkiye rejim ve muhalefet konusunda garanti veriyor. İran neyi garantileyecek? Şii gruplar, Hizbullah var. İran da bu konuda garanti vererek ateşkes konusunda garantör oldu. Şu anda Ankara’daki anlaşma için Türkiye ve Rusya garantör. Rejimin imzalayacağı sadece Rusya mı yoksa İran da garantör olarak imza koyacak mı belli değil. İran Moskova’da garantör olmuştu özellikle Şii gruplar, Hizbullah ve rejim konusunda. Metin üzerinde bunu verecek mi bunu çalışıyoruz. Tahliyeler sırasında bu grupların engel çıkardığını gördük. Muhalefetin de rejimin de o değişik grupların da ateşkese uyması lazım. Yabancı savaşçıların buradan ayrılması gerekiyor. Astana’daki görüşmeler bizim gözetimimizde olacak. Müzakereyi rejimle muhalif grupların yapması lazım siyasi çözüm için. Bundan sonra Esad’ın Suriye’de birliği beraberliği sağlayamayacağına inanıyoruz. Esad’la görüşmek söz konusu değil” dedi.

Etiketler: » » » » »
43 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?