ÇİFTÇİ KADINLAR EN ARKADA | Narkoz Haber
11° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.92

ÇİFTÇİ KADINLAR EN ARKADA

Hareketli Manşet - 01 Kasım 2011 19:51 A A

“Kırsal alanda, kadın çalıştayında eli nasırlı çiftçi kadınlar nerede?”

Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü “Kırsal Alanda Kadın” çalıştayı düzenlendi.

Geçtiğimiz hafta Uğur Plazada düzenlenen Kırsal Alanda Kadın Çlıştayı’na Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Gaziantep Valisi Erdal Ata ve daha birçok protokol üyesi ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden kadın çiftçiler katıldı.

Toplantıda Kadın çiftçiler adına konuşan  Güllü Aydın kendisine diğer çiftçi kadınlar gibi en arka sırada yer buldu. Kadın Çiftçiler gününde protokolde bir tane kadın çiftçi olmaması yine erkek egemenliğinin olduğu bu toplantıda dikkatlerden kaçmadı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kadınların zaman zaman kendi hesaplarına çalışıyor olmalarına rağmen, lokomotif güç olduklarını söyledi. Eker, Buna rağmen sosyal güvenlik konusunda adil bir uygulama modelini hayata geçiremedik. Bakanlığın yaptığı faaliyet ve projelerden bahseden Eker, 4 tane çalışma grubu oluşturduklarını ve bunun birincisinde kırsal alandaki kadının çalışma statüsünün bulunduğunu belirtti. Bakan Eker, Biz hala eşit, adil olmayan bir uygulama ile karşı karşıyayız. Kadınlarımız birçok alanda lokomotif güç olmaların rağmen, her yerde ön saflarda çalışıyor olmalarına rağmen sosyal güvenlik konusunda henüz adil bir uygulama modeli hayata geçiremedik. Bunun için mutlaka bir esnek çalışma modeli ortaya koymamız lazım. Kadınları dikkate alan, onların emeğine daha fazla saygı gösteren ve biraz daha güçlü kılacak esnek sosyal güvenlik modeli oluşturmamız, geliştirmemiz lazım diye konuştu.
KADIN ÇİFTÇİLERİMİZ HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin toplantıda yaptığı konuşmada; “Ttoplumsan kalkınma dediğimiz şey her bir bireyin kalkınması ile alakalıdır  ve toplamsal kalkınma  toplumsal huzur ve barışın ana motorudur biz eğer kalkınma hedefini koyuyorsak kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, engellisiyle, sağlamıyla toplumun bütün kesimlerini kalkındıracak  bir kalkınma politikası oluşturmak zorundayız, daha güçlü bir Türkiye için yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz” dedi.

EĞİTİMLİ KADIN NEDEN GECEKONDUDA OTURSUN

Şahin Kadın çiftçilerin hak ettiği, olmadıklarını, mevcut eğitime bakıldığında da bunun mümkün olmadığını ifade etti. Şahin sözlerine şöyle devam etti; “İşte çalıştaylar bu yüzden önemli bizim toplum olarak ihtiyacımız olan şey farkındalık yaratmaktır.Ben bütün ekibimle tarım bakanlığının ve tarım çiftçilerimizin hizmetkarı olduğunu söylemek istiyorum.  Kırsal alanda kadın mutlu olursa ailesinin içerisinde ekonomik katkıda bulunursa,sosyalleşirse  yeterli eğitimi alırsa neden gelsin de Şahinbey’in Şehitkamil’in gecekondularında otursun!

REİSLİK KAS GÜCÜYLE OLMAZ

Reislik kas gücüyle değil, kafa gücüyle olur  diyenŞahin, konuşmasınışöyle sürdürdü: Akıllı bir reis önce kadının sosyal güvenceye girmesiyle uğraşır. Bu yapıda sosyal güvenlikte devam etmemiz mümkün değil. Kadını sosyal güvenlikte her alanda var olması için mücadele edeceğiz, takip edeceğiz. İnanacağız ve başaracağız. Biz cinsiyet derdinde değiliz. Ben 20 yıllık evli ve iki çocuk annesi olarak kadınlar ve erkekler birbirinin tamamlayıcısıdır. Kadın çiftçiyi toprağa, suya, sağlığa benzetiyorum. Yok, olduğu zaman fark ediyorsunuz. O yüzden yok olmadan biz bunun ne kadar önemli bir değer olduğunu insan olduğunu, politikalarımızla ortaya koyacağız, birbirimizle işbirliği yapacağız. Gereken neyse yapacağız. Ustalık döneminde bu rakamları değiştireceğiz. Biz de bu irade azim ve kararlılık var.  Sayın başkanıma teşekkür ediyorum. Dediki aile reisi erkek olduğu için biz bunu başaramadık,  başkanım “Reislik kas gücüyle olmaz, reislik kafa gücüyle olur.”


Kimler yoktu ki! Konuyla ilgili iki bakan: Mehdi Eker ve Fatma Şahin , illa ki sayın valimiz başta olmak üzere kentimizin resmi  protokolünde adları bulunan bürokratların tamamına yakını ve çok sevgili hanımefendiler, beyefendiler! Büyükşehir ve merkez belediye başkanlarımız fakat toplantıda olmayanlar çiftçi kadınlarımızdı. Olanlarda kendilerine en arkalarda yer bulabildiler!!


Çiftçi kadınlar çalıştayında neler yapılmadı ki; İlk gününde, 12 saat 30 dakikalık programın; 1 saati konuk kabul listelerine,1 saat 25 dakikası açılış etkinliklerine,  1 saat 45 dakikası protokol koşmalarına, 35 dakikası plaket törenine 4 saati yemek molasına ve kahve molasına ve 3 saat 30 dakikasıda grup çalışmalarına ayrılmıştır.Çalıştayın 16 saat süren son iki günü 8 saat grup çalışmalarına, 8 saat 30 dakikası da yine yemek ve kahve molasına derken çalıştay böylece bitti.

15 Ekim bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dünya Kadın Çiftçiler Günü olarak kabul edilmiştir. 2008’den bu yanada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanının öncülüğünde Ankara, Eskişehir, Denizli, Tekirdağ, Tokat, Mardin, Trabzon, Kars illerimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bakanlığın bu kapsamda düzenlediği 2011 yılı etkinliklerinden ikincisi  12-14 Ekim tarihleri arasında Gaziantep’te yapıldı.
Çalıştayda söz alan kadın çiftçi Güllü Aydın;  Gördükleri eğitimlerle bir çok konuda bilgi sahibi olduklarını dile getirerek, “Toplumsal hayat statüsünde erkeklerle eşit konumda olabilirsek  kendi başımıza faaliyetler gerçekleştirebileceğimizi anladık. Her şeyi devletten beklemek yerine kadınlar olarak el ele vermeliyiz. Sunulan olanaklar çerçevesinde açık bir bilinç ve ruh haliyle hareket etmemiz gerek. Savaşta ve barışta, üretimde erkeğin en büyük destekçisi olan biz kadınların önünün açılması
önemlidir”dedi.

Bu haber 212 kez okundu.
Hareketli Manşet - 19:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Avrupa Şampiyonu Gaziantep Polisgücü’ne Baklavalı Uğurlama
  Türkiye’nin hokey alanında ki Avrupa Temsilcisi Gaziantep Polisgücü Spor Kulübü kadın ve erkek takımları Türkiye Hokey Federasyonunun 2019-2020 Salon Süper Ligi ikinci etabı için çalışmalarını sürdürürken antrenmanda sürpriz yapan Başkan Mehmet Kaplan sporculara elleriyle baklava ikram etti. İki takımında Türkiye Şampiyonu olacağına inandığını ifade eden Kaplan Şubat ayı içerisindeki Avrupa Kadın ve Erkek Trophy ligleri […]
 • 02
  Avukatlara indirimli elektrik
  Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye’nin önde gelen enerji sektörü oyuncularından Aydem Enerji Kuruluşu olan Gediz Elektrik arasında 130 bin avukatı kapsayan bir iş birliğine imza atıldı. Bu iş birliği uyarınca; TBB çatısı altındaki 80 baro ve 130 bin avukat fiyat artışlarından etkilenmeden 12 ay sabit birim bedelli ve indirimli elektrik kullanma hakkına kavuştu. Türkiye Barolar […]
 • 03
  Hafriyatçılar GTO gündeminde
  Gaziantep Ticaret Odası (GTO) 30 Nolu Tesisat ve Hafriyat Hizmetleri Meslek Komitesi, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım başkanlığında hafriyat sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirmek üzere bir araya geldi. Sektör açısından 2019 yılının değerlendirilip, 2020 yılına yönelik çalışmaların ele alındığı toplantıda döküm sahalarının yetersizliğinden, çalışma saatlerinde yaşanan sıkıntılara pek çok konu da gündeme […]
 • 04
  Karaciğer için sinsi tehlike; Karaciğer yağlanması
  Medicalpark Gaziantep Hastanesi, Gastroenteroloji Bölümü Prof. Dr. Mehmet Koruk, karaciğer için büyük tehlike oluşturan alkole bağlı olmayan Karaciğer Yağlanması hakkında bilinmeyenleri anlattı. Gastroenterolog Prof. Dr. Mehmet Koruk hastalık hakkında şunları söyledi, ‘’Karaciğer yağlanması karaciğerde normalden fazla yağ birikmesini ifade eder ve bunun sonucu non-alkolik yağlı karaciğer hastalığına (NAYKH = alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı […]
 • 05
  Tırcıların sorunu BERGER’de
  Gaziantep Ticaret Odası, TIR şoförlerinin Avrupa vizesinde yaşadığı sıkıntıları Büyükelçi Berger’e iletti. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO’yu ziyaret eden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’e Türk TIR şoförlerine Avrupa ülkelerine girişte verilen 90 günlük sürede ve vizelerde yaşanan sıkıntıları ileterek çözüm için destek istedi. Bir dizi temasta bulunmak üzere Gaziantep’e gelen […]

YOL DURUMU