Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

ÇELEDUŞAGLAR “İZDİVAÇ” SAHNEDE

Çeled Uşaglar  Mozaik Müzesi Kongre ve Kültür Merkezinde geçtiğimiz hafta içerisinde “İzdivaç” isimli oyunu sergileyerek izleyicilerin beğenisini kazandı.

Gaziantep ağzını, kültürünü, tarihini, kahramanlığını, bilinmeyenlerini, mutfağını, sanatını yaşamayı, yaşatmayı ve gelecek nesillere aktarmayı kendilerine ilke edinen ÇeledUşaglar, Mozaik Müzesinde hafta sonu “İzdivaç” isimli oyunu sergileyerek izleyicilerin beğenisini kazandı.

Mozaik Müzesi Kongre ve Kültür Merkezinde sergilenen oyuna;  Gaziantep Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ve eşi Derya Güzelbey, Gaziantep Gaziler Vakfı Şube Başkanı Mehmet Yeter ve çok sayıda izleyici katıldı.

Mozaik Müzesinde, GNC Medya Organizasyonunda gerçekleştirilen, Yaşlı ve dul bir Antep kadınının bir dolmuş sahnesinde başlayan macerasının  izdivaç programına çıkıp evlenmesi ile son bulmasını anlatan “İzdivaç” isimli tiyatro  izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü.

2009 yılında, Hababam Sınıfı Sinemasından esinlenerek Antep ağzı tiyatro oynama fikri Orhan Uslu tarafından ortaya atıldı. Yeterli sayıda Antep sevdalısı insandan oluşan bir grupla hazırlanan ilk oyun “Çeleduşaglar” ismi İle   ilk kez ‘’Gaziantep Uluslararası Fıstık ve Kültür  Festivali’’nde oynandı. Gazianteplilerin ayakta alkışladığı ekip yoluna devam ederek birçok oyuna imza attı. Bugüne kadar sahnelenen oyunlar; ÇeledUşaglar, ÇeledUşaglar Kardeş Sınıf, ÇeledUşaglar Uzayda, ÇeledUşaglar Skeçhane, Ahilik Haftası Özel Oyunumuz, Kimsesiz Çocuklar İçin Oynanan Oyunumuz, ÇeledUşaglar Mizah-I Antep. “Gaziantep’li olmak bizlere doğarken takılmış birer şeref madalyasıdır…” diyerek sahneye çıkan ekip güçlerini Gazianteplilerden aldığını ve bu güçle de her geçen gün daha çok büyüdüklerini ifade ettiler.

Etiketler: »
1136 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?