Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

CHP’Lİ KADINLAR KAHVALTIDA BULUŞTU

Türk kadınlarının seçme ve seçilme hakkını kazanmalarının 77. yıldönümü nedeniyle CHP Gaziantep İl Kadın Kolları tarafından bir kutlama etkinliği düzenlendi.

Şato Restaurant’da düzenlenen kahvaltılı etkinliğine İl Başkanı Ali Peri, Kadın Kolları İl Başkanı Müjgan Bilen, il, ilçe yönetimleri, kadın kolları yöneticileri ve geniş bir partili gurubu katıldı. Yaklaşık 500 davetlinin katıldığı etkinlik coşkulu görüntülere sahne oldu.

Etkinliğe ev sahipliği yapan İl Kadın Kolları adına konuşan Başkan Müjgan Bilen konuşmasında Atatürk’ün Türk kadınına verdiği önemi vurgularken “Bunun en büyük göstergesi, bugün yıldönümünü kutladığımız kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 77. Yıldönümüdür” dedi. Bilen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim 77 yıl önce kazandığımız bu hakka hala sahip olamayan ülkeler ve bu ülkelerde yaşayan kadınlar var. Ne yazık ki bizim ülkemizde bu geri kalmış, çağdışı düzenlere özenen insanlar mevcut. Neyse ki bunlar sayıca azınlıkta. Ülkeler kadınlarının yaşama ve üretime katkıları büyüdükçe büyürler. Ne mutlu bize ki Türk ulusu bu gerçeği herkesten önce fark eden Atatürk gibi bir lider çıkarmıştır. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının nice zorluklar içerisinde başardığı onca işi ve devrimi düşünürsek bizim işimiz onlarınkinden çok daha kolay. Biz sadece onların bize bıraktığı mirasa sahip çıkarak, onların oluşturduğu çizgiyi bozmayarak ülkemizi ve kadınlarımızı çok daha ileri seviyelere taşıma imkanına sahibiz. Belkide tek eksiğimiz bu taşıma işini yaparken yeterince inançlı ve iradeli olamamak. Ama bunu fark edebilmek bile büyük başarıdır. Biz kadınlar CHP çatısı altında, Atamızın bize emanet ettiği değerlere sahip çıkarak, binbir güçlükle elde edilmiş kazanımları korumak zorundayız. Bu bizim sadece işimiz değil bu vatana ve vatanı bize emanet edenlere namus borcumuzdur. Bu emanete sahip çıkarak, onu daha da ileri seviyelere taşıyarak ülkemizi daha güzel, daha yaşanılabilir ve çocuklarımızın gurur duyacağı bir yer yapabiliriz.”.

BU VATANI BÖLMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

Etkinliğe katılan İl Başkanı Ali Peri katılımcılardan büyük ilgi görürken yaptığı konuşmada özellikle bu günlerde ülkeyi bölmeye hevesli çok sayıda kişinin bulunduğunu ama bunu yapmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurguladı. Peri konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Birileri sürekli bir yerleri kaşıyıp duruyor. Şimdi de Dersim olayına sarıldılar. Bu olay üzerinden ülkemizi, partimiz CHP’yi ve milletimizin bütünlüğünü yıpratmaya uğraşıyorlar. Buna kimsenin gücü yetmez. Dersim olayı elbetteki tüm yönleri ile açığa çıkarılmalıdır. Ancak bu bazı bilgiler ve gerçekler gizlenip, işine gelneler üstelikte çarpıtılarak anlatılmakla olmaz. Ülkemizde bu olaylar yaşandığı sırada CHP parti değildi. Devletin kendisiydi. İllerin valileri CHP il başkanıydı. Başka parti yoktu. Sonradan en keskin CHP muhalifi kesilen Adnan Menderes CHP Parti Müfettişiydi. Yani partinin en etkili ismiydi. Yine bu olaylar sırasında Başbakan Celal Bayar, Genel Kurmay Başkanı ise Fevzi Çakmak’tı. Bildiğiniz gibi bu isimler çok partili hayata geçer geçmez ülkemizde sağ siyasetin bayrak isimleri olmuşlardır. Yani kısacası o dönemde bu ülkede yaşayan sağcısı, solcusu, muhafazakarı ve her görüşten insanı tek parti olan CHP çatısı altında yer alıyordu. Bu nedenle o dönemin koşullarında yaşanan bu olay üzerinden CHP ve örtülü olarak da Atatürk’ün ismine saldıranları iyi niyetli bulmuyorum. Özellikle de bugün her fırsatta Fevzi Çakmak’ın mezarını ziyaret eden Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Dersim olaylarından bahsederken, Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın, Parti Müfettişi Adnan Menderes’in ve Başbakan Celal Bayar’ın ismini hiç zikretmemesini iyi niyetli bulmuyorum. Daha Kahraman Maraş, Çorum, Fatsa ve Sivas olayları ile hesaplaşamamış bir ülkenin yöneticilerinin Dersim olaylarını kaşımasını artniyetli buluyorum.” dedi.

Etkinliğin sonunda bayraklarla ve hep bir ağızdan söylenen onuncu yıl marşı sırasında duygusal anlar yaşandı.

Etiketler:
651 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?